Van még hova fejlődnie a processzoroknak? A Kaby Lake félgenerációs lépésnek is szégyen az Intel részéről. AMD, mint megváltó?
Az Intel igazából már évek óta nem mutatott fel jelentősebb előrelépést a processzoraival, pláne consumer desktop processzoroknál. Az AMD-ről nem is beszélve.
Intel téren a Sandy Bridge generáció volt talán a legjobb húzásuk, és azok a processzorok még ma is nagyon jól megállják a helyüket. De még akár a Nehalem generációból is akadnak, amik a mai OS-ekkel, szoftverekkel bőven elboldogulnak.
Azóta számottevően csak a processzorok TDP-je csökkent, meg az órajele nőtt, enyhén jobb teljesítménnyel, valamint az integrált videovezérlő teljesítménye is nőtt valamelyest Sandy Bridge óta. Manapság viszont egy i5/i7 processzor mellé a legtöbb esetben (talán irodai környezetet kivéve, de ott eleve kevésbé jellemzőek ezek a procik is) úgyis kerül egy videokártya, felhasználási területtől függetlenül (játék, munka). Persze, kiadtak pár többtucat magos procit, csillagászati áron, aminek köze nincs a konszumer termékeikhez.
Sok olyan embert ismerek, aki I.-II. generációs Intel processzorokat nem akarnak váltani, mert vadonat új videokártyákkal (pl. GTX 1060) párosítva mindenre elegek, Windows 10-en.
AMD oldalon meg ugye tudjuk, hogy a Piledriver óta (4 éve) labdába sem rúghat az Intel mellett. (És az Ivy Bridge, majd a Haswell már akkor is köröket vert rá valamennyi téren, mikor még újnak számítottak az AMD processzorai.) Most jön ugyan a Ryzen, de valóban felemelkedés lesz a nevéhez híven? Jó lenne látni, hogy az Intel mellett az AMD is végre alkot valamit, de van egyáltalán hova fejlődnie a CPU-knak, ami forradalminak számítana manapság? Architektúrát illetően, technológiai szinten?
A Kaby Lake procikról elnézve a teszteket, amik most szivárognak ki... már a Skylake helyett ennek kellett volna jönnie, mert a Skylake-hez képest minimálisan jobb a teljesítményük. Akinek még van egy viszonylag új Haswell procija, annak sem érdemes váltani. A 2017 második felére ígért Cannonlake-től szintén nem remélek többet. Persze, biztos lesznek elvetemültebb vásárlók, akik a fél - 1 éves Skylake procijukat is leváltják a legújabb generációsra.
Nektek mi a véleményetek a processzorok fejlettségéről, kilátásairól? Lehet várni valami áttörést a következő években a kettő közül bármelyik gyártótól?
(Nem, ez nem egy Intel - AMD vita.)
A válaszokat, véleményeket előre is köszönöm.
Ne a gyártóktól várd az áttörést, mert ott csak alkalmazott kutatás folyik. Az áttörés minden esetben az alapkutatásból jön össze.
Jelenleg a technológia itt tart, hogy mivel nem tudunk egy bizonyos csíkszélesség alá menni, így már a fránya fénysebesség adja a korlátot. Az áttörés az lehetne, ha valaki tudna 10szer kisebb magokat gyártani megfelelő hűtéssel - ~10-15 éve reszelnek aktívan, de még semmi hír, hogy haladnának valamerre.
Az intel meg az amd szerintem össze vannak barterezve ezügyben, hogy lassan csepegtetik a különböző apikat a risc mag köré - ahelyett, hogy megnyitnák, és szabad a pálya.
Ha jönne egy 3. processzorgyártó, aki ugyanilyen risc-et gyártana, de nem rakna elé x86-at apit, akkor egyrészt letarolná a piacot, másrészt minden gyorsulna úgy 2-300%ot...harmadrészt hamarosan csődbe menne, mert új technika híján már senki venne új procikat, mert gyorsabbat nem tudunk jelenleg fizikailag készíteni.
Ezért van, hogy a régebbi procik ma is megfelelőek, mert a benne levő 3-4ghz risc mag ugyanaz. Még azt is el tudom képzelni, hogy a gyártosor is 10 éves már, amin ezek legörögnek, csak újabb és újabb tokokba meg apik mögé zárják őket.
Az Intel nincs nyomás alatt, ráér optimalizálgatni. Kell is neki, hiszen a laptop piac jelenős részét uralja, ott pedig kell a jobb GPU meg a kisebb fogyasztás. Ott még ha van is mellette másik GPU, akkor is az Intel fog legtöbbet ketyegni.
A Ryzen valóban jól hangzik, és felforgathatja a dolgokat. Viszont ha a proci maga jó is lesz, nem sokat tudunk a chipsetről, ami alatta lesz. Én magam is sok-sok éve szenvedek egy AMD chipsettel és a világ talán legrosszabb SATA kontrollerével. Vajon itt is sikerül majd nagyot dobni, vagy emiatt megy a Ryzen a levesbe?
Sajnos a Bulldozer-nél már láthattuk, milyen marketing bullsh*t előzi meg egy "innovatív" CPU bejelentését. Holnap kiderül.
Semmi értelme nincs az átlag usernek Kaby-ra váltani, hacsak nem 3-4 generációval ezelőtti CPU-t használ. A Skylake-hez képest alig pár % a javulás.
Mindenesetre biztos, hogy a gyártók egyre jobban erőltetik ( helyesen ) a DDR4 konfigokra való áttérést szerintem.
Jó kérdés ezen már én is gondolkodtam,hogy hova tud még ez fejlődni,persze a határ a csillagos ég itt is.
Szerintem a ddr4-et se feltétlen azért dobták piacra mert kevés lenne a dd3 bármire is,csak egyszerűen 7 év óta van már a piacon és kellet azon is újítani egy kicsit,meg emelték picit az óra jeleket,lejjebb vitték picit a fogyasztást és megszületett a ddr4,ezzel is ösztönözve az embereket a fejlesztésre,üzletpolitika.Nekem haswell-em van,de nem igen kell úgy gondolom jó pár évig procit cserélnem hisz bőven elég mindenre,elég ha abból indulunk ki,hogy a 6 éves körüli quad core procikkal a mai napig el lehet játszogatni egy közép kategóriás VGA-val,persze mindig lesznek olyanok akik a legújabbat akarják és akkor is gépet cserélnek ha nem indokolt,de nincs is ezzel semmi gond,erről szól a dolog, ÜZLET.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!