Az UTP elosztó az mit tud? Azt jól tudom, hogy 1 vonalból két egyszerre működőt csak egy switch tud csinálni? De az elosztó jó arra, hogy két lehetőségből az egyik működjön, amelyikre hamarabb rádugnak valamit?
Nem. Az ethernet nem így működik.
De pl. bizonyos telefonok is RJ45-tel működnek, azért van ilyen elosztó, mert ahhoz jó.
Többféle módon lehet összekapcsolni számítógépeket etherneten, illetve többféle erre való eszköz van:
1. Hub (elosztó): több portja van, ami bejön az egyik porton, azt az összes portra továbbítja. Passzív hub esetén nem kell tápellátás, kvázi a csatlakozók össze vannak simán kötve. Aktív hub esetén annyi a különbség, hogy a bejövő jelet újragenerálja, kvázi erősíti. Ehhez tápellátás, belső elektronika kell, illetve az ilyen hubok némi hibajavító, hibakereső képességgel is rendelkeznek. Ha két számítógép – esetleg alhálózat – egy hubon lóg, és két gép egyszerre próbál csomagot küldeni, akkor ezek ütköznek. Ezt a küldő gépek érzékelik, és ilyenkor bizonyos – véletlen ideig tartó, az ütközések ismétlődésével egyre növekvő – várakozás után megpróbálják újra küldeni a csomagot. Kvázi ilyen esetben a gépek „boxolják” le, hogy ki beszéljen. Kvázi olyan, mint mikor négy ember leül beszélgetni. Néha előfordul, hogy két ember egyszerre szólal meg, ilyenkor elhallgatnak, aztán majd valahogy eldől, ki szól előbb.
Régen elterjedtek voltak ezek az eszközök, főleg az olcsóságuk miatt. Ma már ritkán használják, mert ma már egy switch nem kerül tízezrekbe, egy switch és egy hub között nincs akkora árkülönbség.
Nyilván a hub hátránya, hogy kisebb adatforgalom esetén tud „beállni” a hálózat egésze, mint egy switch által koordinált adatfolyam esetén. A hubra kötött, de éppen az adott kommunikációban részt nem vevő számítógép ugyanúgy megkapja a csomagokat, amit kezelnie kell. Másik hátrány, hogy nem igazságos. Lehet, hogy két gép már harmadszor próbál kommunikálni egy-egy másik géppel, így egyre hosszabb ideig várakoznak az újraküldés előtt, viszont amíg várakozik a két gép, addig jön egy új csomag, és azonnal célba ér.
(Annyi még, hogy gigabites hálózaton amennyire tudom már nem működnek a hubok.)
2. Switch: Annyiban jobb, mint a hub, hogy koordinálja, irányítja a hálózati forgalmat. Kvázi megjegyzi, hogy melyik gép melyik porton érhető el, és a neki szánt beérkező csomagot csak arra a portra küldi ki, a többire nem. Ugyanazon hálózatban ha egy hubot egy switchre cserélünk, akkor képes lazán hozni azt az adatforgalmat, aminél egy hub esetén már használhatatlan mértékben lassul le a hálózat.
Ha a beszélgetős példát nézzük, akkor a switch nem az az eset, mikor négy ember leül beszélgetni, hanem az, mikor négy ember leül, és chatelnek egymással. Az üzenet csak ahhoz jut el, akinek szól, az üzenetek nem ütköznek össze.
(Meg persze vannak még routerek, repeaterek, mindnek megvan a maga szerepe.)
~ ~ ~
Amit az első válaszoló írt, az is igaz részben. Egy RJ45-ös csatlakozón, vezetéken keresztül lehet vezetni telefonvonalat, vagy akármilyen jelet – pl. kaputelefon, csengő, tápellátás, akármi –, egy passzív elosztó ezeknek a szétosztására is jó, aminél nincs ütközési probléma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!