Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Miért ilyen drága a torrent...

SIDLER22 kérdése:

Miért ilyen drága a torrent oldalak fenntartása?

Figyelt kérdés

Nemrégiben leállt az egyik legnagyobb torrent oldal (RARBG) mert állítólag nem tudták fenntartani az oldalt (bár furcsa, hogy erről előzőleg nem szóltak hanem egyszer csak leállították az egészet. Ahogy olvastam, több rajongójuk is írta fórumon, hogy Ők igazából támogatták volna anyagilag az oldalt, ha erről szólnak nekik, de semmi előzménye nem volt).

Illetve a másik itt magyarországon az nCore. Több ezer forintokat elkérnek prémium rangért és reklámblokkolón is feltüntetik, hogy a reklám megnézése szükséges az oldal fennmaradásához szóval jó lenne ha kikapcsolnám a blokkolást.


Én sosem értettem, hogy egy torrent oldal fenntartási költsége miért kerül ilyen sokba, hogy már fent sem tudják tartani.

Semmilyen komolyabb ökoszisztéma nincs mögötte és nincs ügyfél részéről konkrét hardver használat sem (mint például különöbző Cloud Gaming-nél vagy a Google Colab-nál).

Van kettő adatbázis: Egy ami a felhasználók adatait tárolja. Egy meg ami a torrent fájlokat és hozzá tartozó adatokat. Ezen kívül fut egy tracker szerver a háttérben és kb ennyi az oldal. Vagy valamit kihagytam?


Nekem senki ne mondja, hogy ez több százezres költség...

Kíváncsiságból egyszer letöltöttem a pirate bay teljes adatbázisát. Kemény 700 megabájt volt az egész! (Vagy 400. Már pontosan nem emlékszem, de 1 GB alatt volt.) Mivel csak magnet linkeket tárolt.

Ha most ehhez hozzávesszük a 25-30 kilobájtos torrent fájlokat (nCore esetében) az sem lesz több pár száz gigabájtnál szóval nagyon komoly tárhely sem kell neki.


Jómagam futtatok egy weboldalt. (Vagyis hát konkrétan nem én, de közösen tartjuk fent egy barátommal). Az oldal egy játékszerver hirdető oldal. Hirdetési "kártyákat" tárol egy adatbázisban. Tehát lényegében ugyanúgy áll egy adatbázisból mint egy torrent oldal. Egyedül felhasználói adatokat tárol meg hát nincs mögötte tracker szerver (csak egy pythonban írt Query script ami lekéri a szerverektől az adatokat [mint egy tracker a kliensektől]).

A cloudflare-es DDoS védelem ingyenes volt. Az oldalt másfél évig otthon futtattuk saját netről majd felraktuk az egy évig ingyen elérhető AWS szerverre. Az oldal majdnem 3 éve fut és eddig költöttünk rá kemény 10 000 forintot. (Kétszer 5000-et a két éves domain vásárlásra.)


Szóval mi kerül ilyen sokba egy torrent oldal fenntartásán? Van még valamilyen plusz háttérfolyamat ami zabálja az erőforrásokat? Vagy kenőpénzt gyűjtenek a hatóságoknak?



2023. jún. 3. 22:38
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
15%

Torrent oldalak fenntartása drágává válhat több okból kifolyólag:


Szerverek és adatforgalom: Torrent oldalak jelentős mennyiségű adatot tárolnak és szolgáltatnak ki a felhasználóknak. Ennek következtében erős és megbízható szerverekre van szükség, amelyek magas karbantartási és üzemeltetési költségekkel járnak. Emellett az adatforgalom nagy része is jelentős költségeket generálhat.


Jogvédelem és jogi kötelezettségek: A torrent oldalak gyakran találkoznak jogi kihívásokkal, mivel a felhasználók olyan tartalmakat tölthetnek le és oszthatnak meg, amelyek szerzői jogi védelem alatt állnak. Jogvédelmi intézkedések, jogi képviselet és esetleges peres eljárások fenntartási költségeket okozhatnak.


Adatbázis és fejlesztés: A torrent oldalak nagy adatbázisokat működtetnek, amelyekben a torrent fájlok és azokhoz kapcsolódó információk találhatók. Az adatbázisok karbantartása, optimalizálása és fejlesztése időigényes és költséges feladat lehet.


