Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » 2 oldalas esszet kell irnom...

2 oldalas esszet kell irnom az internet elonyeirol es hatranyairol. Tudnatok segiteni?

Figyelt kérdés
valaki tudna par otletet mondani ezzel kapcsolatban? nem akarom a sablonos szoveget irni. megy a zold pacsi mindenkinek,aki a temahoz kapcsolodoan ir valamit:)

2019. máj. 8. 19:55
 1/3 anonim ***** válasza:

+:

- wikipédia

- Google

- azonnali kommunikáció

- szólásszabadság


-:

- Nosika

- Szabyest és társai

- igénytelen fos tartalmak (mindenkilapja, etc...)

2019. máj. 8. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Paradox hátránya is van: nem segítünk
2019. máj. 9. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy "ravasz" kérdés. Milyen szempontból előny, hátrány? Melyik komponensét vizsgáljuk?

Ha csak műszakilag nézem eljutottunk odáig, hogy a korábban használt sok száz féle hálózati protokoll, technológia "eltűnt" és gyakorlatilag minden TCP/IP alapú lett. Ez egyrészt nagy előny, mert egyféle driver készletet kell írni, megvalósítani, megtanulni, fentartani. Másrészt hátrány, mert ezáltal a biztonság/sebezhetőség nőtt. Szerintem ez egy technológiai előny (még ígyis van rengeteg ipari kommunikációs protokoll, megoldás ami sokáig fog létezni, de egyre inkább specializálódnak).


Ha magát a megvalósítását nézem (főleg mert még mindig az a leggyakoribb) az IPv4-et akkor azt látom, hogy téynleg az 1960-as évek végének szinvonala, némi "tákolgatással". Illetve nagyon szorosan összefügg a Unix (és Unix jelegű rendszerekkel) ennek az összes technológiai-műszaki előnyével, hátrányával. Ld. pl. emailra az elterjedt megoldás az SMTP és némi javitgatásai, ami úgy hibás ahogy van, de rendkivül egyzerű, rendkívül unixos. Viszont ennek eredménye a rengeteg spam (hátrány). Pl.egy X400-X500 alapú rendszerben (ha az rendesen meg lenne csinálva) sokkal nehezebb lenne spamet küldeni, vagy ha sikerül is nagyon gyorsan el lehet zárni a "csapot", de lényegesen bonyolultabb lenne, és sokkal nagyobb kooperativitást igényelne a résztvevők között. Valamit valamiért. Rengeteg protokoláris sebezhetőség van benne. Szintén az 1960-as évek végének kihívásai miatt.

Ha társadalmilag nézem akkor azt látom, hogy hiába volt meg a technológia nagyjából 1972-76 között szinte a mai formában (az alapvető szabványok /az ún. RFC-k/ nagy része ekkora elkészült), a rohamos terjedés csak a nyiltá válás után (ebben volt jelentős "felhasználói" nyomás) indult meg. Ez az 1980-as évek eleje. Vizsgálni érdemes az 1970-es évek végének, az 1980-as évek elejének politikai-társadalmi viszonyait (hidegháború egyik fontos időszaka pl. 1979 SALT-II, Amerika "mászik ki" a Vietnami háborúbol /1955-1975 ld. pl Hair c. film 1979/, Afganisztán, Ronald Reagen elnökké választása, Brezsnyev halála később 1985-ben Gorbacsov). Egy átrendeződő világkép új társadalmi kihívások stb. II. globalizáció kezdeti időszaka /az első nagyobb globalizációs időszaknak a 1929-1933-as gazd. világválság vetet véget, majd jött a II. világháború, majd újáépítés, USA vezető hatalommá válása stb./. Az internet kezdetben lassan terjed, fejlődik, viszonylag kevesen ismerték fel akkor még a jelentőségét. Nálunk nehéz volt a zún. vasfüggöny miatt (szemben álló erők).Az 1980-as évek végére /1986 után peresztrojak, glasznoszty, Csernobil, vasfüggöny lebomlása, később Szovjetunió széthullása/. Ez az az időszak amikor elkezd terjedni. Az emberek itt nagyon vágytak (amúg mindig is vágytak) az információhoz. Kedvencem a Short Circuit első részében a robot: "inputot akarok és közben ezerrel lapoz lexikonokat". Majd a web feltalálása. Itthon egy kis csapat főleg a KFKI-ban és a Sztakiban elkezdték szervezni, hogy Magyarországon is legyen. Gyakorlatilag ez egy válasz is volt az évezredes társadalmi kihívásokra. Érdemes itt megint történelmi távlatokat nézni, pl. írás-olvasás igénye (régen pl. csak a papság tudott írni-olvasni európában), de guyanez megfigyelhető ókori görögország (néhány Platóni írás). Később Guttenberg (könyvnyomtatás) majd a folyóiratok, újságok megjelenése. Ez egy "érthető" emberi elvárás és az arra adott modern válasz. Később az ún. "információs társadalmak" /egy érdekes és hasznos írás 1996-ból googleval megtalálod "Telbisz Ferenc Információs Társadalmak networkshop" kereső kifejezéssel, egy nagyon jó összefoglalója ennek a kérdéskörnek, és az az előnye, hogy ma már történelmi mű mert már 23 éves cikk. De sok mindenben a mai napig nagyon igaz. Sőt sok helyen egyre igazabb (pl. az egyik fejezete "információs hulladék").

2019. máj. 9. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!