Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A Unix-alapú rendszerek...

A Unix-alapú rendszerek XXI.századi használatának oka a spórolás?

Figyelt kérdés

Azért valljuk be hogy a 80-as évek vége felé elszállt az idő a Unix felett, persze a 80-as éveknek sem volt a legjobb rendszere. A klónjai viszont nagyrészt szabadon és ingyen használhatók, de a Windows NT (és főleg a kiadatlan Midori) agyonveri ezeket kb. minden nem-hippi szempontból.


További megfigyelés hogy majdnem minden (összes?) okostelefonon Unix-alapú rendszer megy. Az okosteló ugye jellemzően harmadik világbeli kompromisszum, mivel ott kevesebb ember teheti meg hogy hasznosabb gépet vegyen.



2022. jún. 10. 21:01
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%
Az Apple eszközök harmadik világbeli kompromisszumok? Ez elég erős, még ha troll kérdésről is van szó :)
2022. jún. 10. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez konkrétan egy trollkérdés. Felesleges győzködni, a kérdező már eldöntötte, mi a válasz.
2022. jún. 10. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
94%
Pár naponta kiír egy ilyen kérdést, valszeg mentálisan beteg a srác, vagy fizetett troll.
2022. jún. 10. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
91%
Gondolom az USA védelmi minisztérium, a NY tőzsde vagy a NASA is főleg csak spórolni akar. Vagy pl. a szuperszámítógépek üzemeltetőinek sem telik egy Win NT-re. :))
2022. jún. 10. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
90%

"A Unix-alapú rendszerek XXI.századi használatának oka a spórolás?"

Nem feltétlen.

A HP UX, az AIX, a Solaris, a Red Hat Enterprise Linux, a Suse Linux Enterprise Server mind-mind fizetős termék.


"Azért valljuk be hogy a 80-as évek vége felé elszállt az idő a Unix felett, persze a 80-as éveknek sem volt a legjobb rendszere."

Nem éppen.

Jó rendszer (volt), csak nem az otthoni/KKV piacot célozza(/célozta) meg.


"de a Windows NT (és főleg a kiadatlan Midori) agyonveri ezeket kb. minden nem-hippi szempontból."

Aha, akkor ezért fut a Top 500 szuperszámítógép 100%-án Linux:

[link]

az Internetet kiszolgáló szerverek 70-80 %-a Linux:

[link]


"További megfigyelés hogy majdnem minden (összes?) okostelefonon Unix-alapú rendszer megy."

Vagy IOS (ami BSD-alapú) vagy Android fut. Windows már nagyon-nagyon elvétve:

[link]


"Az okosteló ugye jellemzően harmadik világbeli kompromisszum, mivel ott kevesebb ember teheti meg hogy hasznosabb gépet vegyen."

Nem. Az okostelefonnak megvan a maga felhasználási területe - nem kell tőle asztali platformra jellemző működést elvárni.

2022. jún. 10. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
88%

"Azért valljuk be hogy a 80-as évek vége felé elszállt az idő a Unix felett"

Azért valljuk be, az ismereteid eléggé hibásak és hiányosak.

Nem vagyok az az ember, aki zsigerből minden második kérdés alá odaböfögi, hogy "troll", de nehéz elhinni, hogy ez ne puszta provokáció legyen. Vagy tényleg ennyire nincs rálátásod semmire.


"persze a 80-as éveknek sem volt a legjobb rendszere"

Hogyan definiáljuk a "legjobb" fogalmát?

Csak mert nem egyértelmű. Volt számtalan különböző platform, mikrogépektől a korabeli PC-ken át a mainframe-ekig, és korántsem biztos, hogy ami pl. egy PC-n ideális rendszer volt, az jól muzsikálna egy nagygépen, vagy egy mikrogépen. Más rendszerek voltak, más-más igényekkel. Egy VIC-20-ra, aminek 5 kB RAM-ja volt alapértelmezésben, és floppymeghajtója is csak szerencsés keveseknek volt hozzá, nem lett volna értelme felpaszírozni rá a Unixot, mert a szolgáltatásainak 90%-át soha nem használták volna ki. De például CP/M-et sem lehetett ráerőltetni, DOS-t meg főleg nem. De még a (korabeli szinten) komolyabb erőforrásokkal rendelkező gépeken (C64, C128, CPC, TVC, Enterprise) is elég marginális szerepe volt mind a Unixnak, mind a CP/M-nek. De nagy ostobaságra vallana azt állítani, hogy azért, mert a Unix "rossz" lenne. Formula 1-es versenyautót sem látsz soha az Andrássy úton, mégsem lehetne rá azt mondani, hogy egy hitvány konstrukció lenne. Csak más területre van optimalizálva.

Ugyanakkor a - főleg egyetemek, és nagyvállalatok tulajdonában levő - nagygépekre sem lett volna célszerű sem CP/M-et, sem a mikrogépek rendszereit tenni, mert azokból olyan kulcsfontosságú funkciók hiányoztak, amik ezeken a gépeken létfontosságúak voltak.

