Hogyan csinaljak a weboldalamra olyan kulonleges egyernyilat (Pl:. Sziv, csillag van az egernyil hejett) Milyen link kell hozza? Hogyan talalok olyan linket?
Szia!
Tudod este irtam nagyon faradt voltam! A j betuket rontottam! Angol gepem van es nem tudok ekezetet irni! Megkoszonoem ha irna valaki egy reszletes leirast! Elore is koszonom!
> „A j betuket rontottam.”
Rontottad EL. Többek között. ;-)
> „Angol gepem van es nem tudok ekezetet irni”
Bármilyen nyelvű is az operációs rendszered, billentyűzeted, lehetőség van más billentyűkiosztást is választani. Ha magyarul írsz, akkor ezt célszerű is megtenni. Ha Windowst használsz, akkor jobb klikk az óra mellett a nyelvi eszköztáron (EN felirat) > Beállítások. Itt tudsz billentyűkiosztásokat hozzáadni, amik között alapesetben az Alt+Shift kombinációval lehet váltani.
* * *
Mennyire kell szájbarágós leírás? HTML-t mennyire ismered? Hol van a honlapod? Saját készítés? Valamilyen telepített CMS rendszer (Drupal, Joomla, Wordpress?) Vagy valamilyen CMS tárhelyszolgáltató (GPortal, mlap, stb…)?
Van saját kurzorfájlod? Találtál valami jót az általam küldött oldalon?
Őőőő… Hagyjuk…
Az oldalad katasztrofálisan néz ki. Leírnám, hogy milyen szempontokból, miért, de úgysem fogadnád el a kritikát, nem igaz?
Meggyőződésem, hogy egy egyedi egérkurzor határozottan rontana a helyzeten, így nem segítek. Ez a te és az olvasóid érdeke, akár belátod, megérted ezt, akár nem. Az általam linkelt oldalon megtalálsz minden információt, ha esetleg úgy döntesz, hogy mindenképpen szembe akarsz úszni az árral.
Hát akkor itt egy részletes elemzés a honlapodról. Látom időközben módosítottál a kinézeten, ami pozitív irányt mutat. (Legalább a háttér és a szöveg kontrasztosabb lett. A rózsaszín alapon világoskék betűk inkább a megvakuláshoz vezetnek, mintsem a szépséghez.)
Elsőként egy fontos dolgot kell leszögezni. A honlap egy !eszköz! és nem !cél!. Minden valamire való – látogatókkal, hosszabb múlttal rendelkező – honlap azért sikeres, mert nem honlapot akarnak csinálni, amihez keresik a tartalmat, hanem tartalmat akarnak adni, amihez a honlapot, mint eszközt használják. Persze lehet a honlap is cél, csak általában ez nem szokott működni, általában hasonló hibák miatt, mint ami a honlapodnál is előfordul.
1. Tartalom
A tartalom nagyon-nagyon szegényes. Nem a menüpontok száma miatt, hanem az egyes menüpontok alatt található szövegek miatt. Nézzük mi található a honlapodon:
- Írsz magadról. Kb. 3 sort, ami véleményem szerint nem tartalmaz olyan információt, amit érdemes leírni. Ha jobban ki lenne fejtve ez a pont, akkor lenne értelme. Persze tizenévesen biztos nehéz önmagadról hosszú sorokat írni úgy, hogy az másnak érdekes legyen. Legalábbis visszaemlékezve tíz éves koromra, biztos, hogy nem tudtam volna nagyon sokkal többet írni. Nem is biztos, hogy amúgy a te korodban erőltetni kellene egy hosszú leírást, de ettől függetlenül három sok kevés. Vagy legyen több, vagy ne is legyen, esetleg az oldalsávba kerülhet.
- Írsz a cicádról. 1 sort. Meg fent van ebben a menüpontban egy kép. Na pl. ebből lehetne jó ki honlapot faragni. Hetente kitenni egy-egy képet, leírni, mi történt a cicával. Afféle blogként. Szerintem ez sok hasonló korú lányt érdekelne. De ez így kevés.
