Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Sosem volt igény nem faszerű...

U. Xorter kérdése:

Sosem volt igény nem faszerű mappastruktúrára és fájlböngészőre? Nincs erre valami operációs rendszer vagy valami?

Figyelt kérdés
Olyankor lehetne hasznos, amikor mélyülve a mapparendszerben más prioritást preferálnánk, mint amúgy: évszám / idő / személy / esemény helyett például egyből eseményekre mennénk rá és azon belül egy személyre évszámtól függetlenül. Bizonyos esetekben a körkörösség is hasznos lehet.

#fa #operációs rendszer #fájlböngésző #keresőfa #mapaszerkezet #mappastruktúra
2023. júl. 11. 23:57
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

#8-as:

> Oké, fa-struktúrát nem. De akkor mit?

Mondjuk gráfot, amiben vannak mondjuk körök. Azaz lefelé haladva a mappákban egyszer csak visszalyukadunk oda, ahonnan indultunk - azaz megengedünk köröket is.


#3-as:

> Egyébként: elég megfoghatatlan, amit mondasz. Mit értes az alatt, hogy "egyből eseményekre mennénk rá"? Egy állomány esetén mit értesz "esemény" alatt?

Bármilyen esemény, amiről digitális dokumentumok készültek, például egy céges rendezvény, orvosi vizsgálatok, család, horgászat, stb. Nem biztos, hogy minden esetben először a évekre keresnék vagy egyéb kategóriákra/eseményekre.


Anélkül, hogy le kelljen fejlesztenem egy komplett OS-t, van rá esély, hogy egy közepes python/c++ tudással összedobjak valami amatőr fájlkezelő emulátort? Olyanra gondoltam, hogy elindítva, a meglévő fájlokat és mappastruktúrákat bevihetem neki, és el tudnám benne követni ezeket a gráfos mágiákat, amit egy kicsit tanultabb, mezei felhasználó a GUI felületen is fel tudna épp ésszel fogni.

2023. júl. 12. 23:26
 12/20 anonim ***** válasza:
100%
Mondom: szimbolikus linkek. Gyakorlatilag azokkal megoldható a kör.
2023. júl. 13. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
81%

"Mondjuk gráfot, amiben vannak mondjuk körök."

Ahogy már előttem is írták, linkekkel ez simán megoldható. Emellett pedig magának a "körnek" a fájlok tárolási logikáját illetően nincs haszna. Egyedül akkor van értelme, ha ugyanazok fájlokra (könyvtárakra) a fájlrendszer különböző pontjain is szükség lenne, de nem lenne praktikus őket egy az egyben odamásolni. Ilyen helyzetekben létrejöhetnek körök, meg hasonló egzotikus formák, de nem azért, mert maga a kör bármiben hatékony lenne, hanem mintegy "mellékhatásként". (És egyébként átgondoltabb tervezéssel ezek is megszüntethetők lennének.)


Ami azt illeti, a fa-szerkezet nem véletlenül van jelen mind a mai napig a számítógépes rendszerekben, ugyanis ez a legpraktikusabb rendszerezési stratégia.

Szóba jöhetnének még a címke alapú rendszerek, de amellett, hogy újabb problémákat vetne fel (mi legyen a fájlnevekkel? Hiszen így több tíz- vagy százezer állománynak kell egyedi névvel rendelkeznie. Vagy a címke legyen a név része? Oké, de akkor a címkék megváltoztathatatlanok lennének, ha létezik ugyanolyan névvel már állomány?), ez lehet, hogy bizonyos, ritkán felmerülő problémákra megoldást kínálna, de sokkal evidensebb dolgokat meg kaotikussá tenne.


"Bármilyen esemény, amiről digitális dokumentumok készültek, például egy céges rendezvény, orvosi vizsgálatok, család, horgászat, stb."

Ennek megint se füle, se farka. Mi köze a fájlrendszernek ahhoz, hogy az a kép egy családi piknikezésen készült, munkahelyi értekezleten, vagy pornóforgatáson? Semmi.


"Nem biztos, hogy minden esetben először a évekre keresnék vagy egyéb kategóriákra/eseményekre."

Gyanítom, te sem tudod, mit akarsz, mert láthatóan meg sem vagy képes fogalmazni, hogy mit szeretnél.

