Melyik a legkönnyebben tanulható programozási nyelv? Mitől függ hogy valaki milyen programozási nyelvet akar megtanulni?
pythont szeretik könnyen tanulhatónak mondani, de ha van egy jó tutorialod/tanárod/fogékony vagy rá/stb., akkor bármelyik nyelv, az alapok nem bonyolultak
mindenki azt tanul, amit tanítanak neki, javasolnak/mondanak neki
aztán mikor eljut arra a szintre, hogy saját maga is megtudja ítélni, hogy melyik kell neki, akkor a feladathoz megfelelőt (vagy amiben épp szeretné) vagy amit a cég megkíván
Egyek sem könnyű. Az alapokat gyorsan meg tudod tanulni, de amint van egy komplex feladat azonnal végtelen bonyolultsága fog elérni.
Ezzel együtt a phyton jó választás. Leggyakrabban használt nyelv, sok tananyag dokumentáció.
Viszont ahhoz hogy szenior legyél milliós fizetéssel az 8-10 év gyakorlat. De ha van kitartásod el tudod érni azt is.
Mindegyik nyelv más célokra alkalmas. Vagy a könyvtárai miatt vagy a környezet miatt, amiben fejlesztesz. Általában ezen múlik, hogy ki milyen nyelvet tanul.
De elsősorban nem nyelvet kell tanulni, hanem szemléletet kialakítani. Én 4 évig tanultam egy nyelvet, utána teljesen mással kellett dolgoznom. Néhány hónap alatt feljöttem abból is egy hasonló szintre, mert a logika ugyanaz volt mögötte.
A python nem rossz, az elején nagyon könnyű tanulni, szintaktikailag egyszerű. Általában tudományos körökben használják, neurális hálókhoz, adatelemzéshez, kemény matekhoz, de mást is meg lehet vele oldani. A C++ is használt ilyen célokra, de azt sokkal nehezebb megtanulni, illetve emellett pl elterjedt szimulációk és játékfejlesztés területén is.
Persze lehet mást is használni ugyanarra a célra, ha egy állat vagy meg tudod oldani szinte bármelyik nyelvvel a legtöbb dolgot, viszont mivel az ember általában cégeknél dolgozik, akik már rég kitalálták helyette, hogy miben kell fejleszteni, érdemes aszerint törekedni, hogy a téged érdeklő területen milyen nyelvet használnak gyakran.
"Melyik a legkönnyebben tanulható programozási nyelv?"
Ez azért nagyban emberfüggő, hogy kinek mi mennyire nehéz, vagy könnyű. Na, meg hogy a tanulás melyik fázisában az, az sem mindegy. Ugyanis van olyan nyelv, amivel piszok egyszerű a kezdés, viszont utána azért szívat rendesen. Van, amivel meg a kezdés nehéz, de utána egy kezesbárány a nyelv.
Ha egyetlen nyelvet kéne mondanom, az a BASIC. (Nem, nem az volt a kérdés, hogy most mennyire divatos.) Mármint a hagyományos BASIC, nem a VB.Net. Ki merem jelenteni, hogy a legtöbb kezdő számára ez a legkönnyebb. Sallangmentes, egyszerű, és a szintaxisa sem rejt komolyabb buktatókat. Nem véletlen, hogy a '80-as években tök laikusok számára is tévésorozatot indítottak belőle. Azóta igaz, eltelt pár évtized, de könnyebb nyelvet nem sikerült alkotni. Viszont ennek azért megvan a hátránya. A kezdés lehet, hogy könnyű, de később ez megbosszúlja magát, mondjuk amikor először szembesülünk azzal, hogy a PRINT mindig sort emel, akkor is, ha nem szeretnénk. (Mondjuk ez a Pythonnál is így van.) Ami a kezdésnél tök jó, nem kell soremeléssel törődni, nincs külön write, meg writeln, mint a Pascalban, és \n sem kell, mint C-ben. Csak amikor mégsem kéne sort emelni, akkor jöhet a mókolás. (Mondjuk az sem nehéz, csak egy pontosvesszőt kell utána renni.) Vagy amikor komolyabb programokat írna az ember, és elkezdi érezni a hátrányát, hogy a változókat nem kell deklarálni. Jó nyelv, kezdésnek tényleg a legkönnyebb, de talán túlságosan is laza, ami nem előnyös a későbbiekre nézve.
