Az 5G térnyerésével vagy a 6G megjelenésével lesz még létjogosultsága lakossági szinten a vezetékes/otthoni internetnek?
Szia!
A vezetékes internet mindig is jobban fog teljesíteni, mint a mobilnet.
#4 A 2-3 TV (netflix, hbo go, hbo max, amazon, stb..) + Xbox/PS is tud csinálni havi 200-300GB forgalmat. Valid adat: most néztem meg a routeren.
Ezen kívül a fizikát sem lehet megerőszakolni: tehát (pongyolán fogalmazva) a frekcenvia növelésével csökken a hatótávolság, így egy vaskosabb beton épületben az 5G gyenge lesz. Sokkal több adótoronyra van szükség pont emiatt. (Ezzel nincs gond, de költséges kiépíteni.) Ergó a mobilnet sosem lesz olcsóbb mint a vezetékes.
Ha így nézzük, akkor pedig lehet, hogy megoldható lesz előbb utóbb az otthoni internetezés (nagyobb városokban) mobilnetről, de miért fizetnél érte havi 10+ ezer forintot, mikor fele ennyiből megkapod ennek a dupláját is, (valószínűleg) jobb válaszidővel és stabilabb kapcsolattal.
Nem tartom valószínűnek, hogy a vezetékes technológia kihalna. Én lakáson belül is ahol tehetem vezetéken kapcsolódok: kivan építve rendes UTP hálózat, a lakás közepén pedig az AP ami szórja a 5Ghz-es wifit. Mobilok, laptopok pl arról mennek, de a tv, xbox már vezetékről.
Persze.
A lefedettség és az elméleti sávszélesség távolról sem minden. Sok olyan helyzet van, amikor a stabilitás, és a gyors válaszidő lényegesebb. Én sem akarok terabájtokat feltölteni, de sokkal kellemesebb, ha mondjuk a legújabb LibreOffice telepítője nem 10 perc, hanem 10 másodperc alatt töltődik le. Vagy nem mindegy, ha valaki CS:GO-zni szeretne, akkor 30-as a pingje, vagy 300-as. Vagy hogy egy rendszerfrissítés 3 percig töltődik-e le, vagy 30 másodpercig. És egyáltalán nem mindegy, hogy mennyire stabil a kapcsolat. Van, aki viharosabb időben is szeretne anélkül tévét nézni, hogy percenként "beakadjon" az adás. De például home office-ban, online konferencia alatt sem kellemes, ha megszakad a kapcsolat valamilyen légköri jelenség miatt.
Arról nem is beszélve, hogy olyan távol állunk a teljes 5G-lefedettségtől, mint Makó Jeruzsálamtől. De mit 5G, sok helyen még a 4G is alig érhető el. (Nem, nem lakik mindenki Budapest belvárosában, és igen, azon kívül is van élet.)
A 4G elméletben 20 megabitet tud közvetíteni másodpercenként (a gyakorlatban, jó lefedettségű helyen ez az érték 10 Mbps körül van), a vezetékes hálózat meg már faluhelyen is 100 Mbps fölött szokott lenni, nagyobb városokban pedig már bőven a gigabites tartományban van. Igen, az 5G elméletben 20 Gbps-re képes, a kérdés csak az, hogy a gyakorlatban ez mennyi lesz, milyen lesz a lefedettsége, illetve mire elterjed, addigra mennyi lesz a vezetékes lakossági internet átlagos sávszélessége?
További probléma a lakáson belüli lefedettség. Szép és jó, hogy a búzamező közepén, az 4/5G-toronytól pár méterre brutális sávszélességet lehet mérni. De bent a szobában/nappaliban már egészen más a helyzet.
Meg azért az sem utolsó szempont, hogy a vezetékes adattovábbítás időtállóbb technika. Párévente jelennek meg az újabb mobilos szabványok, a többség viszont az eszközeit nem szeretné párévente lecserélni. (Ez környezetvédelmi szempontból is lényeges.) Az Rj45, meg az Ethernet meg nem úgy tűnik, hogy lecserélődne másra. Sőt, a legtöbb eszközben nincs is mobil modem. Általában van egy ethernet-dugasz, meg egy wifi-vevő. Hogy jutna el a mobilnet a tévéhez, vagy a PC-hez? Persze, mindegyikhez kell vevőegységet beszerezni, ami igazából csak újabb macera. Vagy egy mobilnet-képes routert, vagy AP-t kell üzembe állítani, akkor meg már nem tök mindegy, hogy abba hogyan jut el a jel? (Illetve: nem, egyáltalán nem mindegy, kásd az eddig érveket. ;))
Szóval: nem, nincs a vezetékes internetelérésnek a létjogosultsága semminemű veszélyben. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!