Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Ha a Wikipédia-szerkesztőknek...

Ha a Wikipédia-szerkesztőknek problémát jelent, hogy fogyatkozik a Wikipédiát szerkesztő egyének száma, akkor miért nem indítanak egyetemeken, főiskolákon olyan C típusú tárgyat, hogy "Wikipédia szerkesztése"?

Figyelt kérdés

A magyar Wikipédia fórumain rendszeresen felvetődik az a probléma az aktív, keménymagnak számító Wikipédia-szerkesztők részéről, hogy egyre fogyatkozik azon egyének száma, akik közreműködnek a Wikipédia bővítésében. Ha ennyire problémát jelent, hogy a magyar Wikipédiát kevesen szerkesztik, akkor miért nem próbálnak meg toborozni szerkesztőket?

Miért nem próbálkoznak meg azzal a tapasztalt Wikipédia-szerkesztők, hogy egyetemeken és főiskolákon olyan C típusú tárgyat hirdetnek meg, amely a Wikipédia szerkesztésével foglalatoskodik? (A tapasztalt Wikipédia szerkesztők lennének az oktatók.) Sok egyetemen vannak olyan hallgatók akik felvennék. Legfeljebb azért, hogy legyen bőven kreditjük vagy, mert nem talált az illető jobb C típusú tárgyat, amely érdekelné őt. Nem kellene szakmánként meghirdetni a "Wikipédia szerkesztése" tárgyat, elég lenne csak karonként/kari intézetenként. Így biztos lenne elegendő jelentkező a meghirdetett tárgyra és minél több szakma leendő képviselőjét esetlegesen be tudnák szervezni Wikipédia-szerkesztőnek.



2014. nov. 28. 11:32
 1/6 T/Z ***** válasza:
Mert ez pénzbe kerül, és a wikipediának erre nincs pénze.
2014. nov. 28. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Miért kerülne ez már a Wikipédia számára pénzbe? Elvileg a felsőoktatási intézménynek kell finanszíroznia az oktatóinak a fizetését, nemde?

Mellesleg a Wikipédiának van pénze az adományokból. Ha kerülne is költségekbe, akkor valószínűsíthetően lenne rá valutája.

2014. nov. 28. 17:38
 3/6 T/Z ***** válasza:
100%

Igen, és a felsőoktatási intézményk fenntartója az állam. Az állam meg minek adna pénzt olyan karokra, ahol wikipedia megmentésén fáradoznának.

A wikipedia egy magánkezdeményezés, nem állami cég.


Az már más kérdés, h lehetne az egyetemes tudás tárhzáza is ha komolyan vennék; vagy akár felkarolhatná mondjuk az ENSZ, úgyis egy halom pénzt szórnak el minden sz×rra, ennek leglaább haszna is lenne.



A wikipediának valóban van pénze adományokból, de olyan kevés, h gyakorlaitlag a működés fenntartása is folyamatosan komoly problémákat okoz.

Ezért írtam, h nincs pénze arra, amit mondtál.

Tagtoborzás se nagyon megy, ha valaki önként nem hajlandó csatlakozni, akkor nem nagyon fog bővülni a szerkesztői gárda.


Pedig jóformán egy regisztrációval már szerkeszthetünk. (Onnét tudom, h én is így kezdtem.) :D


Arra meg hiába várunk, h a kormányok önszántukból beépítsék a tantervebe a javaslatod.

Pláne az ilyen oktatásellenes orbán viktor félék. :/

2014. nov. 28. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Nekem mindegy, hogy lesz-e vagy sem. Azonban ártani nem ártana, ha oktatnának a felsőoktatásban Wikipédia szerkesztést C típusú tárgy keretében. Úgyis olyan sok felesleges és haszontalan tudást biztosító C típusú tárgyak léteznek, amelyeken az elsajátított tudás az adott szakmán belül egyáltalán nem vagy minimálisan térül meg. Vagyis teljesen elférne egy ilyen Wikipédia szerkesztése tárgy egy-egy felsőoktatási intézményben. Egy oktatót pedig több felsőoktatási intézmény is alkalmazhatna, ha a pénz olyan nagy problematika.


Hogy érted azt, hogy a kevés pénz a Wikipédiánál működési problémákat okoz? Ez az egyszerű olvasó/felhasználó/szerkesztő szemszögéből hogyan látható, csíphető fülön?