Biztonság és védelem: A torrent oldalaknak biztosítaniuk kell a felhasználók személyes és pénzügyi adatainak biztonságát. Ez magában foglalhat biztonsági intézkedéseket, például SSL-titkosítást, tűzfalakat, átfogó védelmet a rosszindulatú szoftverek és támadások ellen, ami további költségeket jelenthet.


Személyzet: A torrent oldalak üzemeltetéséhez szakemberekre van szükség, akik kezelik a szervereket, fejlesztik az oldalt, kezelik a jogi kérdéseket, valamint biztosítják a felhasználók támogatását és a közösség moderálását. A munkaerő és a szakemberek bérei is jelentős költségeket jelenthetnek.


Fontos megérteni, hogy a legális torrent oldalak fenntartása szigorúbb jogi és technikai követelményeket jelenthet, amelyek magasabb költségekkel járhatnak, mint az illegális tartalmakat terjesztő oldalak fenntartása. Legális tartalommal rendelkező torrent oldalaknak meg kell felelniük a jogi előírásoknak és a szerzői jogi védelemnek.

2023. jún. 3. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
68%

#1

Ez rizsa..


"jelentős mennyiségű adatot tárolnak" ... konkrétabban mit?

Ha már egyszer üzemelt, nem vadonat új dolog létrehozása volt a kérdés.

2023. jún. 3. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
90%

A RARBG közleményében írták: ott inkább az emberhiány - akik az oldalt, a szerverparkot, karbantartották, a tartalmakat (mert az egyes tartalmakhoz járt egy leírás is) igazgatták - volt a fő gond: többeket elvitt a Covid, másokat meg az ukrán háború (a keserű vicc az egészben, hogy mind a két oldalra jutott belőle).

Plusz mindehhez hozzájárult az infláció, az energiaárak növekedése - ja, és mindez Bulgáriában (ami még nálunk is szegényebb egy főre jutó GDP szempontjából legalábbis) történik.

Mindezt úgy, hogy egy illegális ügyletben vettek részt, szóval nem sok pénzt gyűjtöttek ebből össze (és gyanítom nem valamilyen jól menő cégtulajdonosok voltak az üzemeltetők sem).

2023. jún. 4. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 torrent.neked ***** válasza:
93%

#2: szerintem is rizsa, annak is a modern fajtája: AI-generált szövegnek tűnik, már az első pár mondat alapján is.

(a zerogpt.com is azt mondja, hogy 88.11% AI GPT, de más detector is. plusz nekünk annyi előnyünk van, hogy mi a "kontextust" is ismerjük: GYK-ra ilyen választékos, nyomdakész választ nem szokás rittyenteni. :-D )

2023. jún. 4. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

1-es

Pont ezekről írtam a leírásban.

Amit itt el tudok fogadni az az, hogy valóban nagy adatforgalmat generálhatnak, de nem hiszem, hogy naponta mondjuk 30-40 ezer 30 KB-os torrent fájl olyan nagy fejtörést okozna mondjuk egy otthoni gigabites full duplex internet kapcsolatnak. Az adatforgalom egyébként sem generál költséget. Hallottál már te olyan internet csomagról (most vegyük a lakossági csomagokat) ahol a letöltött GB-ok után kellett fizetni?


A második pont is elméletben probléma lehet, de például pont az nCore-on erre nagyon is figyelnek. Le van tiltva például minden tartalom ami az RTL csatorna tulajdona.


A harmadik pont nem igaz. Azok az adatok amit tárolnia kell egy ilyen oldalnak nincs több pár száz gigánál. Mint mondtam a piratebay adatbázisa olyan 700 megabájt körül van (bár az csak magnet linkeket tárol).


A negyedik pontot mi megoldottuk ingyen. Gondolom nekik sem lenne több tízezres költség ebből. Egyébként meg nem KELL biztosítaniuk. Az egész egy szürke zóna a jogban. Senki nem fog perre menni, hogyha nCore bácsi holnapra bezár. Egyrészt meg a bíróság azt se tudja, hogy az nCore-t eszik vagy isszák. Másrészt meg senkinek nincs benne annyi pénze, hogy megérje egyáltalán egy ilyenbe belekezdeni. Látod a RARBG is hogy leállt egyik napról a másikra.


A negyedik pont hülyeség.

