Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Mit szólnál, ha ilyen lenne...

Mit szólnál, ha ilyen lenne az internet?

Figyelt kérdés
Ha nem lennének közösségi oldalak, mint a Facebook, Instagram, Twitter, Tik-Tok, de lennének fórumok mindenféle témában, mint politika, művészet, sport stb. Az ismerőseiddel e-mailben, beszélgetős programmal vagy skype-on tudnád tartani a kapcsolatot.

2022. márc. 29. 21:13
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%
Úgy az Internet elterjedésének első kb. 15 évében biztosan így volt. Teljesen jól elvoltunk vele. Sőt még web sem volt. Régen volt a usenet, meg az irc, voltak publikus ftp szerverek. Volt még a gopher (ezt váltotta később a web). Aztán jött a web. Aztán jöttek webes csetek. Majd icq, msn. Aztán megjelentek a közösségi oldalak. De igen sokáig elvoltunk ezek nélkül is.
2022. márc. 29. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
65%

Egyetértek a #11-es hozzászólóval: az Internet "leánykorában" sokkal "szegmentáltabb" volt, több kis szolgáltató élt meg a piacon egymás mellett (például kis hazánkban 6 darab! - Ariadnet, Góliát, Heuréka, Hudir, kereso.hu, Vizsla - kereső volt, egy rakat levelezőszolgáltató, csomó fórum). Aztán - a 2000-es évek közepén - konszolidálódott a piac.


Elvileg a "Web3" névre hallgató technológia - a P2P, a blokkláncok, a federált szerverek révén - újra lehetővé tennék az Internet újboli széttagoltságát: a felhasználók egyben lehetnek egymással kommunikáló tartalomfogyasztók, -közzétevők és -gyártók és függetlenedhetnének a "big techtől".

2022. márc. 30. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
51%

Te most leírtad, hogy milyen volt az internet kb. 2005 előtt.


"Ezért is lenne jó"

Nem lenne jó.


"Igen, olyan törvényt kéne hozni."

Olyan törvényt kéne hozni, hogy ilyen kattantak csak "read only" módban használhassák az internetet.

Igen, kattant vagy, aki a saját frusztrációit másokra akarná kivetíteni.

De tudod, senki nem akadályoz meg abban, hogy ne Facebookot használj kb mindenre. Nyugodtan küldhetsz e-mailt, létezik még ma is több tucatnyi csevegőszoftver, meg egy halom IRC-szerver, hasznáálhatod a hírcsoportokat, levelezőlistákat, fórumokat, mindegyikből van garmadával. Amit meg nem akarsz, azt nem kötelező használni.

De nem arról szól a tech-világ, hogy jön egy középszerű megmondóember, és akkor csak azt lehessen használni, amit ő szeret. Ilyen csak Észak-Koreában van, te viszont attól szerencsére távol vagy, hogy egy elszigetelt totalitárius állam vezetője legyél.


#13 "újra lehetővé tennék az Internet újboli széttagoltságát"

Találjuk fel újra a spanyol viaszt?

Nem kel ehhez semmiféle idétlen blokklánc (tudom, hogy divat ezt felhozni mindenre "magyarázatként", de ne legyünk már ennyire elvakultak, főleg, hogy egy réteg-technológiáról van szó), most is ott a lehetőség, hogy akármilyen tartalmat előállíts, és azt publikáld akár egy létező, ismertebb szolgáltató platformján, akár saját weboldalon. Nem kell hozzá semmiféle blokklánc, hogy regisztrálj blog.hu-ra, blogger.com-ra, vagy ha nagyon paranoid vagy, akkor bérelj a DigitalOcean-nél egy szervert (havi 5 euro), felnyomj rá egy Wordpresst, és a saját szervereden blogolj. Vagy létrehozhatsz weboldalt, megfelelő jogi háttérrel saját fórumot, levelező listát, stb. indíthatsz, attól, hogy létezik Facebook, Instagram, meg Tiktok, még senki nem tiltja meg, hogy más technikákat is használj.

2022. márc. 30. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
55%

"hogy ilyen kattantak csak "read only" módban használhassák az internetet.


Igen, kattant vagy, aki a saját frusztrációit másokra akarná kivetíteni

...

De nem arról szól a tech-világ, hogy jön egy középszerű megmondóember, és akkor csak azt lehessen használni, amit ő szeret. Ilyen csak Észak-Koreában van, te viszont attól szerencsére távol vagy, hogy egy elszigetelt totalitárius állam vezetője legyél."

Ez argumentum ad hominem vádaskodás.


Ezzel szemben:

* a Facebook volt társalapítója Chris Hughes, a Facebook szétdarabolása mellett kardoskodik: [link]

* az USA kongresszusa keresi a monopolhelyzetbe került techcégek megregulázását

* egyre több adatvédelmi aggály, botrány (lásd: Cambridge Analytica vagy Frances Haugen), per, bírság (példának okáért: [link] ) merül fel ezekkel a cégekkel szemben

* ennek hatására egyre több P2P, federált, titkosított, adatvédelemre jobban ügyelő alternatíva jön létre (ja, és az adatvédelmi szabályok is szigorodnak - lásd GDPR, ePrivacy)

2022. márc. 30. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:
#11-12: Ismertem az akkor internetet, és valóban sokkal jobb volt. A mostani óriáscégek monopolhelyzetben vannak, és ez nem jó. Én azt nem tartom mérvadónak, hogy a tömegeknek kényelmesek, divatosak a közösségi oldalak. Az emberi kapcsolatok leépülésének, az adataink nyilvánossá tételének, a vélemények tömeges eljuttatásának mindenki eszi az áldozatát. A különbség annyi, hogy az említett tömegek nincsenek vele tisztában. Ezért nem lehet rájuk bízni a döntést, hiába érvel valaki azzal, hogy szabadság így meg úgy.
2022. márc. 30. 11:28
 16/19 anonim ***** válasza:
44%
Ha téged zavarnak a közösségi oldalak, ne használd őket, de ne akarj másokat eltiltani a használatuktól.
2022. márc. 30. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

Jelenleg is rengeteg fórumon vagyok tag és olvasom

Telekommunikáció számtech könyvek és minden egyéb

Használok sok féle chat programot is

2022. márc. 31. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Abban van igaza a kérdezőnek, hogy a konteók, áltudományos ökörségek sokkal könnyebben terjedhetnek, ha az átlagember is könnyebben tudja használni ezeket az oldalakat.


Ez sajnálatos hátrány, de ez a mellékterméke annak, hogy közben mindenféle hasznos tevékenység is folyik ezeken az oldalakon, többen vesznek részt helyi csoportokban, többen reagálnak segítő felhívásokra, könnyebben terjed a hasznos információ is, stb.

2022. márc. 31. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

#17: Oké, ez egy dolog.

Viszont azt is vegyük észre, hogy sok tartalom monopolhelyzetű, "deklaráltan hallgatózó", adatvédelemre kevésbé ügyelő, giga techcégek tulajdonában levő központosított közösségi médiaplatformra terelődött (vagy a "klasszikus" platformhoz - mint például egy szimpla weboldal, egy blog vagy egy fórum - ezek az új közösségi médiaplatformok társulnak) - mert "kényelmesebb", több potenciális látogatót érhet el vele.

2022. márc. 31. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!