Milyenek a Linux Rendszerek?
Hát olyan Linuxosak.. ;)
A Linux is egy oprendszer, így önmagától nem eltérő.
#3 A Linux operációs rendszer..
A Linux egy, a sok - DOS, Windows, MacOS, BSD,... - operációs rendszer közül.
Igen szigorúan véve a Linux csak a kernel, a rendszermag (ami "hidat" képez a hardverek és a szoftverek között, menedzseli a memória és a processzor hozzáférését a programok számára), a hozzá adott különböző felhasználói szoftverekkel együtt alkot Linux-disztribúciókat (mint például az Ubuntu, a Debian, a Linux Mint, a Red Hat, a Suse és sok más ezernyi disztribúció).
A disztribúciók - a vállalati célú disztribúciókat (Red Hat, Suse) kivéve - túlnyomórészt ingyenesek a bennük szereplő szoftverek nagy része nyílt forrású (szabadon elérhető az a forráskód, amiben a programozók megalkották a szoftvert). Éppen ezért elterjedt az egyetemi oktatásban, szervereknél, de mivel igen sok féle szoftvernek - böngészőnek, irodai programcsomagnak, kép-/videó-/hang-/zeneszerkesztő, stb... alkalmazásnak - van Linuxos változata, így asztali környezetben is használatos.
"Mennyire tér el az op. rendszertől?"
A Linux is egy operációs rendszer, ahogyan a Windows. Pontosabban, a Linux maga csak az operációs rendszer magja (kernel). A Linux kernelre épülő operációs rendszereket GNU/Linux rendszernek vagy Linux disztribúciónak hívják.
Ha arra vagy kíváncsi, sok dologban eltér a Windowstól, pl. a filerendszeben: nincs C: D:, stb meghajtó, hanem egy hierarchikus filerendszer van. Aztán számtalan felhasználói felület van, nem csak egy. Más a programtelepítés menete (sok esetben jóval egyszerűbb), más a rendszer szemlélete (alapkoncepció, hogy mindent a felhasználó kezébe ad, nem rejti el a dolgokat, mint a Windows).
Ugyanazt meg lehet csinálni Linuxon is, mint Windowson, csak többnyire nem pont ugyanúgy. Jó alternatíva lehet, ha nem akarsz a legújabb játékokkal játszani, mert kb minden másra tökéletes. Játékra is, de csak akkor ha nem vagy hardcore játékos. Átlagos játékosként a Steam-nek hála elég jól lehet Linuxon is játszani.
"az op. rendszertől"
Ez a Microsoft marketing eredménye, op.rendszer = Windows, a többi meg csak úgy van. :))
Hát kérem, a Windows csak az egyik op.rendszer a sok közül, bár tény, hogy PC-ken túlnyomó részt ez van telepítve.
A Linux eredetileg egy kernel, ami első körben a GNU rendszerrel lett egybetéve, ezt a GNU/Linux-ot szoktuk simán csak Linux rendszernek hívni. A GNU projekt egyik fő célja, minden egyes eleme szabad szoftver legyen. Később sok más op.rendszer is született (kb. a Windows felemelkedésével egyidőben), amik a Linux-ra épültek. A Linux egyébként Posix szabványú, "Unix-szerű" (de attól függetlenül fejlesztett) kernel ill. operációs rendszer.
Csak pár érdekesség:
- A Linux-ban minden fájl. A hagyományos fájlok, különböző csatolt fájlrendszerek, a hálózati socketek, USB eszközök, monitorok, a CPU, RAM, stb... mindent valamilyen fájl reprezentál, és mindent meg lehet találni a fájl-hierarchiában a gyökér (/) alatt. (Nem biztos, hogy mind olvasható, mint egy hagyományos fájl, de a Linux-ban többféle fájl van.)
- A Linux-nak nem annyira szerves része a grafikus desktop, mint a Windows-nak. Akár desktop nélkül is működik.
- A főbb driver-eket általában kernel modulként kapjuk meg.
- Fejlett a jogosultságkezelése, ami szerverekben (is) fontos. Nem illik például rendszergazdaként használni (csak arra az időre, amíg muszáj.)
- A fájlrendszerek többségét úgy kezeli, hogy ne legyen szükség töredezettségmentesítésre. (Én 10+ éve nem csináltam olyat, nem is nagyon fogok.)
- A Linux kernel nyílt forráskódú és ingyenes. A rá épülő rendszerek többsége is ingyenesen használható.
- A webes szerverek túlnyomó részén valamilyen Linux alapú rendszer fut. A mainframe nagyvasakon mára kb. egyeduralkodóvá vált.
Vannak persze hátrányai is, de ezeknek szerintem a fele inkább merketing okokra vezethető vissza.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!