Ez nem bűncselekmény?
Vannak ezek a nagy CDN/cloud szolgáltatók, amiknek majdnem mindegyik országban van szerverparkjuk és ha én itt töltök fel egy képet a rendszerükre akkor azt ők feltöltik mindegyik szerverparkban a gépekre. Ezzel valami brutál nagy pazarlást csinálnak villany és infrastruktúra tekintetében is, azzal a szlogennel hogy bárhol a világon ugyanolyan gyorsan érd el a dokumentumokat.
Konkrét példa a Facebook így tárolja az oda feltöltött képeket az Akamai rendszerén.
Mi ez ha nem a környezet elleni maximális bűncselekmény? Biztos jó ez, ha közben tönkretesszük vele a Földet?
Többen leírták már előttem, meg én is utaltam rá, hogy persze, meg lehetne oldani szinte mindent jóval kevesebb erőforrás felhasználásával. Azonban úgy az adott szolgáltatás színvonala jelentősen csökkenhetne, ami adott esetben akár használhatatlanná is tehetné azt.
Megtehetnék, hogy tojnak rá, hogy mik az igényeid, emgtehetnék, hogy szinte nulla tárhelyet adnak a képeidnek, és ha valaki más képét akarnád megnézni, 10 percig kellene várnod, mivel egyetlen szerver szolgálná ki az összes kérést. Megtehetnék. Bár nyilván, akkor az emberek viharos gyorsasággal mennének át valami gyorsabb szolgáltatáshoz, de ha az összes ilyen színvonalú lenne, akkor nyugodt szívvel megcisnálhatnák így is.
Az már más kérdés, hogy beleőszülnél, mire a haverod nyaralási fotóit végignézed, vagy mondjuk ha egy merevlemez elszállása miatt minden felhőben tárolt adatod, évek munkája, évek levelezése elveszik. Mert ugye a biztonsági mentés és a redundancia is bűnös pazarlás szerinted. Kíváncsi vagyok, hogy akkor is ennyire elleneznél-e minden redundáns technikai megoldást, ha azért a pár joule megtakarított energiáért cserébe elveszne a fél életed munkája?
Vagy a kedvenc járműves példámnál maradva: vajon megelégedettség töltene el, ha pl. Pesttől Szolnokig 2 napot venne igénybe az út? Hiszen minek annyi energiazabáló járművet fenntartani, amikor huszadennyivel is el lehetne jutni bárhová? (Ráadásul ez sokkal nagyobb környezetszennyezési tétel, mint pár megabájtnyi jpg-kép.)
Szép dolog, hogy meg akarod védeni a bolygónkat (bár azért megnézném, hogy az energiapazarlással Te magad hogy állsz), de valahol azért határt kell húzni, hogy honnan tekintünk valamit jogos energiafelhasználásnak, és honnantól pazarlásnak? És igen, a kérdés pont ez, hogy hol húzzuk meg eme határt? Ki húzza meg? És miért pont ott? Vajon az is bűncselekmény legyen, ha elfelejted lekapcsolni a tévét? Ha télen a fagyhalál elkerüléséhez minimálisan szükséges hőmérsékletnél magasabbra tekered a fűtést, az már vajon bűncselekmény? Hiszen mennyivel kevésbé szennyeznénk a Földet, ha a lakásokban nem 20, hanem csak 10 fok lenne télen.
Vagy például bűncselekmény, ha olyasvalamit veszel meg, amire nincs szükséged? Hiszen azzal is a bolygónkat károsítod. Még sorolhatnám a példákat, de azt hiszem, látod, hogy ha csak azt néznénk, hogy rosszat teszel-e a környezetednek, akkor gyakorlatilag most hétmilliárd embernek kéne sitten ülnie.
A kérdést jogi szemmel nézve ez semmiképp nem bűncselekmény. Sehol nincs előírva, hogy legfeljebb mire mennyi energiát használhatunk fel. Nincs olyan törvény, hogy börtön jár érte, ha valamit túl sok helyen tárolsz. De még csak nem is károsítod közvetlenül a környezetet/a Földet, hiszen azzal, hogy lementesz 20 tárhelyre valamit, semmi kárt nem okoztál. A kárt közvetlenül az áramot előállító erőmű, valamint az erőmű működéséhez szükséges anyagokat felszínre hozó bányászok okozták. Akkor most sitteljük le az összes erőművi dolgozót és bányászt? Vajon jogilag rájuk lehetne húzni a környezetkárosítás vádját? Nem hinném...
A villamos energia használata nem károsítja annyira a földet, mint a benzingőz, a szén-monoxid, vagy a freon gáz a klímában.
A villamos energia vagyis az áram, az megújuló energiaforrás, vagyis újra tudod termelni, a szél, a víz, vagy akár mágnesek segítségével is, de akár, egy átalakított biciklivel is feltölthetsz egy kisebb aksit, elemet. Az olaj, a víz, a szén, a gáz, az nem megújuló. (vagyis több milliárd év után keletkeznének újra) És ha belegondolsz, inkább áramot pazaroljanak, amit folyamatosan tudunk termelni, mintsem olajat vagy vizet, ami ha egyszer elfogy, akkor nem lesz belőle több.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!