Mire jó a port?
Egy IP címen elérhető eszköz számos szolgáltatást nyújthat ugyanazon a címen. Hogy döntenéd el port nélkül, hogy melyiken mit érsz el?
HTTP alapú szolgáltatásból is sok van, 80/443-on érjük el alapból, de lehet olyan, hogy nem ott van. Miért? Mert valaki úgy dönt. Vagy mert nincs root joga a szerveren, így 1024 alatti portszámon nem tud szolgáltatást indítani. Vagy nem akarja root-ként futtatni, és/vagy nem akarja/tudja proxy-zni azt.
"...és/vagy nem akarja/tudja proxy-zni azt."
Vagy több web szolgáltatást is futtat.
"Mire használjuk a port-ot, miért nem elég az IP cím?"
Mindenképp kell a portszám is, az más kérdés, hogy az alapértelmezett portoknál ezt nem írjuk ki. Nagyon pongyolán fogalmazva: a port a gépen belül az adott szolgáltatásnak a címe. Bénácska hasonlattal: képzelj el egy panelházat! Hiába tudod a címét (=IP-cím), azon belül tudnod kell, hogy melyik emeleten, hányas ajtóban lakik az, akihez mész. Na, ehhez hasonlítható a portszám.
Az alapértelmezettől eltérő portszámnak több oka is lehet. Lehet, hogy pl. több hasonló szolgáltatást is futtat az illető. Igaz, weben ezt már inkább virtualhosttal szokás megoldani, de ettől függetlenül portokkal is megoldható. Nekem is van egy webszerverem, ami a nyilvános oldalt a 80-as porton futtatja, a "belsősöknek" szánt privát oldalt meg egy teljesen más porton. (Természetesen emellett még jelszavas azonosítás is van, mert önmagában a portszám-csere elég gyenge védelem.)
Vagy például nyújt némi védelmet a támadások ellen. Egy profi hackernek ugyan ez nem lenne akadály, de az automatizált támadások 99,9%-át kiszűri.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!