Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Az internet működését milyen...

Az internet működését milyen példával lehetne illusztrálni hogy könnyen érthető legyen a nem szakavatottaknak is a logikai felépítése?

Figyelt kérdés

tudtommal különböző szerverszobák vannak és gyakorlatilag az internet sok szerverből áll,ezt jól tudom?

A kérdésem egyébként azért is fogalmazódott meg bennem mert érdekelnek a kriptavaluták,És próbálok valahogy hasonlóságot de találni a két dolog között,mert nem értem hogy hogy nem lehet feltörni például a BTC rendszerét.Tudom hogy decentralizált,és elosztott főkönyvként működik, de mitől olyan biztosak abban hogy valaki nem tudja megbuherálni rendszert elvégre minden fel lehet törni,nem?

Véleményeket segítséget előre is köszönöm!



2021. szept. 13. 20:06
 1/3 anonim ***** válasza:

Az internet egy picit bonyolultabb is meg egyszerűbb is. alapvetően az internet arra való, hogy számítógépeket kapcsoljon össze egymással. Az teljesen mindegy az Internet szempontjából, hogy ezek a gépek hol vannak ("logikailag egyenrangúak") tehát a te szobádban lévő számítógép és pl, a google szervere is "ugyanúgy" csatlakozik az internethez. Nyilván nem teljesen úgyanaz, mert a sebesség, rendelkezésre állás már függ a konkrét technológiától. De logikailag ugyanaz.


A kriptovaluták egészen más történet, az már egy alkalmazás csomag. Ugyanolyan alkalmazás mint pl. a youtube vagy az email. Ezek az alkalmazások azt használják ki, hogy az interneten keresztül adatot tudunk továbbítani. Pl. egy emailt, vagy egy videót, vagy a kriptovaluta adatait. De kriptovaluta elméletileg létezhetne internet nélkül is és fordítva is, az Internet sokáig létezett kriptovaluták nélkül.

Az internetet inkább úgy képzeld el mint egy úthálózatot (ezért is hívták sokáig "információs szupersztrádának" egyes reklámokban). Az úton tolhatja Pistabácsi a talicskáját, de mehet 40 tonnás kamion tele áruval, meg mehet Szilvi biciklivel is. Na ugyanez az internet, de ott adatok mennek. Megy rajta az emailod (pl. Pistabácsi talicskája) és megy rajta a kriptovaluta adata. De az országút vajmi keveset tud arról, hogy milyen dolog megy rajta, arról meg mégkevésbé, hogy pl. a teherautóban halat vagy pl. gyógyszert szállíanak.

2021. szept. 13. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Értelek és köszi a hozzászólásod!

tehát 1 ultra giga úthálózat van,ahol mindenki tud mindenkivel csatlakozni.viszont a példádnál maradva, az úthálózatért ki felelős hogy megszakítás nélkül legyen jelen,ahol tudják tolni a biciklit,talicskát? Ennek a teljes úthálózatnak a zavartalan működése kin múlik? Sok emberen,vagy 1-1 tűzközelben lévő emberen,akik egy gombbal ezt az egészet meg tudják szüntetni?


Illetve írtad,hogy a kriptóvaluták létezhetnének internet nélkül is,de hogyan? Ha nincs út amin tolják a szekeret,Akkor hogy jut el pistabácsi A-ból B-be?

2021. szept. 14. 08:55
 3/3 anonim ***** válasza:

Igen jól látod.

Kin múlik? Az alapvető szabályokat több jogilag alapítvány (jellegű) szervezet határozza meg ezek többé kevésbé nyitottak (pl. az egyik ilyen az IETF Internet Engineering Task Force nevű szervezet), van az IANA (Internet Assigned Numbers Authority) akik az alapvető címkiosztásért felenek és van még több más.

