Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Megtehető az, hogy egy webolda...

Megtehető az, hogy egy weboldal üzemeltetője kijelenti, hogy tilos a webscraping az oldalukon?

Figyelt kérdés

Illetve mennyire lehet törvényileg komolyan venni egy ilyen kijelentést? Szabálysértést követ el valaki, ha a kijelentés ellenére is pásztázza az oldalt publikus adatokért (üzleti haszonszerzés céljából)? Perelhet emiatt a cég és megállná a helyét egy ilyen ügy a bíróságon?


Mi a helyzet ilyenkor mondjuk a keresőmotorokkal? Egy google kaliberű cégnek nyilván nem fogja tudni megtiltani mondjuk egy magyar kis cég, hogy az oldalaikat pásztázzák. Nyilván google-nél is üzleti haszonszerzés a cél, csak egy jóval nagyobb kerülőúton.


2020. nov. 4. 21:55
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

"Illetve mennyire lehet törvényileg komolyan venni egy ilyen kijelentést?"

Eléggé.

Az oldal tulajdonosa határozza meg, hogy az ott elérhető adatokat mire használhatod (például megnézheted a tartalmat, de nem adhatod el).

Példának okáért kis hazánkban az "1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról" ( [link] ) védi a "a gyűjteményes műnek minősülő adatbázisokat" is.


A másik dolog, hogy a web scrapinggel mennyire léped túl "jogosultságaid kereteit" vagy akadályozod az oldal működését (akár azzal is, hogy felesleges erőforrásokat - legyen az akár számítási kapacitás vagy adatforgalom - foglalsz le) - ezzel kapcsolatosan a "2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről" ( [link] ) így fogalmaz:

"423. § (1) Aki információs rendszerbe az információs rendszer védelmét biztosító technikai intézkedés megsértésével vagy kijátszásával jogosulatlanul belép, vagy a belépési jogosultsága kereteit túllépve vagy azt megsértve bent marad, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) Aki

a) az információs rendszer működését jogosulatlanul vagy jogosultsága kereteit megsértve akadályozza, vagy

b) információs rendszerben lévő adatot jogosulatlanul vagy jogosultsága kereteit megsértve megváltoztat, töröl vagy hozzáférhetetlenné tesz,

bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."


Ez persze érvényes a külföldi oldalak esetében is - ott az ottani törvények a mérvadóak.


"Mi a helyzet ilyenkor mondjuk a keresőmotorokkal?"

A keresőmotrok esetében azért általában a keresőrobot azonosítja magát (User-Agent HTTP fejléc), van lehetőség szűrésre (robots.txt, <meta name="robots" content="noindex, nofollow>, illetve a keresőrobotok egy azonosítható IP-címtartományból/hosztnévről érkeznek), és azért ügyelnek arra, hogy ne okozzanak felesleges terhelést.

2020. nov. 4. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!