Magyarországon van igazi játék konzol kultúra vagy a többség PC-n játszik inkább?
A konzoloknak akkor volt igazán nagy kultúrája, amikor számottevően magasabb minőséget tudott nyújtani, mint egy számítógép. (Szándékosan nem PC-t írtam.)
A 80-as években a játékra alkalmas gépeknek három nagy kasztja alakult ki: a játéktermi árkád gépek, a konzolok, valamint a számítógépek. A játéktermi gépek méregdrágán adtak csúcsteljesítményt, kifejezetten játékokra - sokszor egy adott játékra - kihegyezett hardverelemeket tartalmaztak, és áruk miatt nem otthoni felhasználóknak szánták őket. Ahogy a másik két kategória megközelítette ezek teljesítményét, úgy szorultak háttérbe.
A második kategória a konzoloké. Szerintem nem kell sokat írnom róla, megfizethető árú célgépek, kimondottan játékok futtatására.
A számítógépek pedig kezdetben összehasonlíthatatlanul gyengék voltak a konzolokhoz képest. Egy NES és egy Spectrum képességei nincsenek egy kategóriában. Cserébe viszont a számítógép másra is jó, nem csak játékra. Idővel azonban ez a szakadék egyre kisebb lett, és ma már ott tartunk, hogy egy erősebb gép és egy konzol teljesítménye majdnem ugyanolyan. Ezért is erőlködnek a konzolgyártók, hogy valami mással fogják meg a potenciális játékosokat, mert a puszta audiovizuális élmény terén már nincs akkora előnyük, ami indokolttá tenné egy konzol megvételét. Itt jönnek képbe az egyedi, exkluzív játékok, melyek csak egy adott konzolra készülnek el, így ha azzal akarsz játszani, muszáj megvenni a konzolt is. Emellett történtek próbálkozások például az alkalmi játékosok megnyerésére (Wii), a hordozható eszközök felé nyitásra, valamint a mozgásérzékelős irányítók létrehozására. Utóbbi olyan élményt nyújt, ami PC-n csak nehezen elérhető.
Ezek mellett igyekeznek minél több extra funkcionalitással felruházni a konzolokat, olyasmikkel, amikhez amúgy a számítógépet használnád. Tehát nem csak a PC-k közelítenek a konzolok felé, de a konzolok is a PC-k felé.
Az emberek többsége viszont azt fogja mondani, hogy "bocsi, de nekem elég a PC. Arra úgyis szükségem van, akkor inkább költök még rá kicsivel többet, még így is olcsóbban jövök ki, mint ha vennék mellé egy konzolt is". Emellett az átlagember nem is játszik annyit, hogy érdemes legyen külön konzolt vennie.
Szép összefoglalás, talán még egy gondolatot fűznék hozzá, Mo-n messze kisebb a kereset és a kiadások közti rés, mint Amerikában vagy akár a németeknél.
Nem mindegy, hogy havi 150 ezret keresel és 100e elmegy rezsire, erre-arra, vagy havi 600e-t keresel és 300e megy el erre-arra, sokkal többet tudnak fejlettebb országokban megtakarítani.
Nekem vannak külföldi rokonaim, ott van PC, xbox, ps is, mert megengedhetik maguknak, nem egy olyan tétel, hogy csak ezt vesszük mert erre futja.
Szerintem itthon státuszszimbólum a konzol a gyerekek körében, felnőtteknél meg már "nem menő", hiszen "egy felnőtt ne játsszon napi több órát". :)
Egy gamer pc kontrollerrel kb 300 ezer. Egy konzol legyen mondjuk 100. Mivel a Pc-t nem váltja ki, ezért kell mellé egy Pc is, mondjuk Office vagy torrent célokra, az is +100 ezer. Tehát marad 100 ezer még a konzolnál, amiből játékokat lehet rá venni. Ebből kijön kb 6-7 játék. Na most Pcre ezek szinte mindegyike leszedhető ingyen, tehát ha valaki már 10-nél több játékkal játszana és nem szégyell torrentezni, akkor nincs értelme konzolnak. Nekem az az érzésem, hogy a legtöbb konzol Apple termékek és laptopok használóinak lett kitalálva, hogy legyen játékra is valami, ott, ahol mindkettő olcsóbb (USA).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!