Miért létezik pontosan dinamikus IP cím?
Utaztál már InterCity-vel, nem? Helyjegyet kell rá venned. Kapsz egy ülést, amire le tudsz ülni. Nos, mi lenne akkor, ha te megkapod a helyet, és az örökké a tiéd lenne? Elég hamar elfogynának a helyek, nem? Ehelyett azt csinálják, hogy amikor te nem használod a helyet, akkor kiadják másnak, akinek kell. Így egy hely sokáig használható marad.
Nos, ezért létezik. Az ISP is csak véges címmel rendelkezik, akárcsak az ülések a vonaton. Gazdálkodnia kell, hogy jusson mindenkinek.
A publikus IP címeket (pontosabban címtartományokat) Európában a RIPE ( [link] ) nevű szervezet osztja ki a nagyobb, RIPE-tag szolgáltatóknak. A kisebbek a nagyobbaktól kapják a bérelt vonal mellé (jó sok pénzért cserébe persze).
A RIPE-tagságnak - így az IP-címtartománynak is - ára van, ráadásul a publikus IPV4 címek már kimerültek ( [link] ), így azokkal takarékoskodni kell.
A szolgáltatók azért használnak dinamikus IP-címkiosztást, mert:
* nem mindegyik ügyfelük van egyszerre fenn a neten (régebben, amikor betárcsázós, modemes kapcsolatok voltak, meg pláne - főként emiatt maradtak a szolgáltatók a dinamikus kiosztásnál), így tudnak takarékoskodni az IP-címtartománnyal
* az átlagos lakossági előfizetőnek nem lényeges, hogy fix IP-címet kapjon
* a közületeknek, akiknek kell, meg lehet magasabb díjat kérni érte
"hogy lehet, hogy két dinamikus ip TELJESEN eltérő ugyanannál a szolgáltatónál(egyébként ugyanabban a városban)?"
Egy szolgáltatónak nem kötelező ugyanolyan IP-címtartományból osztania az IP-címeket a klienseinek - azokat használja fel, amit az IANA - Európában a RIPE közvetítésével - kiosztott neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!