Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Valaki leír nekem MINDENT,...

Valaki leír nekem MINDENT, hogy mit kell tudni videókártya vásárlásánál? Mit jelent az órajelszám? Mit jelent a memória sávszélesség? Milyen memória típis a jó? PROCESSZOR: AMD A10-7860K ALAPLAP:A58M-K

Figyelt kérdés

2017. jan. 1. 02:27
 1/9 BM-Striker ***** válasza:
97%

Ez egy több oldalas cikket igényelne.


Röviden:

Órajel és memória sávszélesség: önmagában me fontos nem fontos, de minél magasabb, annál jobb. Egy erősebb GPU jobban teljesít, mint egy gyengébb, még ha az szélesebb memóriabusszall vagy magasabb GPU órajellel rendelkezik is.

pl 64 a bites GT 730 erősebb, mit a 128 bites, mivel az régebbi GPU-n alapul.


GDDR5, GDDR5X, HBM, HBM2. De önmagukban ezek sem fontosak. DDR3 csak olcsó vackokban van, amik elve kerülendők.


VRAM-ból minél több annual jobb, főleg hosszú távra, de ez csak 60-70k körül kezd el számítani. Olcsóbb kártyáknál GPU előbb avul el, mint hogy VRAM elkezdene kevésnek számítani


Neked RX 460/GTX 1050 Ti, RX 470, GTX 1060 jöhet számításba attól függően mennit költesz rá , többivel nem éri meg foglalkozni újonnan.


Ha hosszabb távon a legkevesebb pénzt akarod VGA-ra költeni RX 470 jelenleg a legjobb választá az új kártyák kötött, mivel árhoz képest jóval hosszabb ideig fogja megőrizni a használati értékét egy olcsóbbhoz képest.

2017. jan. 1. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 BM-Striker ***** válasza:

Ez egy több oldalas cikket igényelne.


Röviden:

Órajel és memória sávszélesség: önmagában nem fontos, de minél magasabb, annál jobb. Egy erősebb GPU jobban teljesít, mint egy gyengébb, még ha az szélesebb memóriabusszal vagy magasabb GPU órajellel rendelkezik is.

pl 64 a bites GT 730 erősebb, mit a 128 bites, mivel az régebbi GPU-n alapul.


GDDR5, GDDR5X, HBM, HBM2. De önmagukban ezek sem fontosak. DDR3 csak olcsó vackokban van, amik elve kerülendők.


VRAM-ból minél több annál jobb, főleg hosszú távra, de ez csak 60-70k fölött kezd el számítani. Olcsóbb kártyáknál GPU előbb avul el, mint hogy VRAM elkezdene kevésnek számítani.


Neked RX 460/GTX 1050 Ti, RX 470, GTX 1060 jöhet számításba attól függően mennyit költesz rá , többivel nem éri meg foglalkozni újonnan.


Ha hosszabb távon a legkevesebb pénzt akarod VGA-ra költeni, RX 470 jelenleg a legjobb választás az új kártyák kötött, mivel árhoz képest jóval hosszabb ideig fogja megőrizni a használati értékét egy olcsóbbhoz képest.

2017. jan. 1. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Nos! Elősször is örülök, hogy van más olyan boldogtalan is mint én, aki szilveszter éjjel odahaza ül. :D


Na de!

Elősször is. A processzor nem sokat számít a videókártya vásárláskor. Persze nem árt egy erősebb darab, hogy "ki tudja hajtani" a kártyát, de erre azért minden felső-közép kategóriás, nem 100 éves proci képes általában.

Az órajel az azt jelenti, hogy a processzor hány MHz-es frekvencián képes járni. Minél nagyobb, annál jobb. A memória sávszélesség meg azt mondja meg, hogy a GPU (azaz a videókártya grafikus processzora) milyen sebességgel képes olvasni, illetve írni a memóriába. A videókártyának van beépített RAM-ja. Ez általában a modern kártyáknál GDDR5 típusú. Ennek az a jellegzetessége, hogy sokkal gyorsabb a megszokott ram-oknál (ilyen 256GB/s tök normálisnak számít).


