Mit jelent a processzor "nanométere"?
Azt értem hogy a nanométer a tranzisztor szélességét jelöli.
Ezek a tranzisztorok alkotják a processzort, minél nagyobb a processzor órajele, annál gyorsabban kapcsolnak be és ki a tranzisztorok. Minél kisebb a tranzisztor, annál több elfér a lapkára.
És minél több a tranzisztor, annál gyorsabban dolgozik a processzor? De ha ez annyira számottevő dolog, akkor miért nem említik annyira lényeges tulajdonságként mint a processzor órajelét? És miért a tranzisztorok méretét csökkentik? Miért nem a processzorét növelik?
Azért nem a lapka méretét növelik mert akkor a fogyasztás is növekszik. Utána lehet nézni hány milli tranzisztor van egy prociban.
Ha egy Pentium II-t újrakéne építeni ugyanolyan csíkszélességen, ugyan annyi tranzisztorból, és ha mondjuk nem fogná meg a slotos felépítés meg az akkori FSB akkor is sokkal (vagy 4x-5x) gyorsabb lenne mert teljesen más kapcsolásokat alkalmaznának a mérnökök.
# 1/1 Időpont ma 14:17
Más gyártási technológia miatt (is) gyorsultak a processzorok, függetlenül a tranzisztorok méretétől, ez érthető.
viszont ha nagyobbak a tranzisztorok, akkor több energia (is) kell hozzájuk, de az miért probléma a processzor teljesítményének tekintetében?
Az egyre kisebb méretek a profitot is növelik
Mivel a chip-alapanyaga, - a mesterségesen növesztett szilícium egykristály - drága és nagyon lassan gyártható, így kisebb csíkszélességnél ugyanakkor darab kristályból sokkal több processzor gyártható.
Pl. a '70-es évek végén gyártott processzorok még 3200 nm körüli csíkszélességgel készültek, manapság 10-20 nm körül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!