A weboldalak fejlesztői miért érzik égető szükségét annak hogy akkor is belepiszkáljanak, "újítsanak" az oldalon ha arra semmi szükség?
Hosszú évek alatt megfigyeltem, hogy általános tendencia, hogy egy weblap üzemeltetői akkor is belenyúlnak időről időre a dizájnba, a funkciókba és sok egyébbe, ha arra amúgy semmi szükség, igény nincs. Nemrég is átszabták a kedvenc autós weblapom, ahová képeket kell feltölteni. Az előző változat tökéletes, hibamentesen működött, sokkal esztétikusabb is volt. Azonban az üzemeltetők valamiért átalakították, aminek az lett a következménye, hogy
-vagy 3 hétig alig lehetett elérni az oldalt, használni pedig egyáltalán nem
-semmi plusz funkciót nem kapott
-sokkal rondább lett a dizájnja.
De ugyanezt elmondhatnám a Messengernél is. Havi szinten beleraknak valami hülyeséget amire semmi szükség, vagy átszabják a dizájnját és persze 10-ből minimum 9-szer rosszabb, rondább lesz minden mint előtte volt. Miért van erre mégis szükség? Van erre valami praktikus indok, azon túl hogy mindig ki kell tolni azokkal akik már kezdenék végre megszokni a dolgokat? (Kissé mint a Tescoban, ott is félévente átrendezik a polcokat, aminek semmi értelme nincs csak annyi hogy semmit nem találsz meg amit korábban tudtál hogy hol van.)
Elvileg azért, mert:
- "haladni kell a korral", aki nem követi a trendeket, arra könnyen rásütik, hogy elavult, ósdi.
- Könnyen lehet, hogy tényleg van valamilyen fejlesztés, nem is biztos, hogy a felszínen, de próbálnak valamit, amivel szándékuk szerint jobbá teszik az oldalt.
- Illetve: az újdonságnak van némi látogatottság-növelő hatása.
A valóságban persze ezt sokszor elbénázzák. Mégpedig rendszerint vagy a kisebb oldalak (ők azok, akiknél lehet, hogy nincs is igazán hozzáértő ember), illetve ezzel kontrasztban a monopolhelyzetben levő szolgáltatások is gyakran erre a sorsra jutnak. Ők pedig egyszerűen azért, mert "megengedhetik maguknak". Nézzük csak a Windowst. A win8-ból eltüntették a Start menüt. Majd pedig a Win10-ben elég fogyatékos módon visszahozták. A design - bár ez erősen szubjektív - szerintem rémes lett, az egész megjelenés rideg és sivár, és nem mellékesen tele van bugokkal. És az emberek mit léptek erre? Tömegesen tértek át a Linuxra? Dehogy, sőt... jó marketinggel ezt a kakát is le tudták nyomni a torkunkon, és aki eddig Windowst használt, az nem fog váltani, mert nincs más, számára használható alternatíva.
Vagy ott van a Youtube. Persze, voltak nagy fejlesztések a háttérben... de emellett egy csomó jól működő dolgot elrontottak vagy megszüntettek. De hiszen megtehetik, hiszen szinte monopolhelyzetben vannak, így megengedhetik maguknak, hogy elrontsanak ezt-azt.
Persze, elvileg nem ezzel a szándékkal ültek neki a fejlesztéseknek, nyilván nem azt adta ki a vezetés, hogy "programozók, most pedig rontsátok el a felhasználói felületet", pusztán annyi, hogy nincsenek rákényszerülve az alaposabb tervezésre, illetve túlságosan szabadon változtathatnak a rendszeren.
A TESCO-ban egyébként azért rendezik át, hogy ne váljon rutinná a vásárlás... még ha csak egy kiló cukorért mentél be, akkor is járd végig az egész üzletet, hátha közben mást is veszel...
Azért mert akármennyire is azt gondolod hogy nincs rá szükség, igen is van. Az hogy a te kedvenc oldalad éppen rosszul csinálta, az egy másik történet, de azért lássunk már egy kicsit a dolog mögé:
Szerinted az lenne a normális, ha még mindig mindenki Windows 98-at használna, mert hogy "az is működött"? Vagy hogy minden weboldal úgy nézzen ki, mint 10 évvel ezelőtt, ugyanolyan funkcionalitásokkal? Akkor az szolgálta ki az igényeket, ma már teljesen más kell, és teljesen más technológiák is állnak rendelkezésre a megvalósításhoz. A Messenger kezdetben nem is volt külön alkalmazás, hanem a Facebookba volt építve, és csakis szöveges üzeneteket lehetett küldeni, esetleg néhány (de tényleg néhány) smiley-val. És ma mi van? Felsorolni is nehéz a sok-sok újdonságot, amit akár hiszed, akár nem, emberek százmilliói használnak nap-mint-nap több milliárdszor. Ilyenek az újonnan megjelent több száz emoji, matricák, gifek, hangfelvételek, videók küldése, csoportbeszélgetések, hívás, Napom, játékok, videóhívás, reakciók, beépített fényképezés, filterekkel, stb. Azért érdemes észrevenni, hogy (még ha a te igényeid nem is ezek) rengeteg újdonságot tesznek bele ezekbe a weboldalakba és alkalmazásokba, amik nagyban elősegítik a versenyképességüket (többnyire). Nem érdemes leragadniuk a múltnál, ahogyan azt az emberek sem teszik. Mindig kell az új, a fejlődés. Akármennyire is monopol helyzetben van egy cég, ha nem fejlesztenék tovább valamelyik oldalt vagy appot, pár éven belül igen nagy valószínűséggel vesztenék el a látogatóikat/használóikat. Láss egy kicsit a dolgok mögé, ne csak mindig a te kis problémáidat lásd, hogy jaj most arrébb van 2 gomb mi lesz így a világgal. A dizájn meg amúgy is teljesen szubjektív, aki az új oldalt látja először, annak meg a régi lenne furcsa. Maradva a Messengeres példánál, az emberek rendszeresen akadékoskodnak az újdonságok miatt, mégis mindig pár héten belül elül a por, megszokják, és később már el sem tudnák képzelni, hogy visszacsinálják az appot a régire. Az emberekben benne van hogy mindig panaszkodni kell a változásra, de végülis mégis csak elvárják, hogy minden folyamatosan fejlődjön, különben jön egy másik oldal vagy app, és áttérnek inkább arra. Hidd el hogy nem totál hülyék a nagyobb cégeknél sem a vezetők, sem a fejlesztők, pontosan tudják, hogy mit csinálnak. Persze kivételek mindig vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!