Normális hogy a 13-as(már nem támogatott)Linux mint internetes funkciói szinte használhatatlanok?
Korabeli dolgokat kell használni rajta, a szoftverek olyan verzióját, amit arra írtak, a régi böngészővel olyan oldalakat kell megnyitni, amik olyan technológiával készültek ami akkor volt.
(amúgy én is ellenzem ezt a gyors változást - 2014-ben a 2006-os böngésző simán használható volt, ma meg már egy egy éves is probléma...)
Mint minden szoftvernek - legyen az operációs rendszer vagy alkalmazói program - a Linux Mintnek is van terméktámogatási ciklusa.
A régi főverziókat egy ideig támogatják, adnak ki hozzá javításokat, bizonyos ideig elérhetőek, de aztán átveszik a helyüket az új verziók - a régi, elavult szoftverek fenntartása, fejlesztése nem éri meg.
Az említett Linux Mint 13-ast 9 éve(!!!), 2012-ben adták ki, és 2017-ben járt le a terméktámogatása:
Az új 20.1-es változat Ubuntu 20.04-en alapszik, ami - a nyílt forrású meghajtóprogramja révén - alapból támogatja az általad említett ősöreg (2008-as: [link] ) HD 4850-es kártyát:
"A jelenség normális, hogy egy nem támogatott Linux Mint szinte semmit nem talál már az szoftverkezelő áruházban?"
Igen.
De ha szerencséd van, valahol még megtalálhatod az adott verzió tárolóját archiválva, és onnan tudsz ezt-azt telepíteni.
"És a rendszer szedett le a hozzáadott driverek menüpontban hozzá drivert?"
Bele van építve a rendszerbe a nyílt forráskódú radeon driver (nálam is ezt használja, pedig újabb - R7 250-es - AMD-kártyám van).
Az Ubuntuban/Linux Mintben található Illesztőprogram-kezelő (ubuntu-drivers/mintdrivers ) a gyártó által szállított, különálló, általában zárt forráskódú meghajtóprogramot/-modulokat hivatott telepíteni.
Az AMD által adott, a HD4850-hez elérhető, zárt, 13.1-es Catalyst driver:
eléggé régi - 2013-as - újabb rendszereken nem működik (3.4-es kernelig támogatott - jelenleg 5.4-nél tartunk; 1.12-es X Server kellene hozzá - 1.20.9-nél járunk), ezért nem is telepíti az Illesztőprogram-kezelő (ubuntu-drivers/mintdrivers ).
"Be tudsz vele állítani 1024*768-nál nagyobb felbontást?"
Be, a videokártya érzékeli a monitor által szolgáltatott EDID-információkat (lásd: xrandr --verbose parancs kimenete), és az alapján beállítható a nagyobb felbontás (Alkalmazás-menü --> Beállítások --> Kijelző).
Ha esetleg valami felbontás hiányozna az xrandr parancs segítségével felvehetsz újabbakat, lásd az alábbi leírás:
"How to Add Missing or Set Custom Display Resolution Using xrandr" fejezetét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!