Mi az a Tor böngésző?
Egy oldalon olvastam:
Mire használják a Tor Böngészőt?
(...)
Kutatáshoz használt anyagok. A dark weben ingyenes forrásokat találhatsz, például digitális könyveket és kutatási háttéranyagokat.
(...)
Egészségügyi tanácsok. Ha tüneteket tapasztalsz vagy egészségügyi aggodalmaid vannak, a dark weben elérhető orvosok segíthetnek a szakértelmükkel. Ez különösen hasznos olyanok számára, akik bizalmasan szeretnék kezelni egészségügyi aggodalmaikat, vagy nem engedhetik meg maguknak, hogy kórházba menjenek.
Ez mennyire igaz?
Az viszont érdekelne milyen digitális könyvek vannak. Hogyan tudom elérni őket?
Nincs kedvem sokat pofázni, főleg, hogy az interneten minden megtalálható. De még az itteni keresőbe írva is...
Tor. Ez egy sok átjátóból álló rendszer, természetesen végig titkosított adatfolyammal, aminek a lényege az, hogy (elméletileg) nem lehet visszakeresni, hogy az adott adatfolyam melyik géphez tartozik. Érthetőbben: mondjuk egy weboldal nem tudja megállapítani, hogy azt a te gépedről keresték fel. (Aztán persze a hiedelemmel ellentétben ez távolról sem elég ahhoz, hogy a hatóságok számára felderíthetetlen legyél. Legfeljebb kicsit megnehezíted a dolgukat. Konkrétan tudok olyan esetről, ahol Tor mellett is elkapták az illetőt. Konkrétan a munkahelyemen történt, de többet nem szabad írnom.)
A "sötét internet" (dark inkább sötét, mint fekete) azon weboldalak, és egyéb internetes dolgok összessége, amik nem legálisak. Nem egyenlő a Torral. Toron kívül is van sötét internet, és a Tor sem csak erre használható. Bármilyen olyan esetben használható, ha a meglátogatott weboldal számára anonim akarsz maradni. Például a Protonmail kimondottan ajánlja, hogy ezt használd...
A rendőrség meg akkor kezd figyelni, ha valami törvénybe ütközőt teszel. A Tor egy technika. Olyan, mint a konyhakés. Azt is használhatod emberölésre is, meg szendvicskészítésre is. A rendőrség mégsem fog mindenkire nyomozót állítani, aki kést vett.
"A dark weben ingyenes forrásokat találhatsz, például digitális könyveket és kutatási háttéranyagokat."
Mondjuk ez már filozófiai kérdés, hogy egy tök nyilvános weboldalra felpakolt beszkennelt könyv most darkweb-e... de mindegy is. A használói ennél sokkal törvénytelenebb, és illegálisabb dolgokra szokták használni, nem pedig könyvek letöltésére.
"Az viszont érdekelne milyen digitális könyvek vannak. Hogyan tudom elérni őket?"
Hát.. ha tényleg a darkweben akarsz kutakodni, arra azért számíts, hogy ott mindent sokkal nehezebb elérni. Először szerintem egy sima Google keresőben próbálj könyvek, és tudományos anyagok után kutatni! Rengeteg dolog fent van tök legálisan is. (A potom pénzért megvásárolható digitális könyvekről nem is beszélve.)
"Egészségügyi tanácsok. Ha tüneteket tapasztalsz vagy egészségügyi aggodalmaid vannak, a dark weben elérhető orvosok segíthetnek a szakértelmükkel."
Azért... ez rohadtul nem igaz. Megnézném én azt, ahogy sokezernyi orvos még a műszak után 8 órát ül a darkweb mögött, és várja, hogy névtelenek ingyen segítséget kérjenek tőlük. :D
Ha az egészségeddel kapcsolatban kétségeid vannak, a legbiztosabb, ha felkeresel egy szakorvost. Már csak azért is, mert rendes vizsgálatok nélkül nem fognak tudni biztosat mondani.
#6 Berosálok... :D
És persze minden oldalon két reklám a szutyok VPN-szolgáltatásukról. :D
#4
A dark web nem az illegalitás miatt sötét, hanem azért, mert nem a szokásos http protokollt használja, hanem a tor saját onion protokollját, tehát normális böngészőből nem megnyithatók a dark web oldalai, keresők nem is tudják így listázni ezen oldalakat, tehát sötétségben vannak a hagyományos webtől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!