Nem kellenek ehhez szakemberek. Nem egy ökoszisztémát kell itt összerakni. Kell írni egy frontendet és egy adatbázist majd ezeket összekapcsolni egy torrent tracker programmal és kész. Fejleszteni szintén nem kell az oldalt. Láttál te már bármilyen fejlesztést az nCore-on azon kívül, hogy írtak pár kinézetet az oldalhoz meg hogy halloweenkor event van? Le van sz@rva az egész dizájn meg minden. Egyszer megírták 15 évvel ezelőtt azt jóvanazúgy. (Pont mint a gyakorikérdéseknél.)


Az utolsó bekezdést nem igazán értem. Egy "Bosszúállók: Végjáték"-ot 8600 különböző formátumban és minőségben szolgáltató oldal, hogy lehet legális?


Összességében tehát amiket írtál azok igazak, de nagyon fel vannak nagyítva. Ennél fogva én is mondhatnám, hogy azért kérünk sok támogatást az oldalunkért mert nekünk ezt fejleszteni kell (havonta módosítunk két sort a programkódban) és foglalkoznunk is kell az oldallal (3 naponta felnézünk, hogy van-e a szabályokat megsértő hirdetés és töröljük ha igen).

Szóval mindenből lehet százezres költségeket kimagyarázni, de a valóság az sokszor nem ez.

2023. jún. 4. 05:31
 6/28 Hintalow ***** válasza:
92%

Már ìrták fentebb, hogy az 1-es válasz valami AI-vel generált szar, teljesen logikai hibás is, mert a torrentoldalakat valamilyen szabálykövetően működő közegkènt akarja èrtelmezni, aminek semmi èrtelme.


A kèrdèshez: soha nem fogjuk megtudni mi volt a tènyleges ok, de mivel teljesen ingyenes projekt volt, lehet nem tudták már megoldani máskènt. Meg az ilyeneknèl tènyleg az èlőmunka/szakèrtelem lenne a legnagyobb költsèg, amit ugy jófejsègből ingyen csinálnak emberek. Ha kiesik a gárda egy rèsze, akkor nem fognak felvenni frontend/backend fejlesztőt piaci bèrrel èrtelemszerűen 😀


Illetve rebesgetik azt is, hogy bulgáriában (ahonnan hostolták) èppen most kèszülnek szigorúbban szankcionálni az ilyen jellegű tevèkenysèget (kemèny letöltendőkkel) ès valszeg az ember ès pènzhiánnyal megfejelve nem volt az üzemeltetőknek lehetősège/energiája belevágni az egèsz cucc határon túlra migrálásába.

2023. jún. 4. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 A kérdező kommentje:

De ne mondják már, hogy nem volt más megoldás...

A piratebay-nek több másolata is van különböző címeken.

Bőven elég lett volna ha az oldalt átküldik valakinek és úgyis lett volna valaki aki tovább hostolja. Ha mást nem, átköltöznek a Tor hálózatra, de nem hiszem el, hogy semmi más nem jutott eszükbe...

(Amúgy arra én is rájöttem, hogy ChatGPT írta. Nagyon általánosítva írt az egészről. Körülményeket nem figyelve csak úgy leírta általában egy weboldal fenntartási költségeit 100 szorosára nagyítva.)

2023. jún. 4. 09:32
 8/28 anonim ***** válasza:
100%
Ezeket az oldalakat dedikált szerverről szokták üzemeltetni. Egyszer nézz utána, hogy mennyibe kerül csak az elhelyezés.
2023. jún. 4. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:

#7:

"Bőven elég lett volna ha az oldalt átküldik valakinek és úgyis lett volna valaki aki tovább hostolja."

De mint #3-as hozzászólásomban írtam: itt nem csak pusztán a technikai dolgok vannak (még egyszer kiemelendő: Bulgáriában, infláció és növekvő energiaárak mellett, kvázi 0 bevétellel), hanem az emberi erőforrás - akik karbantartják az egészet, készítik a tartalmakat - is, az szenvedte a fő csorbát.


"Ha mást nem, átköltöznek a Tor hálózatra"

A Tor hálózaton levő tartalmak mögött is szerverek vannak, azokat is fenn kell tartani.


"A piratebay-nek több másolata is van különböző címeken."

A The Piratebay alapítói svédek, mögöttük eléggé nagy közösség van, több bevételi forrással.

2023. jún. 4. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:
8-as akkor nem dedikált szerverről kell üzemeltetni hanem egy VPS-ről, ahogy mi is csináljuk.
2023. jún. 4. 12:29
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!