ANTIfacebook? Ki az, aki nem szereti a facebookot? Szerintem gagyi ez a facebook trendiség.
Szerintem is az, hülyeség az egész. 470 ismerős meg hasonlóak, hogy a francba tudnék mindenkivel kommunikálni?? Meg minek, az embernek kell hogy legyenek titkai, így meg hogy lehetne??
Amíg nem volt netünk, azt hittem, hogy baromira el vagyok maradva ezekkel a facebookos, meg twitteres meg hasonló cuccokkal, aztán mikor megnéztem mi ez... (maradjunk annyiban, hogy nem fejtem ki tovább...:))
Ne az eszközt szidd, hanem a használati módját. Azt se így.
A Facebook-ot – mint mindent – lehet jó céllal, ésszel használni és lehet feleslegesen hülyeségre használni nyakló nélkül.
Olyan ez, mint az alkohol. Lehet egy finom, az ételhez kiválasztott borból inni egy pohárral az ebéd mellé. Ez gasztronómia, kultúra, szinte már művészet. Meg be lehet tolni egy kanna koccintóst is a kapualjban. Azt hiszem érezhető a különbség, és ez nem a boron, a bor létén múlik.
A Facebookot lehet hasznos célra használni. Pl.:
- Tudod tartani a kapcsolatot olyan távol élő ismerősökkel, akik nem elég közeliek ahhoz, hogy személyes kapcsolatot tarts fenn velük. (Pl. volt osztálytárs)
- Ha már osztálytárs: Egy osztálytalálkozó megszervezése is egyszerűsödik. Ha egy osztálytársad el is költözik, megváltozik a telefonszáma, akkor egy közösségi oldalon nagyobb esélye van, hogy követni tudd, el tudd érni továbbra is.
- Vannak olyan oldalak, csoportok, amelyek hasznosak tudnak lenni. Pl. én néptáncos vagyok, és csináltam egy olyan csoportot, ami a lakhelyem közelében tartott táncházakról informál. (Sajnos más helyen nincsenek összesítve ezek az információk. Persze csinálhattam volna erre honlapot, de Facebook-on egyszerűbb létrehozni úgy, hogy közösség alakuljon ki online is. Vannak, akiket nem biztos, hogy érdekel annyira a téma, hogy keressék ezt az információt, viszont a Facebook segítségével el tudom juttatni könnyen hozzájuk és ez nekik is a hasznukra van „jó, hogy szólsz, mert elfelejtettem volna” alapon.)
- Vannak olyan ismerőseim, akikkel nem igazán vagyok szoros kapcsolatban. Valahogy így alakult és nem is biztos, hogy a való életben mondjuk leülnénk beszélgetni. Viszont a Facebook révén megismerhetem valakinek azt az oldalát is, ami esetleg eddig rejtve volt előttem. Ez vezethet oda, hogy elkezdünk beszélgetni, és valóban megismerjük egymást egy kicsit jobban. Nem csak online, hanem a való életben is.
Ha az online kapcsolatok szorosabbá válása a valódi életre is hatással van, akkor ez mindenképpen pozitív. Viszont ha az online életed az valódi kapcsolataid, életed rovására megy, az valóban nagyon káros tud lenni.
Összességében azt mondom: a Facebook egy eszköz. Használd jól, és a javadra válik.
* * *
Másik oldalról minden „anti” törekvés kicsit furcsa számomra. Nem akarlak elintézni a „ha nem tetszik, ne használd / menjél máshova” válasszal, de azért érdemes kicsit elgondolkodnod neked is. Én például nem szeretem a karfiolt. Elintézem ezt azzal, hogy nem eszem karfiolt, de nem csinálok „antikarfiol” csoportosulást, nem tüntetek ellene. A kérdésfeltevésed elárul rólad annyit, hogy ugyanúgy fanatizálódtál, időt és energiát pocsékolsz a dologra, és nem biztos, hogy ez értelmes tevékenység. (Ráadásul te olyan dologra pazarolsz időt, ami saját véleményed szerint haszontalan.) Ugyanolyan fanatikus vagy valamilyen szinten, mint az, aki a Facebookon éli az életét.
Természetesen lehet kritizálni a neked nem tetsző jelenséget, de szerintem hasznosabb, ha alternatívát tudsz mutatni, vagy ki tudod fejteni azt, hogy miért látod károsnak a jelenséget. A „szerintem gagyi” véleményed önmagában – érvek nélkül – nem biztos, hogy pozitív változást hoz bárkinek is az életébe. Ellenben lehet eszköze annak, hogy inkább fokozza az ellentétet. Pl. aki fanatikus facebookozó, abban leszűrődhet olyan vélemény, hogy „Lám, ezek a facebook ellenzők is csak háborogni tudnak. Ilyenek ezek, még jó, hogy nem tartozom közéjük.”
