Gépészmérnök hallgató tanácstalan?
Sziasztok!
Jelenleg gépészmérnök hallgató vagyok, ez a második félévem. Egyelőre még nem voltak olyan szakmai tárgyaink mint a programozás és számítógépes tervezés, de gondolom ez a jövőben elkerülhetetlen dolog lesz. A kérdésem az lenne ilyen téren, hogy mire célszerűbb beruházni?
Ez igazából csak azért kérdés, mert a legtöbb embernél, így nálam is, anyagiak is erősen befolyásoló tényezők.
Egy asztali gépet olcsóbban lehet kihozni ugyan olyan teljesítményen/ egy árban jóval erősebb teljesítményen, mint egy notebook-ot. Viszont a notebook mellett szól a hordozhatóság. Itt inkább korábbi gépészhallgatók? jelenlegi felsőbbéves hallgatók, jelenlegi mérnökök véleményére lennék kíváncsi. Ti mit ajánlanátok? Ha ez lényeges információ, akkor nagyjából 250ezret tudnék rászánni.
Azt gondold át, hogy szeretnéd-e hordozni a gépet. Én laptopra szavazok.
Asztali gép előnyök:
-ugyanazon pénzből sokkal erősebbet tudsz venni, később bővítheted az anyagiak függvényében (leginkább csak akkor van erre szükség, ha játszani is akarsz)
Hátrányai
-mobilitás hiánya
Laptop előnyei leginkább a mobilitással függnek össze:
- Ha vidéki vagy, akkor haza tudod vinni (tanuláshoz, házikhoz kelleni fog számítógép mindenképpen)
- Be tudod vinni konzultációkra (volt csoporttársam, aki olcsó tablettel próbálta ezt kiváltani, sokat szívott vele)
- Ha összeültök csoporttársakkal tanulni, házit készíteni, akkor szintén magaddal tudod vinni.
- Ágyba is magaddal viheted filmezni, pdf-et olvasni stb.
Én laptoppal csináltam végig az egyetemet, újra így csinálnám.
Amire szükséged van: maga a laptop (lehetőleg 13-14" a könnyű hordozhatóság miatt), egy normálisabb monitor (min 22", billentyűzet+egér.
Utóbbinak egy Logitech, vezetéknélküli kombót ajánlok, 10k-ért. Nem fogod megbánni és kiszolgál egyetem alatt végig (akár utána is). Ha filléres, vezetékest veszel azt egyrészt utálni fogod, másrészt pár éven belül úgyis kidobod.
Monitor mindenképpen kell, mert vehetsz 15-17"-os laptopot is, az asztali munkára, modellezni, rajzolni nem lesz jó soha. Kell egy nagyobb, lehetőleg IPS paneles külső monitor (én anno használtat vettem garanciával, most kb 10 éves a monitor, még mindig tökéletes és jó képe van). Sztem újonnan is találsz vállalhatót 50k körül. FullHD, min 22, de inkább 24" kell.
És akkor a mumus, maga a laptop. A hiedelmekkel ellentétben, NEM kell erőgép. Szinte sosem fogod kihasználni a teljesítményét. Ami fontos, hogy megbízható legyen, jó minőségű, strapabíró/masszív (bírja a hordozást), lehetőleg minél kisebb, hogy egyszerűbb legyen magaddal vinni. Mégegyszer mondom, az íróasztalodra úgyis kelleni fog egy külső monitor, szóval ne akarj minél nagyobb kijelzőjű laptopot. a 15,6" amit mindenki vesz, a legjobb kompromisszum elvileg, ebből van a legnagyobb választék, viszont ez a kb semmire sem jó méret. Hordozni már kicsit nagy, a kijelző méret még mindig kicsi. 13-14" kell neked.
Hardware tekintetében tényleg nem kell durva dolgokra számítani. egy i5 proci (de még egy jobb i3 is) tökéletesen elég, 8Gb (esetleg 16, ha marad rá pénz) megteszi. Ami nagyon fontos, hogy legyen SSD a rendszer alatt (~200Gb). Erről fog futni a Windows (jut eszembe Windows-ért, Office-ért ne adj pénzt, ezt tudsz majd ingyen igényelni az egyetemtől!) és ezen fogod tárolni a doksikat, 3d modelleket, hogy ne őszülj meg tanulás/munka közben, amíg megnyitsz valamit. Mellette legyen egy párszáz GB-os /1Tb-os HDD biztonsági mentéseknek, filmeknek, torrentnek stb.
Ami még kardinális pont lehet, az a videokártya. Ha dedikált, akkor csakis nVidia, a CAD programok jobban kedvelik. Viszont 99,999%-ban tökéletesen kiszolgál téged EGÉSZ egyetem alatt egy erősebb IGP is. Inkább vennék egy erősebb, újabb generációs i5 procis gépet, amiben erősebb az integrált vga chip, mint dedikált vga-sat. Ha játszani akarsz újabb játékokkal, akkor necces a szitu, erre jobb lenne egy asztali gép, vagy konzol.
És akkor milyen laptopot is vegyél: Ne a legerősebb hardware-t akard adott pénzért. Fontos szempont ez is, de az is, hogy jó minőségű legyen a gép. Újonnan nem nagyon van olyan gép, amit a fenti kritériumokkal, ennyi pénzből megvennék. Egy használt, garanciális, üzleti gépet vennék (Pl Dell E6440, Thinkpad T440/T450 stb). Ezeknek nagy előnye, hogy eleve erős igénybevételre vannak tervezve, nem fognak szétesni egyetemi éveid alatt. Nem kell attól félni, hogy 2-3 évesek, sokszor ennyit tudnak még hibamentesen. Nagyon hasznos funkciójuk az is, hogy párezer Ft-ért tudsz venni dokkolót hozzájuk, amivel elképesztően kényelmessé tudod tenni az életed. Amíg nem használtál dokkolható gépet, el sem tudod képzelni :) Amikor kezdtem az egyetemet, akkor egy olcsó gépet vettem újonnan. Borzasztó volt, minden szempontból. Ahogy lejárt a garancia, egyre több baja lett, konkrétan használhatatlan volt. A következő egy szintén új, középkategóriás gép volt, de 1,5 éves korára az sem volt már tökéletes. A minőségük sem volt az igazi, nyeklettek-nyaklottak, plusz 15"-osak voltak, macerás volt, hátizsákba éppen befértek. Nem szerettem őket. Aztán vettem használtan egy Dell e6430-at, dokkolóval, minden földi jóval és azóta megérkeztem. Baromi masszív, kicsi, a mai napig használom, pedig már 7 éves. Semmi baja, kinézetre olyan, mintha új lenne. Persze már nem vagyok egyetemista, így nem használom egész nap, de volt kb 2-3 év, ami alatt intenzíven nyúztam. Azért is jobbak ezek az üzleti gépek, mert könnyen szerelhetők, egyszerűen lehet a legtöbbjükben ramot bővíteni, hdd-t cserélni, aránylag olcsón van hozzájuk új akksi is. Ha visszamehetnék az időben már a legelején ilyesmi gépet vennék, a másik kettő (ide helyettesítsd be bármelyik 200eFt alatti konzumer laptopot) fasorban sem volt a kis Dellemhez képest (nem véletlen volt ez új korában, 2012-ben 4-500k-s kategória).
250k-ból olyan IT szettet tudsz összeállítani magadnak, ha megfogadod a tanácsaim, hogy megszólalnak és élmény lesz a tanulás/munka velük.
Akár még pénzed is marad az eredeti keretből :)
Üdv,
egy, már végzett gépészmérnök.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!