Linuxon lehet futtatni windowsos, "nCore licenszes" játékokat? Ha igen, hogyan?
A Wine nagyon sokat fejlődött az utóbbi időben. Elég sok játék jó sebességgel és problémamentesen fut. DE! Nem tökéletes, főleg a legújabb játékokat nem biztos, hogy viszi.
Viszont nem is kell, mert ott a Steam, amivel rengeteg játékot tudsz tolni natívban Linuxon. Én 13 év Linuxot használok és nem hiányzik a Windows, játékra sem.
Mondjuk én nem is lopom a játékokat, hanem megveszem Steamen.
A "tört" játékok sokszor még egy-egy újabb Windows-verzión is kifognak. Nem példa nélküli, hogy adott verziónál még működött, a következőnél meg el sem indul. Szóval ezzel is számolni kell, hogy azért a crackek nem mindig a legstabilabb tákolmányok.
És igen, mint minden emuláció (tudom, tudom, "a Wine nem emulátor...), a Wine is extra erőforrásokat igényel, ezáltal ronthatja a teljesítményt. Ez egy kisebb erőforrásigényű játéknál észre sem vehető, egy olyannál, ami még natívan is épp, hogy csak elfutna a gépeden, na, ott már komoly korlát tud lenni.
Na, meg néhány idióta anti-cheat rendszer, ami már illetlenül mélyen nyűkál a rendszerben, megakadályozhatja, hogy Wine-nal fusson a játék. De ez csak kevés számú játékot érint.
Viszont a játékok egyre nagyobb része érhető már el natívan is, főleg, ha tiszta úton (Steam, Gog) szerzed be a játékaidat.
5
Jó könnyen leszarozod mások munkáját, mibe hogy azt se tudod mi az a wine? Csak szólok, a DXVK-t pl. az Intel is használja a driverében az új GPU-iknál.
Kérdező, miért nem veszel játékot? Gépet is vettél, játékra is kéne fussa, nem? Ahogy írtàk fentebb, steamen sok minden fut (ld. steam deck). De ha nem steames játékot akarsz, akkor Lutrist javaslom, az beállítja a wine-t, DXVK-t, stb. neked, ha változtatni akarsz valamit, az pár klikk, kényelmesebb, mimt simán a wine-t futtatni
#7
A Wine inkább kompatibilitási réteg/API wrapper, mint emulátor. Épp ebben rejlik az "erőforrásigénye" ingadozósága. Néha gyorsabban fut rajta egy-s-más, mint Windowson, sőt, megy rajta régi Windowsos szoftver, ami modern Windowson nem, néha úgy megy, mintha VM-ben játszanál, néha meg sehogy.
Egy emulátor hardvert emulál és elhiteti a szoftverrel, hogy a megfelelő eszközön fut, míg egy kompatibilitási réteg pedig átjárhatóságot bisztosít az operációs rendszer által nem értelmezhető és értelmezhető utasítások között (pl. Linuxra nincs DirectX így azokat OpenGL/Vulkan utasításokra fordítja).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!