Pendrive-ra exfat vagy NTFS?
ugye a hivatalos bölcsesség:
Egyelőre az exFAT-ot nem használhatjuk merevlemezek formázására, ezért még nem veszélyezteti az NTFS népszerűségét. Ajánlott viszont flash memóriák vagy más külső eszközök esetében alkalmazni, mivel az NTFS ezen a területen gyengébb.
exFAT, nincs mindenféle biztonsági fájl, ami védi az adatvesztést, viszont cserébe picit gyorsabb, és hosszabb élettartama van.
Hátránya az NTFS -el szembe, hogy ha írás közben lehúzod szabálytalanul, akkor elveszhet minden adat ami rajta volt.
ExFAT-ra kell formázni, erre van kitalálva. Az NTFS funkciónak (ACL, journaling, quota...) nem sok haszna van a pendrive-on, másrészt maga a fájlrendszer jóval bonyolultabb, így nagyobb terhet ró az olvasó eszközre, és nehezebb biztosítani a kompatibilitást (ez főleg akkor érdekes, ha TV-be vagy valamilyen lejátszóba eszközbe dugod).
A leválasztás nélküli eltávolíthatóság nem ettől függ, hanem attól, hogy a rendszer használ-e disk cache-t. Ha ki van kapcsolva, akkor * elméletileg * nyugodtan kihúzhatod (gyakorlatilag nem mindig van ez így), függetlenül a fájlrendszertől.
Én csak abból indulok ki, hogy anno amikor XP alatt FAT32 volt, havonta egyszer biztos volt nálunk áramszünet. Ilyenkor az oprendszer megért magához térni, elveszett fájltöredékek, konzisztencia-ellenőrzés a lemezen, nem javítható fájlok fogadtak gyakran.
Amint XP alá NTFS-t tettem, ezek a hibák mind megszűntek. Engem nem érdekel a kicsit kisebb sebesség meg a nem használt funkciók, nálam az adatbiztonság az első. A mai LEDtévék meg kivétel nélkül ismerik az NTFS-t...
Ez igaz, egy rendszer egyszerre sok fájlt tart nyitva, folyamatosan ír és olvas a lemezről. Ha a fájlrendszer nem képes a journaling-ra, mint ahogy a FAT és az ExFAT nem képes, akkor van az, amit írsz, hogy a megnyitott fájlokat nem sikerül lezárni, félig-meddig megírt fájltöredékek lesznek a lemezen, stb. De egy pendrive esetén ez nem okoz problémát, azt megírod és kész, és azon amúgy sem működő rendszert tárolsz (persze, van ilyen is, de ez elég ritka felhasználási mód). Ha pendrive-ra másolsz és valamiért megszakad (elmegy az áram vagy kihúzod a pendrive-ot), akkor nem vesztesz semmit, folytatod. Kritikus adatot úgysem tárolunk pendrive-on, csak úgy, ha megvan máshol is. Tehát ott nincs folyamatos írás-olvasás.
NTFS-sel további probléma az is, hogy minden műveletet logol (ezért olyan stabil), ami több írást jelent -> hamarabb megy tönkre a cucc. De persze mindenkinek szíve-joga arra formázni a pendrive-ját, amire akarja. Én maradok az ExFAT-nál :)
exfat
pendrive nem adatmegőrzésre való
azért is jobb az exfat mert ma már sok tv-re telefonra lehet pendriveot dugni de azok nem olvassák az ntfs-t
#8: A Linux már sok-sok éve gond nélkül írja/olvassa az NTFS-t
#9: Az én nem okos TV-m minden probléma nélkül kezeli az NTFS-es pendrive-ot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!