Milyen konfigurációt tudnék összeállítani ventilátorok nélkül?
Mi a legjobb konfiguráció, amit mondjuk egy nzxt s340 házban össze lehet állítani úgy, hogy egyetlen ház(vagy táp) hűtő ventilátort se működtetek benne és kizárólag passzív hűtést használ?
Csak kíváncsiságból kérdezem, tudom hogy nem érné meg. Illetve ha lesz pénzem, majd lehet építek egy ilyet.
Kizárt dolog hogy tudja, ha megnézel egy passzív táp felépítését és a CWT belsős Corsairt, köszönő viszonyban sincsenek egymással. Jó reklámszöveg és kész. A keletkező hőt valahogy el kell vezetni az egyenirányítókról, Fetekről és Trafóról, ehhez hűtőfelület kell vagy közel 100% hatásfok, nos a corsair egyiket sem vonultatja fel.
Fél-paszívnak mondja magát, de ez csak reklám. Amíg nem éri el belső hőmérséklet a 40-45 fokot addig nem megy a venti, ha 150-200w terheled, akkor min keletkezik 40W hőveszteség, ahhoz már elég méretes passzív hűtés szükséges. (nézzed meg a passzív vga kártyák hűtőfelületét)
92% hatásfok mellett aligha termelődik 40W.
Itt a 750W modellt tesztelik és 0-24 működés mellett 380W-t bír passzívan, 45°C környezeti hőmérséklet mellett. Ez több is, mint amennyiről a marketing szólt. Plusz ez 115V, 230V esetében 2%-kal magasabb a hatásfok így annyival kisebb a hőtermelés.
Nem kell ennyire szkeptikusnak lenni.
Én nagyjából egy ilyesmit képzelek el:
Alaplap: Asrock j3710M
processzor: pentium j3710: 6.5w tdp, 4 mag
Videokártya: palit gtx1050ti kalmx
Ram kingston hyperx 2x8gb
Táp: seasonic fanless vagy corsair rmx 550 ha abban nem indul el a venti
Igazából a kérdés az, hogy bele tudnék -e tenni egy desktop intel procit anélkül, hogy túlmelegedne a ház belseje.
Attól hogy elolvasol egy tesztet a neten attól még ne vegyed készpénznek. Kizárt dolognak tartom hogy egy 40w veszteséget termelő tápegység nulla méretű hűtőbordával passzívan működjön, ilyen nincs. vegyél egy 100w izzót és rakd be egy számítógépházba és fél óra múlva olyan meleg lesz benn, hogy tojást lehet sütni. Építettem már ilyen passzív gépet, ráadásul egy olyan mini itx házba ami szinte mindenhol perforált lemezből volt elkészítve(egyedi rozsdamentes anyagból volt), szóval majdnem labor környezet. Hiába vizsgálnak be szabad levegőn egy tápegységet ha az egy házba van beszerelve és mellette 10cm egy másik hőleadó felület melege áramlik rá. Ez a különbség az elmélet és a tapasztalat között.
itt egy passzív táp belseje
Itt a corsair belseje:
Érted mire gondolok?
14
Nem jól gondolod. Azon azért van akkora borda, mert nincs benne venti. A Corsairnak nincs rá szüksége, mert ha kell, a venti bekapcsol. 375W leadott teljesítmény mellett a tesztben volt 40W veszteség. Az nem sok. A hő az anyagban tejed, a fém burkolat is le tudja adni.
Kérdező:
Passzív tápnak is van hangja, elektromos búgó zaj terhelésen, vagyis nem hangtalan. De te szerintem csak unatkozol és marhaságokon gondolkodsz ami soha nem fog megvalósulni. J3910 proci? Az még laptopba is gyenge, nem hogy játszani.
14#, te mióta foglalkozol tápegységekkel? Jonnygurut nyugodtan lehet készpénznek venni. A Corsair is már elég nagy cég ahhoz, hogy ne érje meg nekik hazudni a marketingben. És mint mondtam, max 20W hőt kell elvezetnie fanless módban, ezt passzívan, különösebb hűtőborda nélkül is meg lehet csinálni (egyébként van ott hűtőborda, nézd meg jobban). Ne hagyományos izzót hozz fel példának, hanem energiatakarékosat. A zen teszted ebben a kérdésben meg azért hamis, mert egyrészt bronze hatásfok alatt majdnem kétszer annyi hő keletkezik, másrészt kétszer annyi teljesítmény leadására tervezték fanless módban, azaz négyszer annyi hőt kell menedzselni.