Ők fektetik le az alapvető "játékszabályokat" (az úthálózati példához hasonlón őkmondják meg a "KRESZ"-t meg azt, hogy milyen utakat lehet építeni, meg azt,hogy hogyan lehet rajta tolni a talicskát, és nyomni a gázpedált...)

Magáért a működésért az Internetszolgáltatók "felelősek". Az otthoni előfizető kapcsolatban áll egy Internetszolgáltatóval (ISP-Internet Service Provider) és az ISP vállalja, hogy a felhasználó "bitjeit" továbbítja a többiek felé. Az ISP-k vagy "közvetlenül" vagy másik ISP-n keresztül kapcsolódnak egymáshoz, egy szövevényes "hálón" keresztül (ld. pl. úthálózat, "A" faluból "B"-be lehet közvetelenül is eljutni, de lehet úgyis, hogy "A"-ból egy másik úton elmegyünk először "C"-be, onnan "D"-be majd "D"-ből "B"-be) és ez biztosítja azt, hogy a hálózat "gyakorlatilag zavartalan" mert két ISP között több lehetséges útvonal is van, ha az egyik elromlik akkor automatikusan megyen a másik irányba. (Ezért nevezték régen /kicsit félre érthetően/ Hálózatok-hálózatának mert az ISP-k saját hálózatainek az összekapcsolása egy "másik" hálózaton). Itt a "fizetés" ugyanúgy megy mint az otthoni előfizető esetén Te fizetsz a saját ISP-dnek (aki szolgáltatja a netet neked, vagy a mobilnet esetén a telefon szolgáltatónak) ő fizet azoknak az ISP-knek akiken keresztül összekapcsolódik a többiekkel. És így tovább, és így tovább... Nyilván való, hogy a valóság kicsit bonyolultabb, de ez egy egészen használható modell.


(Nagyon leegyszerűsítve a kérdező szintjén!!! Kérem ezért ne lepontozni, mert én magam is tudom, hogy ennél bonyolultabb a valóság, de ezen a szinten ez elég pontos modell).


A második feléhez:


Lehetne postán küldözgetni pendriveon is akár. (Egyébként régen ez egy létező adatátviteli megoldás volt, hogy /akkor még nem pendriveon/ hanem mágnesszalagokon /ez hasonló mint a régi orsós magnókban amit használták/ küldte így nagymennyiségű adatot postán, illetve csomagküldő szolgálattal, vagy csak simán az adott cég vett pár kisteherautót és vitte a szalagokat oda ahova kellett, ilyet még az 1990-es években is láttam, bár akkor már inkább CDROM-ot küldözgettek de még a mágnesszalag is gyakori volt). Ekkoriban volt az a mondás: "senki ne becsülje egy mágnesszalaggal megrakott kisteherautó által képviselt adatátviteli sávszélességet". Ugye még sokan emlékeznek amikor a szoftvereket is floppy lemezen, később CDROM-on vagy DVD-n árulták és azon kaptuk meg (még most is lehet így kapni). Ugyanez működhetne a kriptovaluták esetén is, meg sok minden más esetbenm. Nyilván az Internet "gyorsabb" "kényelmesebb". Emlékszem még nekünk volt egyszer egy olyan feladatunk, hogy elég nagy mennyiségű adatot kellett kijuttatni BP-ről Párizsba (egyetem közi együttműködés, és közösen dolgoztunk egy probléma megoldásán) és az akkori internet sávszélességek mellett kiszámoltuk, hogy gyorsabb ha kiírjuk CD (bár lehet már DVD volt erre már nem emlékszem sajnos) lemezekre az adatot és elküldjük DHL-el mert ez így 3 nap alatt odaért, míg neten átküldve ez 8-9 napig tartott volna (2001 v. 2002 volt a pontos évszámra már nem emlékszem). Kb. egy évig ment ez a projekt 6-8 alkalommal használtuk ezt a "csatornát", mert akkoriban még gyorsabb volt.

2021. szept. 16. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!