Nem vagyok fenn, de alapvetően nem tartom rossz dolognak a közösségi oldalakat. Az Iwiwen megtaláltam volt szomszédokat, haverokat, kollégákat, évfolyam- és osztálytársakat, sőt óvodástársakat is. Egyfelől tehát hasznosak ezek. Azt viszont elég röhejesnek és károsnak érzem, hogy sokan gyakorlatilag már a Facebookon élik az életüket, mert az milyen trendi dolog.
(És ha már itt tartunk, hadd jegyezzem meg - látva a gyakori hibát -, hogy Facebookon, Facebookot stb. a helyes írásmód, nem "Facebook-on", "Facebook-ot" stb.)
> És ha már itt tartunk, hadd jegyezzem meg - látva a gyakori hibát -, hogy Facebookon, Facebookot stb. a helyes írásmód, nem "Facebook-on", "Facebook-ot" stb.
Köszönöm ezt az észrevételt, ha nekem szólt, ha nem. Én sem használtam következetesen, de most megjegyeztem. (Bár személy szerint olvashatóbbnak tartom a kötőjeles formát, de ugye a helyesírási szabályokat nem én hozom. :-) )
Konkrétan külföldi ismerősökkel való kapcsolatra jó volt anno MSN is.Egyébként én még mindig azt használom,meg jó néhány ismerősöm is.
Szóval azt kijelenteni,hogy csak azért lenni facen,mert külföldiekkel tartani a kapcsit ez elég cinkesen hangzik.
És egyébként szerintem is tényleg unalmas már ez a lájkolás mindenhol,azért is hoztam fel a témát,meg véleményekre voltam csak kíváncsi.
Mindegy,mondjuk ez is kikopik majd idővel.
> Konkrétan külföldi ismerősökkel való kapcsolatra jó volt anno MSN is.
Természetesen ez is megteszi. De pl. van egy ismerősöm, aki kiment Svájcba jópár éve. Nem túl közeli barát, de azért nem is távoli. Ő ír néha Facebookon, amit látok. Nem biztos, hogy annyira fontos, hogy személy szerint velem is megossza, azaz nem biztos, hogy rám köszönne MSN-en. Így viszont látom, mit oszt meg az életéből, és esetleg tudok vele beszélgetni róla.
Másik oldalról a legtöbb ember szereti a közösségi oldalakat. A Facebook ebből a szempontból elég jól igyekszik lefedni az igényeket. Egyre többen vannak, akik MSN helyett a Facebook chat funkcióját használják. Vannak, akik a levelezés helyett használják. Vannak, akik a képeket ott tárolják. Egyre többen vannak, akik elsősorban Facebookon csinálnak oldalt, holnap helyett. Vannak akik ott vezetnek blogot.
A lényeg, hogy egy ideje én is kikapcsoltam az MSN-t. Akivel MSN-en tartottam eddig a kapcsolatot, azt elérem Facebookon is, akkor miért fusson még egy program a háttérben?
> És egyébként szerintem is tényleg unalmas már ez a lájkolás mindenhol
Nekem is vannak ismerőseim, akik hiperaktívak. De személyre tudom szabni, hogy mit akarok látni. Aladár minden hozzászólását látni akarom, mert ő elgondolkodtató dolgokat ír. Bélától csak a fontosabb bejegyzések kellenek. Cecil bejegyzéseit, meg nem kérem.
> Mindegy,mondjuk ez is kikopik majd idővel.
Maga a Facebook nem egyhamar. Sőt a tendencia az, hogy az interneten található tartalom szépen lassan áthelyeződik a Facebook alá. Mindeközben ami nincs Facebook alatt az a Like gomb és a Facebook pluginjai miatt szintén beépül a rendszerbe.
Azt gondolom, hogy az internet egyik legnagyobb hátránya az anonimitás és a rendezetlenség. A Facebook ilyen téren összehozza az egészet és úgy látom igény is van erre. Amit most a Facebook csinál, az nem kizárt, hogy történelem lesz. Ha így megy tovább, akkor a Facebook fogja jelenteni az új internetet, a mostani meg megmarad valami elavult formában, vagy csak kis része lesz. (Mint ma mondjuk az FTP protokol, vagy a levelezőlisták.)
Persze idővel talán nem lesz ennyire lájkközpontú a dolog, de azt hiszem a koncepció megmarad sokáig. Ha a Facebook el is tűnik a színről, átveszi a helyét egy más közösségi oldal és folytatja ott, ahol a Facebook abbahagyta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!