A '80-as évekről beszélünk. A számítógépek jóval inhomogénebbek voltak, mint ma. Nem lehetett volna olyan rendszert kifejleszteni, ami egyszerre minden rendszer igényeit kielégíti.


"de a Windows NT (és főleg a kiadatlan Midori) agyonveri ezeket kb. minden nem-hippi szempontból."

Mi nekes a "nem-hippi szempont"? Mert az erőforráshatékonyság látom, szerinted a hippik sajátja. Mint ahogy a stabilitás is. Egy félúton elkaszált, soha ki nem adott rendszert magasztalni, ami még csak bétaverzióként, vagy prototípusként sem jelent meg, egész egyszerűen hülyeség. Ami odáig sem jut el, hogy kiadásra kerüljön, az tényleg nagyon sok réten agyonver mindenkit. :D


"Az okosteló ugye jellemzően harmadik világbeli kompromisszum"

Ja, igen, az USA meg a harmadik világ leghátul kullogó tagja.


"mivel ott kevesebb ember teheti meg hogy hasznosabb gépet vegyen"

Oké, tájékozatlannak lenni nem bűn. Tájékozódás nélkül állítani valamit viszint butaság.

Az ugye megvan, hogy egy komolyabb okosteló áráért már egy felső kategóriás PC-t kapsz? A csúcskategória meg egy gamer PC árával van egy szinten?

Az emberek nem azért használnak okostelefont, mert nem futja PC-re. A két termékkategória egész más alkalmazási területeket és célokat szolgál, még akkor is, ha van némi kis átfedés ezek között.


"A Unix-alapú rendszerek XXI.századi használatának oka a spórolás?"

Nem.

Az oka az, hogy a Unix-alapú rendszerek stabilak, biztonságosak, és megbízhatóak.

Nagyon buta és demagóg gondolat, hogy ha valamit optimálisan megírtak, akkor az csak és kizárólag rossz lehet. Ostobaság. Nem attól lesz valami jó, hogy kis gömböc módjára felzabál minden erőforrást. Attól pedig, hogy egy rendszert hatékonyan megírtak, és képes futni gyengébb gépeken IS, miért ne futhatna komolyabbakon is? Ha egy kicsit tájékozódtál volna, mielőtt ezt a "kérdést" idehányod, akkor tudhatnád, hogy például a nagygépek és szuperszámítógépek elsöprő többségén valamilyen Unix-alapú rendszer fut. A webszerverek többségén szintén Unix-alapú rendszerek futnak. (Rendszerint Linux, kisebb mértékben valamelyik BSD.) Egész biztosan azért, mert ezeken a gépeken spórolni akarnak, ugye? :D

2022. jún. 11. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Tudtad, hogy a szögeket a mai napig kalapáccsal verik be, pedig az egy több ezer éves "elavult" technológia? Pedig használhatnánk helyette Windowst is XD
2022. jún. 11. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Tom Benko ***** válasza:
83%

A wnt miben jobb? Már a random összeomlások okzta nyugtató-forgalomnövekedéstől eltekintve?

Amúgy én azért használok Linuxot, mert kényelmesebb, áttekinthetőbb, hatékonyabb és egyszerűbb. Ja, és nem elavult, mint windows.

2022. jún. 11. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 SIDLER22 ***** válasza:
100%

Egy Open Source szoftver mindig jobb lesz mint egy zárolt szoftver. Kivétel az az eset amikor a készítő direkt a pénz miatt csinálja a programot.

Egy Open Source szoftver kódját bárki megnézheti és értelmezheti aki ért hozzá. Tehet javaslatokat a kód módosítására és saját fork-ot is készíthet bárki.

Szemben egy zárolt programmal aminek a kódjához hozzáfér talán 50-100 ember és Ők is annak reményében "javítják" a kódot, hogy abban valami hiba mindig legyen és ne rúgják ki Őket kövi hónapban mert jól működik a rendszer és nincs munka.

Ez nálam a gyakorlatban is látszik. Manjaro rendszert használok KDE felülettel kb 1 hónapja és magával a rendszerrel és a Linux/Manjaro/KDE Plasma hármassal még semmi problémám nem volt. Amivel a problémám van azok a harmadik feles programok mert tapasztalataim alapján ha egy rendszer alapja nem Linux-os hanem Windows-os és csak "megoldották" Linux-ra akkor azzal mindig van valami gikszer.

- rosszul van konfigolva a függőségi lista

- a GUI elcsúszik a betűk túl nagyok...

- lassú szenvedős az indítása (ez főleg portolt játékokra igaz)

satöbbi...


De ha fogok egy GIMP-et vagy egy Team Fortress 2-t akkor azok úgy indulnak, hogy rákattintok és szinte töltés nélkül beadja.

2022. jún. 14. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
16%
Jobb ha tolem tudod meg, de ma mar nem nagyon vannak unix alapu rendszerek, a linux es a macos is csak unix szeru, gyakorlatban nem abból származnak.
2022. jún. 20. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!