Amikor egy laptop-okra írják egy webes boltban, hogy nincs OS (Windows), és Linux van rajta, akkor az egy arra a hardverre optimalizált Linux-ot jelent?
Vagyis ha előretelepített Linux van rajta, akkor az általában úgy van feltéve rá, hogy támogatja is a laptop minden funkcióját alapból (touchpad, ujjlenyomat olvasó, ha van, stb.)?
Vagy ez nem garantált, mert az is lehet, hogy csak feltettek valami alap Linux disztribúciót rá, hogy ne legyen üres, de nem biztos, hogy van működő driver minden laptop funkcióhoz?
Szóval ezeket az előreinstallált Linux-ot gondosan teszik fel, lehet rá számítani, hogy támogatja is a hardvert, vagy csak odakennek valami installt?
Nem, az itt a kelet-európai piacon simán annyit jelent, hogy valami FreeDOS-szerű keretrendszert másolnak gyárilag a merevlemezre. Windows csak azért nincs rajta, mert a felhasználó úgyis maga telepíti - vagy, azért mert a tört oprendszerekhez és kalózsozftverhez van szokva, vagy mert utálja, hogy egy új laptopnál napokig kell keresgetni, melyik gyári bloatware okozza a hibás működést.
Bizonyos Dell gépeken szokott lenni Ubuntu, de más nem nagyon.
Kár, mert éppen gondoltam, hogy ha új laptopot vennék, akkor nekem teljesen megfelelne egy Linuxos is, ellennék azzal is, de driverek vadászásval meg próbálgatásával nem szívesen foglalkoznék, ezért jó lett volna, ha alapból minden megy.
De akkor fordítva kell majd hozzáfogni, olyan laptopot kell venni, amire írják, hogy támogatják rendesen a Linuxos driverek.
Felteszem az ilyen gépeket azoknak szánják, akik maguknak installálnak OS-t, úgyhogy senki nem fogja így használni.
Egyébként vajon az ilyen Linuxot a gyártó teszi fel, a gyártósor végén kerül rá valamilyen Linux image, vagy a boltok teljesn üresen kapják, és ők gányolnak rá fel valamit?
Három opció van ebben az esetben:
tényleg üres a meghajtó, nincsen rajta semmilyen OS
Van rajta Free DOS
Van rajta valamilyen linux disztro. Acer gépeken szokott valami kínai linux lenni, néhány dell gépen pedig ubuntu.
Tapasztalatom szerint újabban a laptop hardware-vel nem nagyon szokott gond lenni, inkább perifériák vannak lyanok, amiket nem ismer föl a linux natívan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!