Én szabadidőhiány miatt nem lennék képes csatlakozni a Wikipédia mozgalomhoz. Nagyon nincs arra időm és energiám, hogy olyan munkát hozzak létre vért izzadva, amelyet évek múlva valószínűsíthetően könyörtelenül átírhatnak, ezzel az egész munkámat félig-meddig semmissé téve. Ha lehet inkább megtanulok PHP szkriptnyelven, HTML5 leírónyelven és CSS stílusleíró nyelven és létrehozok weboldalt egy-egy adott témakörben. Saját honlap esetén nem kell attól félnem, hogy más emberek átírják a munkámat, úgy, hogy az eredeti munkám elvesszen. Netovább olyan tudást szerzek meg a PHP, HTML5 és CSS lévén, amely keresett lehet a munkaerőpiacon. Ki hallott már olyanról, hogy Wikipédia-szerkesztőket keresnek Magyarországon dolgozni? :-)


Ez a kormány tényleg érdekesen áll hozzá a közoktatáshoz. Kiművelt emberfőkkel és magas fizetésekkel többre mennénk, mint közmunkások millióival. Jó lenne, ha viszonylag értékesebb tudást adnának át az oktatók. Például programozói tudás, idegennyelvtudás. [Sok helyen ugyanis még a béka feneke alatti szintet sem éri el az idegennyelv oktatása. Tapasztalat.]

2014. nov. 28. 21:55
 5/6 T/Z ***** válasza:
100%

"Hogy érted azt, hogy a kevés pénz a Wikipédiánál működési problémákat okoz? Ez az egyszerű olvasó/felhasználó/szerkesztő szemszögéből hogyan látható, csíphető fülön? "



Ez köztudott.

És nem véletlenül folymatosan "siránkozik" a wikipedia, h segítsünk adományokkal, mert nem tudják fenntartani az alapítványt.

A wikis szerverpark valami 5-700 gépből áll. Ezek nagy része amerikában van, kis része dél koreában, és valamelyik skandináv országban is vannak belőlük.

Na ezeknek a szervereknek a fenntartása, ill. némi bővítése egy fix összeg évente.

És mivel az adományok nem túl sok pénzt hoznak a konyhára, nagy részük működési költségre megy el. Ráadásul ahogy növekedik a szócikkek száma, úgy kell egyre több merevlemezt beállítani adattárolásra évről évre.


Nincs szó szerinti működési zavar, de ha nem támogatnák magánszemélyek a wikipediát, nem tudna működni.


A google pl. egy kib×szott nagy sokszázmilliárdos cég, neki semennyibe se lenne, ha átvenné.

Csak ismerve a google üzleti modelljét telepakolná reklámokkal, pedig a wikipediát reklámmentesnek álmodta meg a kitalálója.

Ugye ha lennének kis reklám bannerek az oldalon, abból egy kalap pénzhez juthatna a wikipedia, de hát egyelőre nincsenek rajta reklámok.


Van is egy ilyen kezdeményezése a googlenak, h saját wikipediát csinál, knol néven.

Kezdetben a google a wikipedia egyik legnagyobb támogatója volt.

Illetve a keresési találatokban a googlenak is nagy szerepe volt, h a találatok között az első 1-3 helyre betette a wikipedia linket.

Ezzel folyamtosan nőtt a wikipedia népszerűsége.

De ha a google saját tudásbázist csinál, és a találati listákon az első 3 helyre nem a wikipediás link, hanem a knol kerül, akkor majd arra kattintanak az emberek, és a wikipedia látogatottsága szépen elkezd csökkenni.

A google viszont a knol oldalaira reklámokat is fog tenni, amivel még több bevétele lesz. :D

Ráadásul a knol szóckkek nagyrészt a wikipediás szócikkek másolásán alapulnak. Igaz, h ott a forrásmegjelölés, de attól még ezzel a lépésével a google előbb utóbb kinyírja a wikipediát.



Más.

Az is megtörtént már párszor, h amikor wikipedia oldalra látogatsz, felugrik egy ablak, és a wikipedia alapítójának levelét mutatja, amiben támogatást kér, mert nem tudnak működni.

[link]



Egyébként az ötleted tetszik.

2014. nov. 29. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Szóval a nemzetközi jellegű alapítványi kéregetések sem túl kifizetődőek. Én abban a hitben éltem, hogy a Wikipédiának viszonylag úgy-ahogy normális bevétele van a nemzetközi porondon való kéregetéséből. Kétszáz-akárhány nyelven van tudtommal Wikipédia, így furcsállom, hogy kevés a bevételük. Főleg a látogatottságukhoz mérten.


A Knol véletlenül nem megszűnt? :-) Elméletileg 2012-ben lehúzta a rolót. Lehet, hogy én emlékszem rosszul.


Melyik ötletem tetszik? :-)

2014. dec. 5. 22:03

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!