Ha veszek egy túlfeszültség védő elosztót, az mennyire védi meg a gépet a viharban?
Vadnyugati példával élve, egy pisztolyod van, egy lövésre lesz időd, de csak úgy, hogy most döntöd el, melyik ajtó felé célzol, és nem tudod, hogy az első, vagy a hátsó ajtón jönnek-e be, illetve egyszerre mindkettőn.
Ez volt az, amit a túlfeszvédő elosztó megfog.
És akkor még az is előfordulhat (modern vadnyugat), hogy kívülről lőnek be az ablakon egy páncéltörővel.
Ez az, amit az elosztó úgysem kezelne le, energiatartalma miatt.
Nem, nem jól érted. Azt írtad, hogy nem földelt, erre írtam a pisztolyost. Akkor másképpen: túlfeszültség bejöhet földhöz képest valamelyik (vagy mindkettő üzemi vezetőn, és bejöhet az üzemi vezetők között is. Ha nincs védővezetőd az aljzatban, a földhöz képestit nem fogja meg semmi.
Hogy melyik milyen arányban jön be, az lenne a következő kérdés, ami, bocs, előre, totál hülye kérdés lenne, mert ki tudja.
A túlfeszültségvédős elosztó csak a védelmi lépcső utolsó fázisa (szokták III./D-osztályú finomvédelemnek is hívni). Kb. az ellen tud megvédni, hogyha elmegy az áram, és amikor visszajön, az így érkező "feszültséglöket" ne tegye tönkre a géped.
Ha villámcsapás ellen akarod megvédeni a berendezéseidet, akkor a villanyóránál be kell szereltetni egy I./"B" illetve egy III./"C" osztályú villámáram levezetőt.
Mindegyik védelem a túlfeszültséget a földelésbe vezeti, tehát a földelést ki kell építeni, hogy működjön a dolog.
Ha nem földelt a konnektor, az gáz, mert oda vezetné el a fölösleget. Viszont valószínűleg könnyebben megfogná a túlfeszültséget a bennük lévő elektronika (diódák, egyebek), mintha nem lenne ott és az menne gallyra, nem a számítógéped. De az ilyen olcsóbbak kevésbé nagy terhelést bírnak ki, de valamennyit. 100%-os védelem viszont nincs, max 99%-os.
Lényeges kérdés, hogy milyen a ház, milyen a villámvédelme, milyen az elektromos hálózat, hol futnak a vezetékek, mennyire vannak közel pl. a radiátorokhoz és csövekhez.
Tudtommal a panelházak többségének elég jó a villámvédelme és jó szerencsével nem lesz túl nagy tüske a hálózaton (és a 25-30 évnél régebbiekben azokban se építettek ki földelt konnektorokat, csak a hűtőhöz és a fürdőszobába).
Előző vagyok...
nekem ilyen barkácsföldelésem van a szobába, ha valamihez kell, rá van kötve vezeték a radiátorra. De viharban nincs bekötve, mert a radiátor csövén lehet nagyobb lenne a feszültség, mint a konnektorban egy villámcsapáskor.
"Mindegyik védelem a túlfeszültséget a földelésbe vezeti"
"Ha nem földelt a konnektor, az gáz, mert oda vezetné el a fölösleget."
Na, ez a kettő még sosem nézte meg a védelem kapcsolási rajzát, ezek általában T-be vannak kötve, ráadásul a fázis és a nulla közt kisebb feszültségnél vágnak, mint fázis-föld vagy nulla-föld között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!