Mi az a MIMO? Hogyan működik? Miért kell hozzá több antenna?
MIMO: Multiple input, multiple output (több bemenettel és több kimenettel rendelkezik)
Többet nem tudok hozzáfűzni nalunk egyetemen (villamosmérnöki) ez csak egy fogalom volt, hogy léteznek ilyen (MIMO, azaz több bemenetű és több kimenetű) rendszerek, nem tanultunk róla mást.
"Mi az a MIMO?"
Multiple In, Multiple Out
A rádiós adatátvitelnél - legyen szó LTE mobilinternetről vagy wifiről (IEEE 802.11n vagy a felett) - egy rádiós egységnél egy csatornán, több antenna bevonásával érnek el nagyobb sávszélességet/hatékonyabb klienskezelést.
"Hogyan működik?"
Nagyon leegyszerűsítve: egy adott frekvencián üzemelő rádiós "adó-vevőnél" egymástól adott távolságra elhelyezett antennák (vagy egy antennán belül antennaelemek) között gyorsan váltogatva tudják szabályozni, hogy "merre szórjon"/"merről fogjon" az antenna (ezt nevezik nyalábformálásnak, beam forming-nak - ezt a technológiát használják a modern, forgatást nem igénylő "phase array" radaroknál is) így kiszűrve a zavaró tényezőket, fókuszálva az adott klieneksre; másrészt az egymástól polarizáltságban/térben elkülönített antennák/antennaelemek gyors váltogatásával nagyobb sebesség érhető el.
"Miért kell hozzá több antenna?"
Hogy más területről származó analógiával éljek: kb. azért, amiért a kamerában is több érzékelő elem van, nem csak egy fotódióda (a szemben is több csap és pálcika helyezkedik el, nem csak egy).
Találtam egy ilyen leírást:
"MIMO (Multiple Input, Multiple Output)
Az új szabvány nagyobb hatótávolságát és sávszélességét az adatátviteli csatornák párhuzamos használatával érték el, mely lényegében a MIMO technológiát takarja, amelyhez már nem két, hanem legalább három antenna szükségeltetik. A MIMO-val minimalizálódik a visszaverődésből eredő jelgyengülés, a jelirány változása, illetve az emiatt bekövetkező jelkésedelem. Tévedés ne essék, a MIMO nem kizárólag a 802.11n eszközök kiváltsága (bár tény, hogy a szabvány leginkább erre támaszkodik), hiszen a technológiával – több-kevesebb sikerrel ugyan –, de már a 802.11g szabványnál is próbálkoztak.
A szokásos egyetlen jel duplázása vagy erősítése helyett több, különálló jelet alkalmaznak, azaz egyszerre több hálózati kapcsolat épül ki az adó és a vevő között. Mivel teljesen elkülönülő jelekről van szó, kevésbé zavarják egymást, és jelentősen megnövekszik a hasznos sávszélesség."
Ebből számomra az derül ki hogy, több jelet sugároz több csatornán. De ahhoz nem er miert kell több antenna.
"egy rádiós egységnél egy csatornán, több antenna bevonásával érnek el nagyobb sávszélességet/hatékonyabb klienskezelést"
De én úgy tudom hogy több csatornát használ egy MIMO router mint egy egyantennás.
#3: Nem, ugyanazt a csatornát használja (maga a felhasználó a routerben, elérési pontban egy-egy adott csatornát - például 2412 MHz - tud beállítani) mind a bázisállomás, mind a rá csatlakozó kliensek.
Viszont az adott csatornát maga a rádiós egység alcsatornákra bontja - ez a wifinél kezdetek óta létezik, igaz kezdetben csak egy antennán/antennaelemen belül - és a között is váltogatnak.
"Tehát nem 20mhzes sávok vannak hanem 40mhz."
Az a MIMO-tól független.
Egy csatorna nagyobb sávszélessége eleve nagyobb kapacitású - lásd: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!