3 router egy lakásban. Hogy kapcsoljam össze és konfigoljam őket?
Be van vezetve itthon a telekom gigabit net. Kábelen keresztül jön is szépen, de wifin keresztül ugyan csak 100Mbps körüli, ami elég is, a fő probléma az, hogy gyenge a jel a lakás több pontján is, van ahol egyáltalán nincs wifi.
Adottak:
-Telekom modem/router (ők adták)
-wifis router (D-link dir 842)
-wifis router (tp-link archer c6 ac1200) (ezt most vettem, ez lenne hivatott megoldani a gyenge wifi problémát a lakás másik végében)
Ha jól tudom csak a modembe kell az ethernet kábelt a WAN csatlakozóba dugni, a másik 2 routernél pedig nem a WAN-ba, hanem a LAN-ba kell tenni a kábelt. Viszont így nem adnak wifit a routerek. Konfigolni is kell őket.
Valaki le tudná nekem írni részletesen mit kell csinálni? Vagy linket küldeni, ahol le van írva jól. Az alapfogalmakkal sem vagyok teljesen tisztában, de érdekel a téma, szivesen tanulok. Ha WAN csatlakozóba dugom az ethernetet, akkor más-más wifire (más protokoll, tűzfal, stb...) csatlakozok, de ha a LAN-ba dugom és rendesen felkonfigolom a routereket, akkor csak 1 wifi lesz, de azt 3 router adja?
Kérd meg, hogy a Telekom eszközt állítsák bridge módba, tedd rá az Archer-t fő routerként, a többinél meg konfigold be access pointként.
Részletesen itt senki nem fogja leírni, mert helyszínen 10 perc beállítani, de elmagyarázni már csak a routerek belső felületének különbségei miatt is marha nehéz.
Mert tuti IP cím ütközés hegyek vannak. Meg a DHCP is rossz helyre oszt.
A Telekomos modem routerbe be kell állítani, hogy a DHCP -je ne osszon az összes címre.
Pl. ha 192.168.0.1 -es a címe, akkor a DHCP legyen 192.168.0.10-254.
Utána meg kell változtatni a másik két router IP címét.
PL.: D-link: 192.168.0.2, TP-Link: 192.168.0.3. És mind a kettő DHCP szerverét ki kell kapcsolni.
Utána ha ez meg van LAN-LAN -al össze kel őket kötni. És eléred mindenek a felületét. mert a Telekomos router DHCP -je minden kliensnek ad majd megfelelő címet. Be lehet állítani a WI-Fi -t és a jelszót.
Csak az lesz a szar benne, hogy be kell majd állítani, mikor melyikhez kapcsolódjanak a kliensek. Ez nem mindig sikerül, és akkor manuálisan kell átcsatlakozni köztük, ami elég kényelmetlen.
Ennek a problémának a kiküszöbölése miatt vannak a Mesh rendszerek. Automatikusan átadják a klienseket egymásnak annak megfelelően hol erősebb a jel. A felhasználó semmit nem vesz észre a váltásból. Én nagy területek lefedhetők így.
Nagyon könnyen akár egy telefonos app -al beállíthatók. Csak hát piszok drágák.
1. Csak a telekomos routeren engedélyezem a DHCP-t, ennek marad a dinamikus IP cím
2. másik két routert statikus ip-címre állítom, DHCP kikapcs
(tp-linknél WAN menüpontban tudok spatikus IP címet állítani, az úhgy jó?)
tehát akkor a konfigolás nagyjából csak ennyi lenne?
Mivel a TP-Link WAN -ba úgy se dugsz semmit, így mindegy mire állítod, nincs jelentősége.
Az TP-LINK IP címét meg a LAN beállításnál tudod módosítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!