Igaz, hogy a "speedtest. Datanet.hu" és a hasonló internet sebességmérő oldalak hamis értéket mutatnak?
Az igaz, hogy sokan úgy mérnek sebességet, hogy a hozzájuk legközelebbi szervert tesztelik, ami a közelség miatt jó eredményt fog mutatni. De maga az internet az nem egy országos hálózatban korlátozódik, hanem bármit csinálsz, az az adatfolyamat lehet háromszor megkerüli a földet, mire hozzád elér - ezért az a mérés hiteles amit nem a legközelebbi szerveren mérsz le, hanem pár országgal távolabbin (hogy a lemért adat ugyanúgy megtegye azt a nagy utat, amit normál esetben is szokott).
Ettől még egyik sem fog hamis értéket mutatni, csak a közeli szerver a fizikai közelség miatt gyorsan kommunikál, míg egy távoli lassabban, és az egy reálisabb eredményt hoz ki. Az internetkapcsolat és sávszélessége pedig dinamikus, mindig az adott pillanatban sok tényezőtől függ, ezért mindegyik mérés valamennyire más lesz mint az előző. A kapcsolatod sebessége pedig az előfizetett csomag garantált sebességétől a csomag maximális sebességéig terjedhet, ha egyik pillanatban 100%-ot mérsz a másikban meg 10%-ot, az is hiteles tud lenni (persze sok mérés átlaga adja ki az átlagsebességet).
Köszönöm a numion linket,
ez az első oldal, ami nagyjából reálisan hozza az értékeimet. Az összes többi egy kirakat hazugság lényegében...
mégis miért érdekelné az embereket egy csúcs érték, amit úgy sem ér el soha sem a számítógépén???
A sebességmérés többnyire valóban a legközelebbi szerver segítségével történik. Az állítás ami szerint a legközelebbi szerver sebessége lesz mérve nem helytálló. A legközelebbi kiszolgáló és az adott kliens (a felhasználó számítógépe, amiről a mérést indították) közötti kapcsolat sebessége mérhető ebben az esetben. A sebességmérés adatcsomagok fogadásával és küldésével történik, a ping pedig a kiszolgáló válaszidejét jelenti. A sebesség pedig az adott méretű és mennyiségű adatcsomagok összegének és a le és feltöltési idejének hányadosából adódik.
A mérést több tényező is befolyásolhatja (pl.: a kiszolgáló aktuális terheltsége, a kliens gép terheltsége, a két gép közti kapcsolat terheltsége...) . Ebből az következik, hogy vagy az általad használt kapcsolat maximális sebességét láthatod, vagy attól eltérő értéket (ami alacsonyabb szokott lenni a szolgáltató által megadott maximális sebességnél, viszont néha az is előfordul, hogy a névleges maximális sebességet meghaladja).
Összefoglalva: nem hazugság a mért eredmény. Más kiszolgálók sebessége ettől függetlenül természetesen ettől eltérő érték lesz, amiről egy ilyen mérés alapján nem lesz semmilyen információd.
Viszont a maximális sebesség mérése hasznos és fontos információ, mivel ez alapján láthatod, hogy az általad fizetett szolgáltatás képes-e valóban arra a sávszélességre, amire előfizettél. Ez pedig azért is fontos, mivel amikor internetezel, az a legritkább eset, hogy egyszerre csak 1 kiszolgálóval vagy kapcsolatban. Ha a különböző kapcsolatok sebességének összege nem haladja meg a kapcsolatod sebességét, akkor mindegyiket zavartalanul kihasználhatod. Ha pedig p2p-t használsz (pl.: torrent), akkor több klienssel vagy egyszerre kapcsolatban és a letöltési sebességed az összes feltöltő feltöltési sebességének az összege lesz. Ez pedig ha megfelelő mennyiség, akkor a letöltési sebességed egyes letöltések esetén folyamatosan megegyezhet az interneted maximális letöltési (vagy ha feltöltesz feltöltési) sebességével, ami p2p kapcsolatok esetén nem is ritka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!