VPN-ben tényleg az a jó biztonságilag minél távolabbi szerverhez kapcsolódok?
Szia! A VPN röviden titkosítja az internet-kapcsolatot, azaz ha VPN-re csatlakozól, az internet szolgáltató (és senki más) nem lát bele a forgalomba, csak annyi látszik, hogy XYZ VPN szerverre csatlakoztál. Legfeljebb a csatlakozás idejét és a forgalmazott adatmennyiséget látják, de a forgalom típusát már nem (pl. Torrent).
Viszont nem mindegy milyen VPN szolgáltatást választasz, alapvetően több fajta is lehetséges. Most itt nem részletezem a magán és céges számítógépes hálózatokat, amit szintén VPN-el titkosítanak, csak az otthoni használatra szánt, forgalom titkosítására való szolgáltatásokat ismertetem.
1. Dedikált VPN dedikált IP címmel: ezt pl. egy VPS-en, de bármilyen más rendszerben meg lehet csinálni. Az előnye, hogy saját (fix) IP címet kapsz, amit csak te használsz, ezért nem kell attól tartani, hogy más felhasználók viselkedése miatt egy adott oldalon tiltva van az IP címed (illetve az IP alapján nem hiszik azt, hogy több felhasználód van). További előny, hogy sokszor kedvezőbb árban van, mint a megosztott IP címes VPN, már havi 450 Ft-ért tudok ilyen szolgáltatást Magyar, és 1 euró meg 1 dollár környékén külföldi szerveren.
A hátránya, hogy itt a szolgáltatás és az IP cím névre szól, tehát torrentezésre nem ajánlok ilyent. Illetve itt csak egy ország egy szerverére csatlakozhatsz (amit csak te használsz).
2. "Hagyományos" VPN szolgáltatás: ennél egy IP címet egyszere egy időben több felhasználó is használhat (amit az oldal üzemeltetői is láthatnak, és ez alapján hihetik, hogy több fiókod van, rosszabb esetben le is tilthatják az adott IP-t, ha valaki ezt kiprovokálta). Az előnye, hogy vannak VPN szolgáltatók, amik nem naplóznak (pl. ProtonVPN-nek vannak naplózás mentes szerverei). További előny, hogy ezeknél a szolgáltatásoknál több ország sok szerverére csatlakozhatsz.
A távolsággal kapcsolatban valóban igaz, hogy minél közelebbi szerverhez csatlakozol, annál gyorsabb. De érdemes figyelni, hogy adott szolgáltató adott országban naplóz-e (ez az ÁSZF-ben fel van tüntetve, vannak országok, amik kötelezhetik a szolgáltatót a naplózásra), ha igen, akkor semmit nem nyersz vele, maximum a weboldal üzemeltetők elöl rejted el az IP címed. Ha viszont naplózás mentes szervert használsz, akkor biztos nem bukhatsz le.
A fent említett ProtonVPN torrentre naplózás mentes szervert használ (ennek megfelelően nem minden szerverükön engedélyezett ez). Ha tottentezni szerenél, legalább egy Basik csomagot kell rendelni, ez 4 euró vagy 4 dollár havonta, éves fizetéssel olcsóbb (érdemes a dollárt választani, annak kedvezőbb az árfolyama). Ezzel már lehet torrentezni, arra figyelj, hogy nem minden szerveren engedélyezett, a kliensben jelölve van, melyiken lehet. A Plus csomag annyival jobb, hogy sokkal több szerverre enged csatlakozni, meg van pár plusz szolgáltatás (pl. biztonsági mag), de ha csak torrentezni kell, akkor a Basic csomag bőven elég lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!