Mikorra építik ki itthon az 5G hálózatokat és mi lesz az első mindenki számára hasznos funkciója?
Nem arra gondolok, hogy gyorsan betölt egy videó, meg lehet majd Balaton felé lag mentesen CS-zni.
Mi lesz az első olyan dolog, amitől komoly változást lehet várni?
Google Stadia 4ever :P
a jelenlegi internet sebesség sem mindenkinek kell, sőt...mondhatni az emberek jelentős részének messze nem kell ilyen gyors internet, persze az NCORE hamarabb letölt, de a gamer kategórián kívül elég szűk réteg van akinek annyira jelentős lenne ez a sebesség a hétköznapokban
munka az más kérdés, anyagok feltöltése, letöltése
tanulásnál használt eszközök körében sem számottevő annyira ez a dolog, mert nem a net sebessége a szűk keresztmetszet általában
És amíg a mobil szolgáltató nem sebességre kínálja a csomagokat hanem mennyiségre, addig semmi de semmi értelme nincsen.
Nem fogod 4K-ban nézni a youtobot mert 10* annyiba kerül majd.
Most minél gyorsabb a neted annál hamarabb fogy el a kereted....
Ennek így semmi értelme.
Majd ha lesz korlátlan net ami valóban korlátlan és megfizethető is lesz, akkor várni fogjuk majd nagyon, addig meg egy teljesen felesleges találmány idehaza.
Az 5G nem csak arról szól, hogy bevezetünk újabb - 3,5 / 24 GHz,... - frekvenciákat - ezáltal nagyobb adatátviteli sebességet érhetünk el, hanem például:
* Olyan "Massive Multi-User MIMO" rádiókat és antennákat használunk, amivel egy cellára sokkal több felhasználó kapcsolódhat. Ezt kiegészíthetjük olyan "nyalábformálásos" technikával, ahol a sok antenna egyszerre való használata képes lesz csak egy adott nyalábban történő adásra/vételre, így csökkentve ezzel az interferenciát, növelve a kapacitást.
* Nem csak a mobilfrekvenciákat használjuk, hanem például a Wifit vagy egyéb frekvenciákat (például Zigbee-t, Lorawan-t). Tegyük fel, hogy van egy kábeles Internet-előfizetésed, amin ott figyel a szolgáltató routere. Ezen a szolgáltató létrehoz egy olyan beállítást, amivel bárki aki rácsatlakozik, elérheti a mobilhálózatot, hívást kezdeményezhet és fogadhat Wifin keresztül.
* Olyan helyeken, ahol nincs lefedettség, kisebb cellákat helyezünk el (magasabb frekvenciákon - például 24 GHz-en - szükség is lesz rá).
* A mobilhálózatban szervereket helyezünk el, így egy-egy tartalom eléréséhez, nem kell leterhelni a mobilhálózat betápját. Például egy városrészben/közületnél, ha hasonló korúak/érdeklődési körűek élnek, azok hasonló tartalmakat fogyasztanak, így egy, az őket kiszolgáló cella közelében elhelyezett gyorsítótárként szolgáló szerverről érik el a tartalmakat, nem kell mindenkinek külön-külön letöltenie ugyanazokat a tartalmakat.
* Lehetővé válik az eszköz-eszköz kommunikáció - ha a két eszköz egymás hatótávolságán belül van, nem kell felcsatlakozniuk a bázisállomásra, hanem kommunikálhatnak egymás között közvetlenül.
Az jó, tehát egy cégnél lehallgathatatlan lesz a beszélgetés, mondjuk.
A gatewayek meg ezek szerint úgy lesznek, hogy mondjuk UPC(Voda) vagy Digi berak egy 5G router modem kombó készüléket és azon keresztül ami eddig mondjuk community wifi volt most már community GSM hálózat lesz?
Akkor a telefonokat is lehet kisebb teljesítménnyel üzemeltetni, kevesebbet fogyaszt , stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!