- Van külön menüpont a képeknek. Ez nem lenne rossz, de így hogy szöveg van rá írva lóbetűkkel… De ezt majd a 2. pont alatt… De ez sem sok…
- Harrowról sem tudok meg nagyon sokat. Pl.: „London más mint Magyarország”. Na ezt biztos ki lehetne fejteni hosszú-hosszú sorokban, de nincs kifejtve…
- A Titanicról „írtak” már egész tartalmasak. Kár, hogy az Origóról, illetve a delmagyar.hu -ról lett átvéve. Ez önmagában nem baj, bár „illik” megjelölni a forrást, illetve legalább pár szóban saját véleményt, megjegyzést, összefoglalást is keríteni hozzá.
- A viccképek menüpontban nem érhető el egyetlen kép sem. (Ahogy nézem mind az utos.me -ről lett másolva amúgy.)
- Köszönet menüpont. Nem hiszem, hogy túlzottan érdekelné azokat, akik sem téged, sem a felsorolt személyeket nem ismerik.
- Büntetések, fekete lista, szabályok: Feleslegesek. Öncélúak. Nem szólnak semmiről. Az ember nem csinál azért honlapot, hogy ez legyen a tartalma, mert így tényleg öncélú. A hasonló tartalmat a honlapok többségében alulra teszik egyetlen linkbe, hogy ne is legyen szem előtt, ne vonja el a figyelmet a valódi tartalomról.
- Fagyi, jégkása: Fura mód ugyanúgy készülnek. :-) Amúgy a valóságban egyik sem teljesen így.
Nem folytatom, mert az olvasó sem megy tovább. Mivel jön egy chat doboz, így úgy tűnik, hogy vége az oldalnak. Még esetleg elnéz jobbra, lát valami bejelentkezést, meg szavazást, meg még egy raklap plasztikus helykitöltőt, de már nem is olvassa, hogy mi van ott. Amúgy azért belenézegettem. Sok-sok téma, sok-sok innen-onnan összeollózott tartalom. Saját munkának nem saját. Esetleg gyűjteménynek lehetne értelmezni, ha valóban mélyreható, egy-egy témát alaposan körüljáró lenne. De túl sok a téma és mindegyik csak egy felületes tartalom hozzá. Pl. remek idézetes oldalak vannak, több ezer idézettel. Ezeket sem az oldal készítője találja ki, de értékes lehet egy ilyen honlap azért, mert benne van a gyűjtés, az utánajárás izzadtságszaga. De itt tényleg azt látom, hogy kitaláltál hasraütés alapján, valószínű pillanatnyilag érdekesnek talált témát, összeollóztál különböző honlapokról 3-4 cikket, pár képet, és ki is fújt a dolog.
Egy igazán jó honlapnak jól körülhatárolt témája van. A te honlapod csapong a témák között. Persze lehet mindenféléről is írni, de ilyenkor érdemes saját megfogalmazással írni a témáról, bár az inkább blognak való, mint honlapnak. Mondok egy jó példát, hasonló kategóriában, mint a te honlapod: [link] Egyetlen témája van, de arról maga ír, részletesen, időről-időre bővítve a témát. Nincsenek idézetek, csillogó, animált gifek, viccek, nincs óra a honlapon, nem a dizájnon van a hangsúly – mondjuk nem túl szép, de legalább hagy a szövegre koncentrálni és harmonikus, bár nem éppen passzol a témához. Tehát megjelenésben ennek is vannak hiányosságai, de tartalmilag rendben van a dolog egy tizenévestől.
2. Dizájn, megjelenés
Animált kép hegyek. Borzalmas. Egy-egy animált kép önmagában még jól nézhet ki, bár általában itt is gyakori a silány munka. De háromnál több animált kép egyetlen képernyőn, az több, mint sok. A legtöbb esetben egyetlen animált kép is sok. Az animáció nagyon jó arra, hogy odavonzza a tekintetet. Egy „Figyelem” felirat animálása indokolt, és célja van, de nálad tele van vele az oldal. Attól, hogy ezeket megtaláltad, tetszenek neked, attól még nem kell feltétlenül feltenni az oldalra. Ugyanez igaz az órára, az általad áhított egyedik egérmutatóra, a naptárra, a GMail belépésre. Ezekre az égadta világon semmi szükség. Nincs ember, aki ezekből szerezne információt. Ha kíváncsi vagyok, hogy mennyi az idő, akkor lenézek a jobb alsó sarokba. Ha be akarok lépni a gmail-be, akkor megnyitom a gmail-t és belépek (Amúgy is kerülendő más helyről belépni).
