Milyen táp kell ha 0-24-ben renderelek és streamelek a gépen?
Nem a felhasználási cél a meghatározó.
Egyrészt a gép részegységeinek - főként a CPU és a GPU (főként az utóbbi a 12 V-os ágak és a PCIe tápcsatlakozók miatt) - teljesítményfelvétele, másrészt a táp minősége (amit tesztek alapján lehet leginkább felmérni) - ezt kell a rendelkezésre álló pénzügyi keret tekintetében kell megválasztani.
Mivel igen sokat megy a gép a leírtak szerint, és folyamatosan terhelve is van, érdemes magas hatásfokú, megbízható darabot választani. A jó hatásfok azért fontos, mivel így kevesebb energia vész kárba az átalakításnál (a táp átalakítja a beérkező, 230V-os váltóáramot egyenárammá), tehát kevesebb hő is keletkezik, és a pénztárcádban is több marad a hónap végén. A megbízhatóságot valószínűleg nem kell taglaljam, nem hátrány, ha tudja teljesíteni az elvártakat, és legalább 5-6, esetleg 10 évig is működőképes marad, minimális karbantartás (pucolás) mellett.
Mivel a gépről nem nagyon írtál, így az elméleti fogyasztást neked kell meghatároznod, vagy több információt kell adnod. Ha magad megoldod ezt, akkor nézz utána, hogy mekkora TDP kerettel rendelkezik a processzorod, a videokártyád, és számold össze, mik vannak még a gépben a fentieken kívül. Ezután a lentiek segítségével számold össze, kb. mekkora fogyasztás jön ki.
Egyes alkatrészek becsült fogyasztása:
Alaplap: 15W
RAM: 1.5-2W modulonként
SSD: 3-4W
HDD: 5-10W
Hangkártya, beviteli eszközök, fejhallgató, stb.: 10W-20W összesítve
Nyilván ezek nagyon alap, átlagos értékek, de kiindulásnak megfelelnek. Ha mindent összeszámoltál, akkor a kapott összeghez még adj hozzá durván 5-6%-ot, mivel az alaplap, és a videokártya is átalakítja az áramot, ami további veszteséget jelent.
Ha megvan a végeredmény, keress egy olyan tápot, ami a kapott értéknél kb. 30%-kal többet tud leadni. Szóval ha mondjuk a géped elméleti maximális fogyasztása 100W, akkor olyan tápot keress, ami tud legalább 130W-ot. Erre a 30%-os többletre azért van szükség, mert egyrészt így lesz tartalékod később, ha bővítenéd a gépet, másrészt a számítógép tápok 50%-os terhelés körül a leghatékonyabbak. És ha már hatékonyság, onnét tudhatod meg, hogy mennyire hatékony egy táp, hogy figyeled a 80 Plus besorolásának szintjét. A sima 80 Plus nagyon alap dolog, tudtommal ma már elvárás is az EU-n belül, a Bronze szintén inkább a belépőszintet képviseli, a Silver már egy fokkal jobb nála, de neked igazából Gold, Platinum, vagy Titanium kellene. Ennek kiválasztása főleg a tárcádon múlik.
Márka terén nem szoktam konkrét ajánlást tenni, mivel ez szintén a pénztárcádon múlik leginkább, ráadásul minden gyártónak vannak jobban, és rosszabbul sikerült modelljei is. Amiket érdemes választani, az a Seasonic, az FSP, a BeQuiet, az EVGA, továbbá a Chieftec, és a Cooler Master egyes típusai. Nyilván vannak más jó alternatívák is, de ezekkel van a legtöbb tapasztalat, ezekről van a legtöbb infó. Na meg lehet ki is felejtettem egyet-kettőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!