Én még a Pascalt és a Perlt is a könnyű nyelvek közé sorolnám, logikusak, jól felépítettek, és a Pascal még eléggé meg is követeli a fegyelmet. Csak ugye ezek sem divatosak, és inkább traktálják a kezdőket C#-pal, (vagy újabban Pythonnal) és csodálkoznak, hogy miért olyan nagy a kudarcok aránya a programozást tanulók körében. Mondjuk a Python sem nehéz, és kétségtelen előnye, hogy megköveteli a strukturálást (bár személy szerint az agyamra megy az a "semmit nem zárunk le" jellegű szintaxisa), viszont azért van néhány idétlen jellemzője (hogyan is van benne a számlálós ciklus? hogyan is kell soremelés nélkül kiírni?), illetve a legnagyobb baj nem magával a nyelvvel van, hanem azzal, ahogy azt tanulják/tanítják. A tipikus Python-tanuló ha valami új problémával szembesül, a legelső gondolata, hogy honnan lehet hozzá külső könyvtárat letölteni. Ami persze, éles munkában tényleg produktív lehet (ha megbízható forrásból dolgozunk), de a tanulást nem segíti elő. Aztán ott tartunk, hogy több év tanulás után sokan képtelenek önállóan a legegyszerűbb algoritmusokat is átgondolni, mert addig "midnenre volt valami lib".
A C# sem egy kegyetlen nyelv. A népszerűbbek közül az egyik legjobb tanulónyelvnek mondanám, mert előjönnek benne azok a "problémák", ami egy pythonban nem, viszont mégsem szív le annyira agyilag, mint egy olyan nyelv, ahol például pointereket kell használnod.
Azzal én sem értek egyet, hogy vannak, akik C-ben programoztatják a kezdőket. Én sajnos abban tanultam először, emiatt sokáig nem is éreztem magam alkalmasnak a programozásra, egyszerűen úgy éreztem, nincs nekem ehhez agyam, nem szerettem, nem okozott örömet, örültem, ha nem bukok bele. Aztán azt dobta a gép, hogy pythonban, R-ben, majd C#-ban folytattam és mindegyik nyelv szerintem alkalmas arra, hogy valaki kezdőként is élvezni tudja a tanulást. Nyilván, ízlések és pofonok, én mindenképp egy könnyen emészthető, univerzálisabb nyelvet tanulnék elsőnek, nem csak könnyűt vagy csak hasznosat. Ezért szoktam ajánlani a Pythont vagy a C#-ot. Utóbbiból semmi idő alatt meg lehet érteni a javát, ami meg a csapból is folyik szinte. Szóval szerintem aki le akar horgonyozni egy nyelv mellett, annak ezek a legalkalmasabbak.
4: A BASIC-et erre találták ki (a neve is ez, ha közvetlenül fordítod). Hogy ma elavultnak tartják lelkük rajta. A mai 45-55 közötti generáció nagyrésze BASIC-ben tanult programozni, valami kisgépen. Csak mára divat ezt elfelejteni és letagadni.
A kérdés az irány, hogy merre akarunk menni. A python-t most sokan sztárolják, hát nem tudom. Nekem nem tetszik. És igen, vannak mindig divatnyelvek aztán kiderül, hogy zsákutca és menjünk vissza a kályhához. Lassan megint ezt kéne tenni, mert megint elszabadult a pokol.
Egyébként ami könnyen tanulható nyelv volt az ALGOL60 volt még ilyen. Illetve a FORTRAN77 (valahol a kettő szerelemgyerek a BASIC amúgy). Szintén az a baj, hogy nem divatos. Ezt köszönjük meg a DEC-nek, aki belekényszerítette a világot a Unix-ba és a C-be. És elhitte mindenki, hogy a "C" maga a megtestestesült csoda. Aztán azóta mindenki a C-t próbálja tákolgatni. Az helyett, hogy végre valaki magába szállna és vissza menne oda ahonnan elkezdtük. És megnézné, hogy pl. miért él még máig a világ első két szabványos nyelve (ok, az egyiket többször ráncfelvarták). Meg kéne nézni, hogy miért van az, hogy egyetlen egy nyelv sem képes arra (az ősiek közül FORTRAN66/70, ALGOL60, COBOL), hogy egy 50 éves forrást megfogok, beteszem egy mai fordítóba és lefordul és a program csont nélkül lefut. Pl. a python még saját magával sem kompatibilis (2-es 3-as között nem lehet 1-1 átvinni a forrást sok esetben). De egy FORTRAN66 program lefordul FORTRAN77 fordítóval simán és még működik.
Na mindegy ez történelem, meg divat. És köszi a lepontozást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!