Lehet, hogy újat mondok, de senki nem kötelez rá, hogy évekre keress rá. ;-)


"Olyankor lehetne hasznos, amikor mélyülve a mapparendszerben más prioritást preferálnánk, mint amúgy: évszám / idő / személy / esemény"

Sokadjára nekifutva, szerintem kezdem érteni, hogy ezzel mit akartál mondani. (Mondjuk ha középrthetőbben írtad volna le, és nem erőlködtél volna azon, hogy nagyon tudományosnak tűnően fogalmazd meg, akkor értenénk is, hogy mit akarsz. De egyelőre nem sikerült eltalálnod a szavak megfelelő jelentését...) Szóval ha jól próbálom magyarra fordítani, neked az a problémád, hogy nem tetszik, hogy a dokumentumok először év szerint vannak könyvtárakba rendezve, azon belül időpont, azon belül személynév, és azon belül eseménynév struktúrájú az alkünyvtárak kialakítása?

Tyűaztamindenit!

A helyzet az, hogy senki nem kötelez erre. Mindenki maga dönti el, hogy mi alapján rendszerezi a dokumentumait. (De erre komolyan nem jöttél rá magadtól?) Nyitott ajtókat döngetsz a problémáiddal...

Ha meg netán valamit több könyvtárba is be akarnál sorolni, akkor arra meg ott vannak a már többször említett linkek. Nézd meg a Unix-alapú oprendszerek könyvtárstruktúráját! Tökéletesen megoldják ezt a problémát szimbolikus linkekkel. (De sok esetben hardlinkekkel is megoldható lenne.)


"van rá esély, hogy egy közepes python/c++ tudással összedobjak valami amatőr fájlkezelő emulátort?"

Röviden: nincs.

Hosszabban:

- Mi az, hogy fájlkezelő emulátor? Cuki, hogy próbálsz nagyon szakértőnek tűnni, de közben meg össze-vissza kevered a fogalmakat. Esetleg egy egyedi szemléletmódú fájlkezelőt készíthetsz, csak sok értelme nincs.

- Nem tudom, mit takar a "közepes" tudás, de valószínűsítem, hogy nem elég arra, hogy egy összetettebb programot megírj.

- Egy fájlkezelőt (normálisan) megírni egyébként sem kis munka. Még akkor sem, ha a fájlműveleteket átpasszolod az oprendszernek.


"el tudnám benne követni ezeket a gráfos mágiákat"

Te valamiért nagyon rá vagy kattanva a gráfokra. Pontosabban azon belül is egy adott témakörre. Pedig ha egy kicsit felegyenesednél a gimis matekkönyv utolsó fejezete fölül, egyrészt talán láthatnád, hogy rég megoldott dolgokról ábrándozol, csak épp rémesen rossz megközelítésből, másrészt meg talán értelmesen meg is tudnád fogalmazni a kívánságodat, ha nem lennél ennyire a gráfokba beleőrülve.

2023. júl. 13. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 Alex Fly ***** válasza:

@13: én azt hiszem,értem,mit szeretne. Adott egy mappaszerkezet, a példában: évszám / idő / személy / esemény

Azaz mondjuk van egy 2023 mappa, egy 2022, stb...

Mindegyiken belül van mondjuk egy január, egy február...

Ezeken belül van egy-egy Jóska, egy Pista, egy Gipsz Jakab vay Tank Aranka könyvtárad.

És végül ezek mindegyikében ott vannak a különböző eseményekhez tartozó mappák.

Ha te össze akarod szedni mondjuk az összes esküvői adatot, akkor elkezded a 2023/január/Jóska/esküvő-vel, majd a 2023/január/Pista/esküvő és így tovább egészen mondjuk az 1950/december/Bélabá/esküvő-ig az összes ágon.

Ehelyett szeretne a kérdező egy olyan rendszert, ami az eredet fastruktúra megtartása mellett egy "cd esküvő" parancsra egy olyan mappát jelenít meg, amelyben az összes ágon található esküvők tartalma van egyben...


Kérdező: jó a sejtésem?


