Létezik erre a jelenségre logikus magyarázat, ami nem összeesküvés-elmélet lenne?
Aki jártasabb e témában, az biztos hallott már arról, hogy bizonyos conteók szerint a mobiltelefonjainkat lehallgatják, és ezt különböző (pl. üzleti) célokra használják fel. Állítólag sokan tapasztalták azt, hogy mondjuk a barátjukkal a mosógépekről beszéltek, majd a telefonjukon mosógép reklámot kaptak.
Én ebben nem hittem sosem, úgy voltam vele, hogy hiszem ha látom.
Na most, a Facebook Messengeren gyakran figyelem, hogy kit rendez följebb az elérhetőségi listán. Akikkel a legtöbbet beszélek, azok vannak legfölül. Ha valakivel abbahagyom a beszélgetést, szépen lassan, idővel visszaesik.
Viszont pár hete történt velem az, hogy egy kisebb házibuliban voltam a barátaimmal, és plusz két ismerősükkel, akikkel régebben (kb fél éve) beszéltem utoljára Messengeren és nagyon keveset.
A buli után azt vettem észre, már másnap, hogy hirtelen pont ez a két személy került sokkal följebb (nyilván azért azok alá akikkel sokat beszélek).
Volt már ezt leszámítva még egy hasonló dolog, kb ugyanez volt a felállás.
Nem hiszek az összeesküvés-elméletekben, ezért kérlek benneteket, hogy nyugtassatok meg valami racionális magyarázattal xd
Mi lehet ez?
Persze, hogy létezik.
Hallottál már arról, hogy az információ is árucikk? A különböző szolgáltatások felhasználási feltételeiben (amit te sem ovlastál el) pedig leírják, hogy az alkalmazás adatokat gyűjt rólad, és azt a szolgáltatás fejlesztésére, valamint célzott hirdetések elhelyezésére felhasználhatja, vagy akár tovább is adhatja.
2019-et írunk. Már a leggagyibb okostelóban is van GPS-szenzor. De pl. ha wifit használsz, az alapján is azonosítani lehet például, ha két ember ugyanarra a hálózatra csatlakozik. Oké, a pontosság nem 100%, de nem is ez a cél. Mobilnetnél is a cellainformációkból visszanyerhető akár 10-20 méteres pontossággal a helyadat.
Természetesen nem arra kell gondolni, hogy majd a háttérhatalom tízmillió embert foglalkoztat, akik minden ember minden online tevékenységét árgus szemekkel sasolják. Hanem arról, hogy a megfelelő algoritmusok elemzik a begyűjtött adatokat. Ha feltöltesz Fb-ra egy képet, amit a telefonoddal készítettél (aminek az exif-információi között ott van a helyadat), valószínűleg a pofádba tolják a környékbeli üzletek reklámjait. Hiszen ha már ott vagy, nagyobb az esélye, hogy arról a környékről vásárolsz is. Ha beszélsz valamiről, utána az is valószínűleg többször fogsz kapni azzal kapcsolatban hirdetéseket. Mert a Fb elemző lagoritmusa alapján te érdeklődtél a mosógépek iránt, azaz megvan az esélye, hogy épp újat akarsz venni.
A házibulis dologban sincs semmi extra. Mindenkinek ott volt a telefonja, többen gondolom, beszéltek is az ominózus buliról (helyszínt és neveket említve), és emellett nem nehéz kigyűjteni, hogy huzamosabb ideig egy helyen voltatok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!