Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Milyen konfigurációt tudnék...

Milyen konfigurációt tudnék összeállítani ventilátorok nélkül?

Figyelt kérdés

Mi a legjobb konfiguráció, amit mondjuk egy nzxt s340 házban össze lehet állítani úgy, hogy egyetlen ház(vagy táp) hűtő ventilátort se működtetek benne és kizárólag passzív hűtést használ?


Csak kíváncsiságból kérdezem, tudom hogy nem érné meg. Illetve ha lesz pénzem, majd lehet építek egy ilyet.



2017. márc. 29. 22:30
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

Na végre szakmázunk egy kicsit. De nem probléma, helyére tesszük a dolgokat.

Ha ez egy pontosan reprodukálható mérési jegyzőkönyv lenne, akkor ilyen mondat nem szerepelhetne benne:

Obviously, there's hardly any heat being generated by the load tester and most of that heat there is not going through the power supply.

Vagyis csináltak hideg tesztet,ami valljuk be nem sokat ér, és csináltak egy meleg tesztet amit zárt térbe beszerelve végeztek(15 perc időtartam, ez is megér egy misét), de a gép belsejében nem volt ott 150w hőteljesítményt leadó processzor/videokártya, stb, vagyis kizárólag a táp által leadott veszteséghővel melegedett fel 15 perc alatt 150w terhelés mellett 41 fokra. A fényképen látható panel,semmi más egyebet nem csinál mint összeköttetést biztosít a mérőeszköz(szkóp) és a tápegység között, és természetesen van egy elektromos sönt,ellenállás,motor amivel a terhelést szimulálják. A terhelésnek megfelelő hő a gépházon kívül keletkezik a teszt alatt, vagyis fűti a szobát, ahelyett hogy a gépházat fűtené belülről.

Ami a kondik élettartamát illeti, nem pusztán a hőtől mennek tönkre, hanem a hőingadozástól és páratartalom sem mellékes, ha autórádióba szerelik a 10000h kondikat csak fele akkora élettartamot garantálnak, ami érthető. Lehet hogy lesz olyan kondi ami elmegy 100000h, de ha nagyon korrekt akarok lenni akkor max 50%-a.

2017. márc. 31. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:

A teszter, ami a terhelést szimulálja, az bizony ugyanannyi hőt termel, amennyit a táp teljesítményben lead. Ennek a kimenetét visszavezetve a házba szinte az egész hőmennyiség visszajut.


Házban ennyire nem is rossz a helyzet. (kivéve házhűtő nélküli, felsőtápos ház)


A 105@10.000h kondi 85fokon 40.000h-t tud, vajon mennyit tud mondjuk 65fokon?

2017. márc. 31. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem miről beszélsz, az említett tápegységben nincs teapo kondi (nem mintha az egyébként annyival rosszabb lenne). Ugyanígy elkezdesz beszélni arról, hogy mi van akkor, ha felsőtápos házba lesz, de az s340 nem felsőtápos. Az általad linkelt tesztben is világosan leírják, hogy a ventilátorszabályzó teljesítményalapú, így mindegy mekkora hőmérsékleten üzemel, nem kell ezt felhozni. Egyébként is arra ott van az OTP, de 20W terhelés mellett arra sincs szükség. A tesztben világosan leírják, hogy mekkora az intake hőmérséklet. Szóval ezek mind felesleges kitérők, rossz az egész érvrendszered.


Őszintén szólva nem is értem, hogy mivel van bajod. Azon kívül, hogy 3W-tal melegszik az egyik kondi és jajj kidurran. 10 év Corsair garancia, oké, nincs kedved szarakodni a nemzetközi gariztatással, tiszta sor. Legalább 5 évet meg szinte minden forgalmazó vállal, az is bőven sok.


De mi lenne, ha visszatérnénk a kérdező gépéhez? Egy 100W-t se fogyasztó (terhelés alatti módusz - mert hőmérséklet szempontjából az számít!) i7-7700T + GTX1050Ti konfighoz keres kvázi passzív tápegységet. Ehhez jelen pillanatban a Corsair RM550x a legjobb választás.


De itt be is fejezem a felesleges vitát, legyen akkor BeQuiet! Straight Power 10E 400W-t, az nem félpasszív, de virtuálisan néma, abba legalább nem lehet belekötni. Ja de, abban vannak Teapo kondik. De azt a vitát meghagyom másnak.


Sziasztok.

2017. márc. 31. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:

Láttál te olyan gyártói specifikációt ahol azt leírják hogy 85 fokon 40000h, küldjél már egy linket.

Másodszor az egész tesztkörnyezet hibás, rosszul van megtervezve, szakmailag is hibás.

1. vagy tesztelik pusztán a tápegységet zárt környezetben és akkor nem vezetgetnek vissza semmilyen veszteséghőt, főleg nem ventilátor segítségével (ami mesterséges hőáramlást generál vagyis házhűtőként működik, vagy legalább mérnék a közölt hőmennyiséget),

2. vagy tesztelik valós körülményeket szimulálva mondjuk a ház belsejében elhelyezett szabályozható fűtőtesttel, semmilyen mesterséges ventiláció nélkül, pusztán a természetes hőáramlásra bízva a dolgot.

