Igazából azt szeretném megtudni, hogy mennyivel jobb a csillag topológia mint a busz topológia. Azt mondják a busz topológia lassú, mert egyszerre egy gép tud a buszon adni a jelet. A csillagnál meg egyszerre többen.
De ha a switch-nek egy processzora van, ami egyszerre csak egy porttól tudja egy portra küldeni az adatokat akkor ugyanott vagyunk. Szóval semmivel se jobb a csillag topológia. A switch processzorának sebességén osztozik a hálózat. Busz topológiánál meg a kábel sebességén osztozik a hálózat.
A csillag topológia nem a processzor miatt jobb, hanem elektronikai szempontból.
Busz topológiánál ha két állomás egyszerre kezd adni ugyanazon a közegen, akkor ütközés lép fel. Ennek kivédéséhez mindenféle közeghozzáférési módszerek - például előzetesen CSMA/CA utólagosan CSMA/CD - szükséges, ami lassítja az átvitelt (mivel figyelni kell a másik állomás küldésére).
Csillagpontos topológiánál a switch tudja (Ethernet protokollnál a MAC-táblából) hogy melyik hoszt, melyik porton van, így amikor beérkezik egy keret, a keret fejlécéből a switch egyből a megfelelő portra tudja irányítani a forgalmat. Ehhez (mármint pusztán a switchinghez) nem kell - az adatátviteli sebességhez mérten - plusz hatalmas számítási kapacitás, sem hatalmas memóriamennyiség.
"De a wifi is csma/cd-t használ."
Nem. Az CSMA/CA-t.
"Akkor az is lassú?"
Igen, hisz a bázisállomás és a kliensek ugyanazon a csatornán osztoznak, amivel közeghozzáférési módszerekkel - például OFDMA-val - próbálnak enyhíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!