A virtualboxot mire szokták használni?
A VirtualBox-ot virtuális számítógépek telepítésére használják. Az, hogy a feltelepített rendszereket mire használják, az már más kérdés.
Én pl. tesztelésre szoktam használni.
Vagy gondolj bele, ha pl. programozó lennél, jobb egy olyan közegben letesztelni a programjaidat, ami nem tehet kárt a fizikai számítógépedben. Továbbá a tesztelésnek van egy másik oldala is, miszerint sokfajta oprendszert fel lehet vele tenni, így megintcsak a szoftvertesztelők használják, hogy a crossplatform programokat leteszteljék macOSX-en, Windows-okon, Linuxon stb., anélkül, hogy fizikai számítógépekre kellene pénzt kiadni, majd telepíteni az adott operációs rendszereket.
#1 vagyok:
crossplatform helyett multiplatformot akartam írni.
Ha már op.rendszereket telepítenek rá, szerintem triviális, hogy a lényeg azokkal a rendszerekkel történik.
Kísérletezhetsz azokkal a rendszerekkel, tanulmányozhatod őket bármiféle kockázat nélkül, anélkül hogy élesben fel kelljen telepítened. Ha bármi balul sül el, pár kattintással helyreállíthatod.
Azt lehet benne csinálni, amit egy másik számítógépen is lehet csinálni, amin az adott oprendszer fut.
Van, aki azért használja, mert más rendszeren futó szoftvert is használni szeretne, de túl macerás lenne csak ezért dual bootos rendszert telepíteni.
Van, aki azért használja, hogy abban teszteljen le valamit, mielőtt élesben is kipróbálja. (Ez egyébként felettébb okos ötlet.)
Van, aki arra használja, hogy régebbi szoftvereket futtasson (értelemszerűen a neki megfelelő oprendszeren).
És ne feledkezzünk meg róla, hogy komoly piaci igény van a virtualizációra. Én a munkahelyemen például 6 szervert futtatok Virtualbox alól. (Igaz, a VMware meg az Esxi elterjedtebb ilyen célra, de a Virtualbox sem bizonyult rossznak.) Az egyik virtuális gépen például a belső DNS, DHCP- és NTP-szerverünk fut, a másikon (oktatási intézményről van szó) a "kívülről" is elérhető Moodle rendszerünk, a harmadikon a hálózatfelügyeleti rendszerünk fut, stb, stb. Több előnye is van a valódi vassal szemben:
- Szabadon és könnyedén konfigurálható. (Persze, a gazda gép kapacitásáig.)
- Könnyű teljes mentést és visszaállítást csinálni, hiszen csak lementem a .vdi-t, szükség esetén meg visszamásolom.
- Szükség esetén külön macera nélkül átköltöztethetőek teljes rendszerek egyik (fizikai) szerverről a másikra.
Persze, hátrányai is vannak, például az, hogy a virtualizáció azért némileg csökkenti a teljesítményt (bár egy komoly szervernél ezt meg sem érezni), illetve ezt a módszert akkor célszerű alkalmazni, ha a (virtuális) szerverek várható erőforrásigénye jócskán a fizikai gép szintje alatt van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!