A saját, szigorúan magánvéleményem szerint ezt nem valami új fájlstruktúrával lehetne megoldani, hanem egy ehyszerű keresőprogrammal, ami ezt automatizálja és végigmegy a fájlrendszeren és az eredményt egy ablakban jeleníti meg. Vagy egy adatbázist létrehozni a fájlokból, amelyben lehet használni a jól ismert lekérdezéseket...

2023. júl. 14. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
@Alex Fly, jó a sejtésed, pontosan erre gondoltam. :)
2023. júl. 14. 07:02
 16/20 anonim ***** válasza:
Erre egy relációs adatbázis a megfelelő.
2023. júl. 14. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
0%

Én értem, hogy mire gondol a kérdező, Alex Fly is jól találta el szerintem.

Korábban én is tettem fel ilyen kérdést, végül nem lett egyértelmű megoldás, de ott én kicsit egyértelműbben írtam le, ha valakinek szükséges a jó válasz megadásához, nézze meg:

https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__egyeb-kerde..


(Nem sokkal utána átkerültem másik osztályra, így végül nem tudom mi lett a projekt sorsa, viszont megoldást (valódit, automatikusat) azóta se találtam)

2023. júl. 14. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

#14 "Ehelyett szeretne a kérdező egy olyan rendszert, ami az eredet fastruktúra megtartása mellett egy "cd esküvő" parancsra egy olyan mappát jelenít meg, amelyben az összes ágon található esküvők tartalma van egyben..."

Igen,a hogy írtuk, erre már réges-rég kitalálták a linkeket. Partíción belül még akár hardlinkeket is lehet készíteni, de a szoftlinkeket már jó ideje használják erre a célra. Linuxon és Unix-alapú rendszereken már gyakorlatilag a kezdetektől fogva létezett, egyébként pedig először 60 éve valósították meg. Szóval egyáltalán nem újdonság, régebb óta létezik, mint hogy az itteni többség egyáltalán megszületett. ;-) Pl. Linuxon az /etc/alternatives, aminek pont az a funkciója, hogy kompatibilitási okokból egy programra akkor is a régi nevével lehessen hivatkozni, ha már azóta más a fájl neve, csak linkeket tartalmaz. Így a fájlrendszer akár különböző pontjain levő állományokat egy helyre "összegyűjti". Hard linkeknél meg még annak a ténye sem látszana, hogy azok csak linkek.

A Windows is támogatja a linkeket NTFS-en (meg talán ReFS-en is, bár ebben nem vagyok biztos), csak nem túl ismert ennek a ténye.

2023. júl. 14. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 Alex Fly ***** válasza:

@18: jó, én ilyen mélységben nem ismerem, nem volt rá szükség,hogy foglalkozzak vele -szóval lehet, hogy most hülyeséget kérdezek.

De ebben az esetben ugye egy (illetve több) olyan link kellene,amelyek mindegyike egyszerre több helyre mutat. A példámban szereplő esetben ugye kellene egy olyan, esküvő nevű link, amely az összes könyvtár összes alkönyvtárában levő "esküvő" konyvtárakra mutat egyszerre... Ezt is ilyen egyszerű megoldani?

2023. júl. 15. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

"De ebben az esetben ugye egy (illetve több) olyan link kellene,amelyek mindegyike egyszerre több helyre mutat."

Olyan nincs, hogy egy linknek több célja is legyen. Ha a cél-fájlokat/könyvtárakat úgy kell innen-onnan összebogarászni, akkor azokat egyenként kell linkelni. Mondjuk ha azt akarjuk, hogy a "Lajcsi képei" könyvtárban szerepeljen minden Lajcsiról készült kép, akkor azokat manuálisan kell oda linkelni. Ha az akarjuk, hogy az összes patakparton hugyozós kép a "patakparton hugyozás" könyvtárba kerüljön (beleértve azokat is, ahol Lajcsi hogyoz a patakba), azokat is egyenként kell linkelni. Ez mondjuk nem nagy meló akkor, ha kevés helyre kell linkelni, és azonnal megcsinálja az ember, de ha eleve adott 5 ezer kép, azokat így kategorizálni elég nagy macera lenne. Bár ötezer képet rendszerezni egyébként is az lenne, más módszereket kitalálva is. A rendszer ugyanis nem fogja kitalálni magától, hogy az a kép hová tartozzon. Semmivel nem lenne kevesebb melő a kérdező által elképzelt rendszerben sem.