A tesztkészülék, szabad levegő alatt van, szép nagy fém ház veszi körül, az egész felületén keresztül adja le a hőt a 20 fokos szobának(a nagy részét), a hátuljában van egy ventilátor elhelyezve, amit azért szereltek bele nehogy túlmelegedjen(ott is kell az aktív hűtés 120mm ventivel) állandó terhelés mellett (kw beszélünk), majd a ventilátor által szállított 25 fokos!!! levegőt visszafújatják a házba, és ezzel szimulálják a hőterhelést, ez szakmailag egy vicc. Ha esetleg mérné valahogy a térfogatáramot, akkor ki lehetne számolni a közölt hőmennyiséget, de ilyen kis hőteljesítmény mellett ez teljesen felesleges.

Nem véletlenül írja le, hogy nem sikerült jobb megoldást találnia,mert sajnos nem használta az eszét. Semmi másra nem lenne szükség, mint egy fokozatmentesen szabályozható elektromos fűtőtestre amit a gép belsejében elhelyez és egy fogyasztásmérőn keresztül ellenőriz. Ha a kábelveszteségtől eltekintünk akkor a leadott teljesítmény mérhető, dokumentálható, vagyis reprodukálható.

A célgépről pontosan le tudja olvasni az aktuális leadott teljesítményt és annak megfelelő értéket állít be a fűtőtesten, nincs hőveszteség, nincs ventiláció, tökéletesen lehetne szimulálni egy valódi passzív pc termodinamikai viszonyait.

2017. márc. 31. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:

"ventilátorszabályozás teljesítmény alapú".....no itt elvesztettem a fonalat. Ha esetleg egy IC vezérli akkor milyen bemenő jel alapján küld ki feszültséget, hol méri az áramot melyik ágon, ha nem állandó terhelést kap akkor mit csinál? Ezt kifejthetnéd bővebben?

A tesztkörnyezetben felső tápos házban mérték az értékeket, és azt is írtam korábban, hogy az alsó tápos elrendezés valamivel jobb,mert nem a gépház belseje felől nyitott.

Egy passzív számítógépben nincs ventilátor, nincs 20-25 fokos bemenő hőmérséklet(csak hidegindítás után pár percig), ellenben van egy 120w hőmennyiséget produkáló elektronikai együttes, ami belülről melegíti a házat. Alsó tápos ház esetén a táp nincs közvetlen kapcsolatban a beltérrel, nem áramlik át rajta a belső levegő, ezért könnyebb lehűteni, de attól még a meleg levegő körbe veszi és felmelegíti a házat ha éppen nem megy a ventilátor és idővel az összes alkatrészt beáll egy állandó üzemi hőmérsékletre. Ha jól van méretezve a rendszer ez olyan 50-55 fok körül szokott lenni, ennél több már nem szerencsés.

Abban igazad van, ha tápegység nem a házban lenne(nem egy légtér), hanem egy teljesen elszeparált helyen, akkor kizárólag a veszteséghővel kéne megküzdenie, amit adott terhelésig ideális körülmények között passzívan (nem crossloading)is teljesítene. PL ha kirakod az asztal tetejére az alaplapot,felrakod a túlméretezett hűtőket és 3 oldalról hűti a friss 20 fokos szoba levegő, akkor elképzelhetőnek tartom, hogy a táp tud passzívan működni akár 150-200w terhelésig,mert erre egy nagy teljesítményű noti tápegység is képes.

Hadd kérdezzem már meg? Szereltél már össze működő passzív számítógépet?

2017. márc. 31. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
Igazad van nem Teapo hanem Nippon KZH széria van a Corsair rx550 szériában...tévedtem.
2017. márc. 31. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:

"Láttál te olyan gyártói specifikációt ahol azt leírják hogy 85 fokon 40000h, küldjél már egy linket"


Ez számítható, arra lettem volna kíváncsi megy-e, de ezek szerint nem.


A másik, a ház belsejében szimulálsz mondjuk 100W-ot, a táp alul van, annak semmi köze nincs hozzá (szinte).


Az egész ház a teljes felületén adja le a hőt. A fém jó hővezető (levegő-fém és fém-levegő közti ellenállás gátolja az átadást némiképp, de az nem túl nagy érték), matt feketén jó sugárzó is és jó elnyelő is.


A teljes felületből a táp belül csak egy kis részt foglal el, azt is alul, szóval a 100W-ból még 10W + hőterhelést sem kap. 100W leadott teljesítménynél a táp saját hulladékhője mennyi, 10W? Az összesen 20W? Elég nagy felületen oszlik az el, ráadásul 40 fokos táp hőmérsékletnél mondjuk 28 fok külső hőmérséklet esetén elég könnyen leadja azt átadással és sugárzással.

2017. márc. 31. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!