Le tudja a rendőrség ezt nyomozni a rendőr?
Nagy vonalakban:
1. A "valaki" feljelentést tesz az Interneten, amikor is közli:
* az inkriminált tartalom jogsértő mivoltát (zaklatás, rággalmazás,...)
* hova (milyen oldalra) került fel a tartalom
* hova
2. A nyomozóhatóság az időpont és a "valamilyen oldal" ismeretében felkeresi a weboldal (vagy a weboldalhoz tartozó tárhely) tulajdonosát és kikéri hogy az adott időpontban melyik IP-címről történt a feltöltés
3. Ha megvan az IP-cím, az IP-címhez tartozó IP-címtartomány tulajdonosát (az Internet-szolgáltatót) keresek fel, és kikérik, hogy az adott időpontban melyik előfizetőjükhöz volt rendelve az az adott IP-cím.
4. Ezek után felkeresik az előfizetőt és kérdőre vonják.
Persze ez az optimális eset.
" 2. pontban bukik el általában a dolog. :). Nem kapnak semmit, így a nyomozás nem megy tovább."
Nem feltétlen.
Mind a tárhely-, mind az Internet-szolgáltatónak - kis országunkban a 2003. évi C. törvény 159/A. §-ának értelmében; az EU-tagállamokban a 2006/24/EK irányelv a mérvadó - naplóznia kell.
Inkább azon bukik az egész, hogyha az elkövető publikus hosztról - mondjuk, egy kávézó, könyvtár, titkosítatlan wifi - jelentkezik be, vagy VPN-t használ.
Itt egyedül a VPN ami segít. NAT már nem véd sokszor. Lehet NAT mögé raknak ipv4 en, viszont vezetékes szolgáltatás esetén az összes nagy szolgáltató már ad IPv6 címet is ami viszont egyedi. Az eszközök nagyon nagy része már (pc, mobil, tablet) IPv6 képes. Mobilszolgáltatók közül Telekom és Telenor szintén ad IPv6 ot. Egyedül vodánál lehe a NAT mögé bújni.
Persze ha valaki offolja IPv6, ez kikerülhető. De legtöbben azt se tudják ki az nemhogy kikapcsolják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!