Ha viszont csak arról van szó, hogy egy-egy könyvtárat máshol is el akarom érni, akkor ott elég csak magát a könyvtárat linkelni. Mondjuk ha van egy Lajcsi nevű könyvtár, és azt a mappát a "Családok" könyvtáron belül is el akarom érni, meg az "Igénytelen alkeszek" könyvtáron belül is, akkor elég csak a könyvtárat erre a két helyre linkelni.


De igazából a helyzet az, hogy ha az ember egy ésszerű rendszert akar felépíteni, akkor ott semmiféle macera nincs. A kérdező amit mond, az igazából egy mentálisan ép emberben fel sem merülhet. Igen, tudom, létezik OCD, meg autizmus, meg különböző kényszerbetegségek, de ha most ezektől eltekintünk, akkor hasonló problémák egyszerűen nem fognak felmerülni, mert egy számítógép használatára alkalmas ember képes egy könyvtárrendszerben tájékozódni, és nem fog hisztigörcsöt kapni attól, hogy milyen hierarchia szerint vannak rendezve a dokumentumok. Főleg, ha azt ő maga alakította ki. Most csak egy példa... ha a tavalyi banki költségvetésemet akarom előbányászni - a saját magam által kialakított rendszerben, úgy nem mellékesen... -, és a "Költségek" könyvtárba lépve nem találok 2022 könyvtárat, hanem ehelyett egy "Bank" mappát, akkor nem fogja az agyam ledobni a láncot, hanem rákattintok a "Bank"-ra, mert nyilvánvalóan azon belül lesz a 2022-es költségvetésem is. Ez a kérdés tök jó példa arra, hogy milyen az, amikor az ember a kákán is csomót keres, és a semmin is hisztizik. Mi lesz a következő? Hogy miért nem lehet a fájlnevekben 2-3 betűt félregépelni, mert milyen dolog már, hogy pontosan kell megadni a nevüket, és nem elég, ha csak 2-3 betű eltéréssel tudjuk? Technikailag abszurd, és/vagy tök életszerűtlen dolgok. Mint a 17. válaszoló kérdésében is.

Ha meg komoly mentális kórképpel van dolgunk, akkor lehet, hogy nem a fél évszázad alatt kifejlődött, és sikerrel alkalmazott módszereket kellene alapjainál fogva felrúgni, hanem a kórképet kellene lehetőség szerint kezelni. Mint Balu, aki lassan már 20 éve vív harcot a Vikipediával, és rondít bele mások munkájába, csak mert neki nem tetszik, hogy a nem létező hivatkozások linkje piros. Ezért vagy létrehoz egy csomó szemetet, hogy "ne legyen piros", vagy beletörölget mások munkájába. Ott sem a rendszert kell megváltoztatni, hanem jobb esetben kezeltetni, rosszabb esetben eltiltani onnan az illetőt.


A linkekre visszatérve meg: összefoglalva: lehet könyvtárat is linkelni, ilyenkor értelemszerűen abba belépve az összes állomány is megtalálható benne. És lehet fájlokat is egyenként. Egy állományra, vagy könyvtárra tetszőleges link mutathat, de egy linknek csak egyetlen célpontja lehet. Tehát nem lehet olyat, hogy egybelinkelsz két mappát. (Bár voltak rá próbálkozások, pl. az Union FS, és társai, de nem véletlenül nem terjedtek el, és elég problémás volt a használatuk. És ezekkel sem lehetne a kérdező problémáját megoldani. Legalábbis anélkül, hogy gigantikus nagy káoszt csinálnánk, nem lehetne. A fa-szerkezet pedig azért él, és virul mind a mai napig (sőt... Unixokon már meghajtók sincsenek, hanem minden egy fának a része, és egyébként az NTFS is efelé tendál, csak kompatibilitási okokból, és hagyományból nem mernek áttérni rá), ennek pedig az az oka, hogy ez a legátláthatóbb, leghatékonyabb, és leglogikusabb rendszerezési forma. Ha meg netán egy állományra két helyen, vagy két néven is szükség van, akkor arra meg ott vannak a linkek.

2023. júl. 27. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!