Miért ilyen drága a torrent oldalak fenntartása?
Nemrégiben leállt az egyik legnagyobb torrent oldal (RARBG) mert állítólag nem tudták fenntartani az oldalt (bár furcsa, hogy erről előzőleg nem szóltak hanem egyszer csak leállították az egészet. Ahogy olvastam, több rajongójuk is írta fórumon, hogy Ők igazából támogatták volna anyagilag az oldalt, ha erről szólnak nekik, de semmi előzménye nem volt).
Illetve a másik itt magyarországon az nCore. Több ezer forintokat elkérnek prémium rangért és reklámblokkolón is feltüntetik, hogy a reklám megnézése szükséges az oldal fennmaradásához szóval jó lenne ha kikapcsolnám a blokkolást.
Én sosem értettem, hogy egy torrent oldal fenntartási költsége miért kerül ilyen sokba, hogy már fent sem tudják tartani.
Semmilyen komolyabb ökoszisztéma nincs mögötte és nincs ügyfél részéről konkrét hardver használat sem (mint például különöbző Cloud Gaming-nél vagy a Google Colab-nál).
Van kettő adatbázis: Egy ami a felhasználók adatait tárolja. Egy meg ami a torrent fájlokat és hozzá tartozó adatokat. Ezen kívül fut egy tracker szerver a háttérben és kb ennyi az oldal. Vagy valamit kihagytam?
Nekem senki ne mondja, hogy ez több százezres költség...
Kíváncsiságból egyszer letöltöttem a pirate bay teljes adatbázisát. Kemény 700 megabájt volt az egész! (Vagy 400. Már pontosan nem emlékszem, de 1 GB alatt volt.) Mivel csak magnet linkeket tárolt.
Ha most ehhez hozzávesszük a 25-30 kilobájtos torrent fájlokat (nCore esetében) az sem lesz több pár száz gigabájtnál szóval nagyon komoly tárhely sem kell neki.
Jómagam futtatok egy weboldalt. (Vagyis hát konkrétan nem én, de közösen tartjuk fent egy barátommal). Az oldal egy játékszerver hirdető oldal. Hirdetési "kártyákat" tárol egy adatbázisban. Tehát lényegében ugyanúgy áll egy adatbázisból mint egy torrent oldal. Egyedül felhasználói adatokat tárol meg hát nincs mögötte tracker szerver (csak egy pythonban írt Query script ami lekéri a szerverektől az adatokat [mint egy tracker a kliensektől]).
A cloudflare-es DDoS védelem ingyenes volt. Az oldalt másfél évig otthon futtattuk saját netről majd felraktuk az egy évig ingyen elérhető AWS szerverre. Az oldal majdnem 3 éve fut és eddig költöttünk rá kemény 10 000 forintot. (Kétszer 5000-et a két éves domain vásárlásra.)
Szóval mi kerül ilyen sokba egy torrent oldal fenntartásán? Van még valamilyen plusz háttérfolyamat ami zabálja az erőforrásokat? Vagy kenőpénzt gyűjtenek a hatóságoknak?
Napi 1-2 látogató azért nem ugyanaz a kategória, mint napi 10 000+. Arról nem is beszélve, hogy nálad nem keresgélnek, nem kommentelnek stb. Sok látogatóhoz nem elég a legolcsóbb vps, máskülönben mentegetőznöd kell majd, hogy "terheléses támadás" áldozata lett az oldal... A népszámlálás se gaming kategória, de ha alul van méretezve a szerver, akkor nem fogja bírni a sok látogatót.
Más megközelítés: Miért kell bárkinek is nagyobb konyha, mint neked van otthon? Miért nem elég 2 lábas meg egy tűzhely egy kórháznak, amikor neked otthon teljesen elég? Más kategória, más árak.
#14
A hasonlatod értsük úgy hogyha egy kórházra túl sok beteg jut, akkor zárjuk be a kórházat..? :P
Hibás értelmezés lenne, ha ezt szűrted volna le belőle. Ha a kórháznak nincsen költségkerete az alapvető működésre sem, illetve nem is tenne azért, hogy azt megteremtse, akkor igazából nincsen más választása, mint bezárni. De alapvetően én nem a bezárásról beszéltem, hanem a fő kérdésre válaszoltam, a fenntartási költségekre.
Ha helyesen értelmezed amit mondtam (vagy jobban fogalmazok?) akkor azt a következtetést vontad volna le, hogy egy kis weboldal üzemeltetése egészen más összeg, mint egy nagy látogatottságú weboldalé, nem reális azt mondani, hogy elég lesz egy krumplira rakni az egészet és akkor kijön 10 000ft-ból az egész.
14-es értem, hogy több látogatójuk van, de ezeket egy modern nginx elbírja ma már. És annyival meg nem kell komolyabb VPS, hogy évi több tízmilliót kelljen erre összegyűjteni.
Egyébként az oldalunkat nem napi 1-2 ember látogatja hanem körülbelül 500. Az oldal még az AWS előtt egy összekukázott Athlon procis gépen futott és alig terhelte. Ezen kívül a cloudflare amit DDoS védelemként használunk, gyorsítótárazza az oldal statikus részeit így az oldal 70-80%-át nem is tőlünk töltik le hanem csak a cloudflare szerveréről.
Nekem nincs és nem is volt több ezer látogatottságú webszerverem meg igazából semmilyen szerverem sem. De ebből a napi 500 látogatóból és hardver használatukból (ami kb 0) meg tudom becsülni, hogy egy több ezer fősnek mekkora lehet és annyit tudok, hogy sokkal komolyabb gép nem kell hozzá.
17 "De alapvetően én nem a bezárásról beszéltem, hanem a fő kérdésre válaszoltam"
Én meg kifejezetten a bezárásról beszéltem. A boltot vivő csapat ha anyagi nehézsége lett volna akkor megpróbált volna bevételt szerezni reklámokból, fizetős szolgáltatásokból, tagoktól kért volna előfizetési díjat stb vagy eladta (átadta) volna a boltot másik csapatnak ahogy szokás.
De semmi ilyet nem próbált meg. Ezért ez nekem felettéb gyanús..!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!