Másik teszt, ezúttal az 550W modellről, őkk már nem használnak annyira professzionális felszerelést, de azért sikerült viszonylag realisztikus tesztkörnyezetet kialakítani. Itt se pörög fel a ventilátor:
Olvasd már el a tesztet és tanulmányozd figyelmesen. Mondjuk ezek a cikkek nem minősülnek jegyzőkönyvnek, de azért le lehet belőle szűrni néhány körülményt. Ott van benne világosan leírva hogy a beszívott levegő 23 fok a kimenő 34 fok,vagyis a tápegység nincs beszerelve egy zárt házba, szabadon elhelyezve levegőn mérik 23 fokos labor környezetben. Ha megfogod a tápegységet és beszereled a passzív házba, akkor a tápegységet körülvevő levegő nem 23 fok lesz, hanem 40-50fok. Elmagyarázom miért.... mert az általa leadott 150w teljesítmény döntő része is hővé alakul(a házon belül), az pedig felmelegíti a közvetlen környezetét hőáramlás formájában. Ha a tápegységet a ház aljába szereled, akkor lehet nyerni pár fokot, ha a tetejébe, akkor az összes hő közvetlenül melegíti tápegységet, mert a meleg levegő felfelé áramlik a kisebb sűrűsége következtében. Ha a házban működnek a szellőztető ventilátorok, akkor a 150w keletkező hő nagy részét kifújják a házból, a tápegységnek így kevesebb lesz a "külső" hőmérséklete.
Vegyünk például egy külső Noti tápegységet, 120w fölé már nagyon ritkán mennek, mert egyszerűen nem lehet a hűtést passzívan megoldani. Itt mindösszesen 10-15w hőveszteségről beszélünk szobahőmérsékleten. Tegnap járt nálam egy leányzó, aki elkövette azt a hibát, hogy letakarta a noti tápegységet egy tollpárnával az ágyban és megolvadt a külső borítás, mert sajnos kispórolták belőle a hővédelmet és kapott egy jó hőszigetelést.
Visszatérve az eredeti kérdésre, a kérdező arra volt kíváncsi, hogy kiegészítő ventilátorok nélkül milyen gépet lehet építeni, ami tényleg csendes, passzív hűtésű, és megbízhatóan működik. Azt nem vitatom, hogy a Corsair minőségi tápegységet forgalmaz(mert ügye nem gyárt semmit), még azt sem vitatom, hogy egy jól szellőztetett házban tud fél-passzívan működni (ideális körülmények között részterhelésen), de azt már igen, hogy egy full passzív gépben, házba szerelve 150w terhelésen tudna huzamosan passzívan működni. Lehet hogy csak időszakosan indulna be a ventilátor 1-2 percre(mint a notiknál),az is lehet,hogy olyan keveset forogna a ventilátor hogy nem is lehetne hallani, de hogy beindulna, az biztos.
Az atomos gépek teljesítménye nagyon gyenge, sok hardveres optimalizációval érik el, hogy tudja hozni a minimálisan elvárt teljesítményt, de ezeket kifejezetten mobil platformra fejlesztik és a cél a minél kisebb fogyasztás (2-8w) és jobb kihozatal. "Játékos" gépet nem érdemes belőle építeni,mert nem tudja rendesen meghajtani a videokártyát, nem erre találták ki.
Ami a tápegységek elektronikus zaját illeti, itt bukik ki hogy mennyire körültekintően van tervezve és milyen minőségű alkatrészekből épül fel, de az általuk keltett zaj általában elhanyagolható a videokártya által keltett elektromos zajhoz viszonyítva.
"17" reagálva
Csak úgy érdekességképpen megemlíteném, hogy a Műegyetemen végeztem gépészmérnöki szakon lassan 20 évvel ezelőtt és foglalkoztam Szkópok értékesítésével. A jonnyguru által publikált tesztek összehasonlításra jók, közölnek néhány adatot is ,de nem mérési jegyzőkönyvek( átlag emberek számára összehasonlításra tökéletesen megfelelnek).
Ami a gyártói specifikációkat illeti, sok gyártónál megfelelő előítélettel kell kezelni, a Corsair ilyen szempontból a korrektebbek közé tartozik. De azért ők is marketingből élnek, és a várható élettartamra gond nélkül beírja a 100000h, miközben a felhasznált TEAPO kondikra(amik idővel kiszáradnak) a gyártó sem vállal ennyi garanciát, nem véletlenül. A működési időt és paramétereket egyébként sem lehet ellenőrizni, szóval marketing az egész. A 10 év garancia az számonkérhető dolog, feltéve hogy tudod valahol érvényesíteni.
Tessék van Cold Load Test és Hot Load Test, neked utóbbit linkelték és abban adott le gond nélkül 375W teljesítményt passzívan. (40W veszteség mellett)
Házhűtő venti se volt.
105C@10.000h szilárdtest kondik gond nélkül elfutnak egy tápban 100.000h-t, ilyen kondiknál lenne kiszáradási probléma szerinted?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!