Mit gondoltok erről az alkalmazásról? play.google.com/store/apps/details?id=org.briarproject.briar .android (Jó lenne népszerűsíteni) Olyan emberek véleményére lennék kíváncsi, akik tudják is, hogy miről van itt valójában szó!
Tudom, hogy furcsán hangzik, de ha egyszer lekapcsolják az internetet (Naívak: miért lenne ilyen?), Akkor egy ilyen alkalmazásnak nagy haszna lenne.
Meg amúgy is. A mai világban már szinte mindenhol figyelnek és elég sok mindent tudnak rólad (pl.: Facebook, de most nem ez a fontos).
Jó lenne kiépíteni egy ilyen hálózatot, amelyik offline, Bluetooth és Wifi alapú...
A titkosított kommunikációra vannak elterjedt alkalmazások. A már említett Signal mellett ott a Telegram, a Wickr, ha pedig olyan kell, aminek nincs központi szervere, ott a Matrix (te is hostolhatsz Matrix szervert, ha akarsz). De egyébként a szimpla XMPP protokollhoz is van már végponti titkosító plugin.
Az, hogy internet nélkül kommunikáljunk a meglévő infrastruktúrán keresztül, nem olyan rossz ötlet, de azt nem hiszem, hogy ehhez a wifi vagy a bluetooth lenne az ideális közeg. Akkor inkább már a ethernet-over-power, a villamos hálózat úgyis ki van építve mindenhol. Kihúzom a mikrót, becsapok a helyére a konnektorba egy powerline adaptert, rádugom a routert, osztom az IP-t, aki akar pedig csatlakozik.
"Jó lenne kiépíteni egy ilyen hálózatot, amelyik offline"
Fogalmi zavar. Ha offline, akkor az nem lehet egy működő hálózat. Online jelentése kb. annyi, hogy vonalban van, kapcsolatban van.
"Bluetooth és Wifi alapú..."
A Bluetooth hatótávolsága pár méter. Egy házon belül, néhány köztes hardver beiktatásával működhet is (de minek?).
Wifi? Igen, nyílt terepen akár 100 méter is lehet a hatótávolsága. Egyébként kb. 10-20, ha beépített terepen vagyunk. Tehát csak folytatólagosan beépített lakóterületeken működne, a szomszéd települést már nem tudnád elérni. Gyakorlatilag azokat tudnád így elérni, akikhez fizikailag is oda tudnál menni. Oké, nagyvárosokban jobban használható lenne, de mondjuk én, egy nyugat-magyarországi faluban mit érnék vele?
Egyébként nem hülyeség, nem lehet tudni, hogy mikor üt be valami katasztrófa, de sajnos pont a nagy hatótávolságú kommunikációt nem tenné ez lehetővé.
" A mai világban már szinte mindenhol figyelnek és elég sok mindent tudnak rólad (pl.: Facebook, de most nem ez a fontos)."
Ez egy teljesen más téma.
Én ha akarnám, sehol senki nem tudna rólam semmit. A Facebook használata önkéntes. E-mail címet akár te magad is szolgáltathatsz (bár ehheu kétségtelen, komolyabb szaktudás kell, de megoldható), és egyébként is: évtizedek óta létezik már PGP, az más kérdés, hogy a kutya sem használja, mert ahhoz másfél órát rá kéne szánni, hogy megtanulják a használatát.
Az internetszolgáltatód meg mindössze a felkeresett végpontok címeit látja, ha titkosított kapcsolatot használsz.
"ha egyszer lekapcsolják az internetet"
Ez azért nem ennyire egyszerű.
Ez nem úgy működik, hogy van egy nagy piros gomb, amit ha Putyin/Biden/VektorViktor/akárki megnyom, akkor megszűnik létezni az internet. Bizonyos régiókat le lehet választani a hálózat többi részéről, meg egy-egy fontosabb szerver kiesése komoly gondokat okozhat, de ezek hamar helyettesíthetők.
Bluetooth és wifi direkt? (Lan/router nélkül)?
Azaz mondjuk 10m távolságig? Akkor már egyszerűbb ha szóban elmondom neki amit akarok. Nem bohóckodok telefonnal.. :)
Jó jó hogy elmehet az internet, többször is volt már ilyen mo-n az utóbbi években is egyes szolgáltatóknál, fél egy napra, de megvoltunk ilyen progi nélkül is.
Igazából ha tényleg beütne valami katasztrófa, akkor nem biztos, hogy ez lenne a leghatékonyabb kommunikációs módszer. Bizonyos estekben tényleg jól jöhet, és elsősorban diktatórikus rendszerekben van komoly létjogosultsága, viszont a nagy hátránya tényleg az, hogy ahatótávolsága kicsi.
Mondjuk ha kitör egy milliós tüntetés, és mondjuk az aktuális vezető lekapcsolja a telekommunikációs hálózatokat, akkor ez nagyon jó szolgálatot tud tenni. Úgy tudom, Örményországban, amikor nemrég elűzték a korrupt vezetőt, akkor használtak ilyesmi alkalmazást, hogy a vezető ne tudja megbénítani a kommunikációjukat.
Nem azt mondom, hogy idehaza ne állhatna elő hasonló helyzet, de az ott résztvevőkön túl mások számára ez nem lenne használható. Kritikus helyzetekben inkább a távolsági kommunikáció az, amire nagy szükség lenne. Ehhez régen házilag barkácsolt rádió adóvevőket használtak, de ma péáldául a LoRA egy ütőképes alternatíva lehetne. Egyszer leteszteltük, igaz, a "hivatalos" 40 km-es hatótáv azért erősen megszépített adat, de kb. 15 km-ig simán ment. A hátrány, hogy nagyon alacsony az adatátviteli sebessége.
Illetve akármilyen technikáról is van szó, a probléma az, hogy nincs egy előre letisztázott terv, hogy milyen módon történjen a kommunikáció probléma esetén. Hiába adott a technika, ha az adó és a vevő fél más módon várja az adatot. Küldhetem én LoRA-val, ha a fogadó fél rövidhullámú Morse-jeleket várna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!