Hálózatos emberek: hogyan/milyen eszközökkel oldanátok meg az alábbi wifi-s helyzetet?
Előre leszögezem, ez csak egy elméleti kérdés :D (ismereteim bővítésére)
Legyen egy viszonylag nagy, egyterű, 2 emeletes épület, aminek a 2. emeletén 1 szerverterem van, az 1. emeletén pedig 20-20 iroda egymással szemben. A szigetelés, és az épület szerkezete nem túl wifi barát, az irodák belterülete is nagy.
A 2. emeletre jön be az internet, ez a kiindulási pont.
És akkor a fő kérdés: milyen reális eszközökkel/módszerekkel oldanátok meg egy ilyen helyzetet úgy, hogy az egész épület 1 hálózatban legyen, és az épület teljes területén, minden irodában elérhető legyen a wifi.
Lenne rá több elképzelésem, de ha az úgy meg is valósítható, abban az esetben se tudnám, milyen eszközöket kéne beszerezni hozzá, mert nincs tapasztalatom, csak soho terén. Hangsúlyozom, az épület nagy, az irodák nagyok, és mindenhol legyen wifi.
Nekem is ez volt az egyik tippem:
fentre bejön az internet, az épület két szárnyába levinni kábellel egy-egy wifis routerbe, amire majd kapcsolódnak az accesspointok.
Viszont: mint írtam, ezt nem tudom, milyen eszközökkel lehetne kivitelezni, másrészt lényeges, hogy a folyosóról minden iroda teljes egészében fedve legyen.
Ez alapján kb 5-10 méterenként ki kéne helyezni egy eszközt. Viszont akárhol jártam eddig, ahol a teljes épületben internet lefedettség volt, ott nem volt minden sarkon eszköz.
Szóval ezt valahogy csak úgy kéne megoldani (ha erre van technológiai lehetőség), hogy berakni egy erős központi routert, az épületben elhelyezni 2-3 erős accesspointot, és minden egyes irodába konnektoros repeatert.
Ami ezzel a probléma, hogy rohadtul lecsökken a sávszélesség, de egyedül így tartanám ezt megvalósíthatónak.
Az amúgy továbbra is jelentős szempont, hogy nem ismerek "erős", ipari eszközöket.
Kedves kérdező,
felejtsd el a SOHO-mentalitást.
Ide egy erősebb központi router, központi PoE-képes switch(ek) (ha feltételezzük, hogy egy irodát le lehet fedni egy AP-val, akkor minimum 40 porttal lehet számolni - vannak 48 portos switchek is), patch-panel - mindezek szépen egy rackszekrénybe - ezt nevezik MDF-nek, Main Distribution Frame-nek - berakva - esetleg mindezen eszközök szünetmentes áramellátással kiegészítve.
Majd az irodákba le kell vezetni a kábeleket, amiknek a végére kerülhetnek a távtáplálható (így a tápellátás megoldható az adatot szállító UTP kábelen keresztül, nem kell külön tápegységgel vacakolni), antennával egybeépített AP-k. Mindezek az AP-k központilag is menedzselhetőek egy felületről - erre a nagyobb gyártóknak van központi menedzsment szoftverük.
Ha nem akarsz nagyon drága Cisco eszközöket használni, ott vannak például az Ubiquity vagy a Mikrotik termékei.
De felvetődnek további kérdések - hirtelenjében:
- Ez az egész épület egy vagy több cég? Ha több cég, akkor el kell őket szeparálni (VLAN).
- Egy irodában hányan lennének?
- Szükség van-e az irodákban kábeles kapcsolatra, Ha igen, akkor külön kábeleket kell levezetni és falialjzatokhoz levezetni a patch panelekből.
- A szerverteremben levő szerver(eke)t el szeretnék érni az irodákból? Különböző szerverekhez különböző irodák tartoznak?
Köszönöm a válaszokat!
Akkor a lényeg, hogy akármennyire is bajos lenne kábelezni egy ekkora területen, semmiképp sem érdemes vezeték nélküli kapcsolódásokat alkalmazni.
#4: értem, amit mondasz, és köszönöm, de ilyen részletességekbe nem akartam belemászni :D Igazából a kérdés szempontjából számomra az eszközök típusa az elsődleges, az már másodlagos téma, hogy utána a hálózat milyen módon lesz kialakítva. Mert ugyan ipari routert már konfiguráltam is, de ipari AP-t lehet, fel sem ismernék közelről... :D
Mondjuk a kérdésre válaszolva, 1 céghez tartozna az épület, de nyilván célszerű lenne egy belső és egy vendég hálózat kialakítása.
Wifi Mesh. Olvass utána. Telekomnál most vezették be nem olyan régen. Kell egy már meglévő szolgáltatói eszköz, ehhez kell csatlakoztatni egy ethernet kábellel az egyik Mesh AP-t, ő lesz a "fő" AP. Ezután minden további Mesh AP-t csak párosítani kell a "fő" AP-vel, vagy a hozzá legközelebb eső "al" AP-vel. Jó kis rendszer, mert az egyes "al" AP-k nem csak a "fő" AP-tól tudják "megtanulni" a hálózati beállításokat, hanem egymástól is.
A Mesh applikáción keresztül 6 AP-t lehet vezérelni, de gyakorlatban teszteltük, a rendszer működik több AP-vel is, csak az applikációban 6-ot fogsz látni.
#5: Igen, mindenképpen ajánlatos kábelezni.
Jobb esetben van álmennyezet, kiépített kábelcsatorna.
Rosszabb esetben külső kábelcsatorna kell.
"a kérdés szempontjából számomra az eszközök típusa az elsődleges"
Vezetéknélküli eszközből valami beltéri, antennával egybeépített, távtáplálható eszköz kell. Hogy milyen és mennyi, azt a sávszélesség-igény és az eszköz adott helyen nyújtott teljesítménye határozza meg. Előbbit fel kell mérni, utóbbit meg ki kell tesztelni: vesztek egyet, elhelyezitek az iroda falán/plafonján és megnézitek, meddig ér el a jele. Lehet, hogy egy eszköz lefed 4 irodát, lehet,hogy csak kettőt, de az is lehet, hogy egyet.
Ilyen eszközök például (ezekből van gyorsabb, vagy lassabb is) az előbb említett gyártóktól:
* [link]
* [link]
de a TP-Link is gyárt ilyesmit:
* [link]
Utána fel kell mérni, hogy hány vezetékes kiállásra van szükség - ez meghatározza a távtáplálás nélküli portok számát. Az AP-k és a vezetékes fali aljzatok számának ismeretében lehet switchet választani.
Például:
* [link] - ez PoE-s (olyan portjai vannak, amin keresztül tud eszközöket árammal ellátni)
* [link] - ez PoE nélküli
* [link] - ez PoE-s
* [link] - ez PoE nélküli
vagy a TP-Linktől:
* [link] - ez PoE-s
* [link] - ez PoE nélküli
Majd jöhetnek a passzív alkatrészek - kábelek, patch panelek, csatlakozók, fali aljzatok, szükség esetén kábelcsatornák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!