Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Egy zenés YouTube csatornán...

Egy zenés YouTube csatornán mennyi megtekintésért mennyi pénz jár?

Figyelt kérdés
Tudom változó, de egy átlagot talán lehet mondani?
okt. 5. 00:17
 1/3 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
Állítólag átlagban 1000 megtekintésre jut egy USD.
okt. 5. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
okt. 5. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Sok tényezős. Alapvető, hogy nem a videó megtekintésekért jár a pénz, hanem a benne elhelyezett reklámok megtekintéséért. Ha reklámblokkolót és egyéb trükköket használnak, akkor egyáltalán nincs reklám megtekintés, így bevétel sem a megtekintésekből.


Az összeg nagyban függ attól, hogy a nézők milyen országból jönnek. Ez alapján társít a rendszer hozzájuk reklámokat, vagy részesedést az előfizetési díjból. Erősebb gazdaságú, nagyobb piacú országokban többet ér a reklám és az előfizetés is, míg egy kisebb méretű, gyengébb gazdaságú országban kevesebbet ér a nézőnek megjelenített reklám, így kevesebbet is fizetnek utánuk.


Az is befolyásolja, hogy milyen tematikájú a tartalom és ahhoz milyen típusú reklámokat tudnak kapcsolni. Ha zenei videóknál hirdetnek bankok, pénzintézetek is, akkor az jobban fizet, mintha mosóport, vagy üdítő italt reklámoznának mellette.

Az eleve pénzügyi, gazdasági témájú videók mellett eleve nagyobb eséllyel fognak pénzügyi jellegű reklámok megjelenni, így ott a jövedelmezőség is nagyobb lehet - viszont a téma meg kisebb közönséget érdekel, ezért a nagyobb reklámonkénti bevételt kompenzálja a kisebb nézettség.


Viszont fontos tényező a szerzői jog is. Ha nem saját zenét használsz, hanem mások zenéjét töltöd fel, akkor nem kereshetsz vele pénzt. Ilyenkor az a legfinomabb lehetőség, hogy te semmi bevételt nem kapsz, mert minden pénzt az eredeti jogtulajdonoshoz irányítanak. Gyakoribb megoldás, hogy vagy az egész videót törlik, vagy csak a hangsávot némítják le. Ha ismételt jogsértésen kapnak, akkor meg akár törölhetik is a csatornádat, sőt akár a fiókodhoz tartozó többi csatornát is felülvizsgálhatják és törölhetik, ha jogsértést találnak.

Zeneművek esetén különösen összetett a szerzői jogok kezelése. Ha csak egy dallamot használsz más művéből, az is lehet jogsértő. Ezt a szintet esetleges, hogy a YouTube mennyire vizsgálja, vagy csak a bíróságok. Fontos tudni, hogy a YouTube csak egy leegyszerűsített jogvédelmi ellenőrzést végez. Attól, hogy esetleg valami átmegy az ellenőrzésükön, még simán megtalálhatnak később egy engedély nélkül használt részlet miatt is.

Külön szerzői jogai vannak a zeneszerzőnek, dalszövegírónak, előadó zenésznek, énekesnek, lemezkiadónak, sőt az őket képviselő szerzőjogi szervezeteknek is. Úgyhogy elég sok féle pofonba bele lehet futni akkor is, ha egy más által írt zenét saját előadásban adsz elő, meg akkor is, ha saját szerzeménynek tartasz valamit, de az mégis hasonlít valaki másnak a szerzeményére.


Aztán van még egy olyan tényező is, hogy amíg nem lépsz ki az automatikusan élő közös jogkezelésből, addig előadóként neked is vannak kötelezettségeid a közös jogkezelő szervezet felé. A saját kiadású lemezek és koncertek után először neked is be kell fizetned a jogdíjat a jogkezelőhöz és majd onnan kapsz utána valamennyit vissza.


Magyarországon (és magyar zenészekkel kapcsolatban a YouTube-on is) az Artisjus illetékes a zenei jogdíjak kezelésében, úgyhogy náluk érdemes leginkább körülnézni, hogy mi hogyan működik a szerzői jogok területén.

okt. 6. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!