A menüpontok kis dobozokban vannak elhelyezve, ami önmagában jó, hiszen jó eszköz arra, hogy csoportosítsd az egyes menüpontokat témák szerint. De célszerű lenne egyetlen helyen összegyűjteni őket. Pl. a bal oldalon, szigorúan egymás alatt.
Soha ne adj a szövegnek háttérszínt. Nagyon csúnyán néz ki. (Lásd: [link] - fekete háttér.)
Az oldaladon ne használj 3-4 színnél többet. Ha valamit ki akarsz emelni, akkor tedd azonos színnel, mondjuk félkövérrel, nagyobb betűmérettel. Az a 3-4 szín harmonizáljon egymással. Legyen valami egységes színvilága a honlapnak. Nézzük milyen szövegszínt látok az oldaladon: fehér, rózsaszín, szürke, narancssárga, zöld, piros, ciánkék, lila, fekete. Gyakorlatilag majdnem mindenféle színt használsz, ami kaotikus, rendezetlen, irritáló, idegesítő hatást kelt.
Képre nem írunk akkora betűkkel, hogy teljes egészében ellepje a képet. Nagyon üti egymást a kettő. A kép megnehezíti a szöveg olvasását, a szöveg meg eltakarja, élvezhetetlenné teszi a képet. Ha a kép a fontos, tedd ki a képet. Ha a szöveg, akkor ne rontsd el azzal, hogy olvashatatlanná teszed egy háttérképpel. Ha mindkettő fontos, akkor tedd őket külön. Itt is igaz: Attól, hogy egy képszerkesztő programban meg tudod csinálni, az nem azt jelenti, hogy meg is kell csinálni.
Oldal háttérképnek jól néz ki egy semleges, nem túl tolakodó textúra. (Pl: [link] ) De egy éles, kontrasztos fotó nagyon zavaró tud lenni.
3. Helyesírás
Ha magyarul írsz, akkor használj ékezeteket. Az ékezetek hiánya elmegy chat-en – bár ott is zavaró –, meg SMS-ben, de honlapon nem. Mint ahogy a #4 válasznál leírtam, be tudsz állítani magyar billentyűzetkiosztást is. (Sőt, ha megírod, milyen operációs rendszered van (XP, Vista, Windows 7, Linux, Mac), akkor részletesen le tudom írni, hogy hogyan. Vagy kérj meg a környezetedben valakit, aki kicsit jobban ért az informatikához.)
Emellett azért vannak helyesírási hibák a honlapon, bár el kell mondjam, hogy sokkal rosszabbakat is láttam már, és nem is olyan ritkán. De ettől még vannak hibák, amit egy honlaptól nem annyira szoktak meg az emberek, ezért nem is tolerálják.
4. Pozitívumok
Mert ilyen is van, legalábbis a többi gportálos honlaphoz képest. Pl. nem nyomod agyon az egész szöveget szmájlikkal, szívekkel, egyéb feleslegességgel. Nem káromkodsz. Nincs háttérhang.
5. Ajánlás
Én azt gondolom, hogy a honlap nem biztos, hogy a te műfajod egyelőre. Érdemesebb lenne inkább egy blogot indítani, ahol le tudod írni a veled történteket, a gondolataidat, azokat az érdekes dolgokat, amelyekkel összefutsz. Ezzel tudod gyakorolni a helyesírást, a fogalmazást. Egy blog esetén nem feltétlenül baj, ha az ember a különböző témákban felületes. Viszont ha valamit máshonnan másolsz be, mindig jelöld, hogy honnan másoltad be, de lehetőleg törekedj arra, hogy a saját gondolataidat, érzéseidet is hozzátedd. Ehhez sokkal személyesebb megfogalmazás kell, de pont ez tudná összefogni a sok különböző témát. Lehetőleg kerüld a különböző képek, főleg az animációk halmozását, a dizájnolást, színezést, formázást. Legyen a középpontban a szöveg. Válassz egy jó sablont, és azt használd, ahhoz maradj „hű”. Próbálj meg elmélyedni egy esetleg egy-két témában, és próbálj olyan tudást szerezni, amit érdemes megosztani, amit máshol nem talál meg az olvasó. Célszerűen ez olyan téma kell, hogy legyen, ami a való életben is érdekel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!