Ami nagyon fontos, hogy sem a sávszélességnél, sem az órajelnél nem szabad 2-3 MHz v. GB/s miatt egy sokkal drágább kártyát venni. Természetesen nem érné meg. :D

Viszont a MHz-ek tekintetében egy 10 már határozott eltérésnek számít.


Órajel esetében általában meg van adva kettő is. A "base clock" és a "boost clock". A base, azaz alap órajel azt mutatja meg, hogy alapjáraton milyen sebességen képes járni a GPU. A boost, azaz turbó meg azt, hogy milyen sebességre képes a kártya felhúzni magát szükség esetén. Ugyanis az órajelet képes a GPU (ahogy a CPU is) a kihasználtság függvényében módosítani, így energiát megtakarítani. Az utóbbi (turbó) nem egyenlő az overclockinggal, azaz az órajel túlhúzásával a magra kapcsolt extra feszültség segítségével.


Na de mire kell figyelni.

Elsődleges sorban a kiadás évére. Szerény véleményem szerint jobban megéri ugyanazért az árért egy kicsit gyengébb, de új kártyát venni, mintsem egy régebbi, de hajszállal erősebbet. Mert az újabb új tehnológiákat támogat. Mint például az AMD Rx szériája esetében a Vulkan API.

Ezután meg jöhetnek a tehnikai adatok. Talán egyik legfontosabb a VRAM (azaz a GPU RAM-ja) mennyisége. Egy 4GB már szinte minden igényt kielégít. Azaz minden játékos igényt. (Nekem egy 8GB-os kártyám van, ami erősen overkill. Viszont van olyan open world játék, ami még ennél többet is meg tudna enni. Mindazonáltal szerintem nem éri meg 4GB-nál több VRAM még jó pá évig.)

Ezután ajánlott megnézni az órajeleket. Ez annyit nem befojásol, de azért egy 1260 MHz-et illik elérnie. De meg kell mondjam, hogy az a plusz 5-10MHz sokkal kevesebbet ér mint mondjuk a 2GB vs 4GB VRAM.

Ezek után a GPU két játék szempontjából legfontosabb tulajdonságát kell figyelembe venni: a Texture fill rate-t és a pixel fill rate-t. A pixel fill rate azt mondja meg, hogy másodpercenként hány pixelt tud generálni a kártya. Egy 40500MPixel/sec már egész jónak számít. Texture fill ratenél pedig a 182300MTexel/s szintén jónak számít. Minél nagyobb, annál jobb. Pixelnél 50+-at érdemes figyelembe venni, Texturenál meg 100+-at.

Ha ezzel megvagyunk, érdemes összevetni a VRAM BUS-ának típusát. Általában ez 128 vagy 256 bites. Nagyon extrém esetben találkozni 512bitessel, de azok ára csillagászati. Természetesen (mint szinte mindenhol) itt is nagyobb a jobb. Sokban befojásolja a VRAM sebességét.

Ezután a VRAM pár tulajdonságát érdemes összevetni. Azaz a sebességét ás az órajelét. A sebesség, mint mondtam olyan 200+GB/s körül lesz. Ennek a limitét adja meg a VRAM BUS típusa. A nagyobb jobb, de ismételten: nem éri meg ölni 1-2%-ért. Az órajel olyan 8000MHz körül lesz. 300+MHz eltérést már érdemes komolyan venni és elgondolkodni rajta.


Ezek után érdemes megnézni a csatlakozókat, amik a kártyán vannak. Nem érdemes olyan kártyát venni már, amin nincs DisplayPort, és HDMI2.0-t támogató HDMI port. De ezt a részt igényekhez és monitorhoz kell igazítani. :)

És végezetül a tehnológiákat érdemes megnézni, hogy mikre képes, illetve mik kellenek nekünk. FreeSync/G-sync KÖTELEZŐ! Azokat mondjuk csak megfelelő monitorral tudjuk kihasználni, de érdemes a jövőben is gondolkozni.

Illetve a hűtésére is érdemes egy pillantást vetni, hogy fórumokon mit mondanak, mennyire bírkózik meg a nagyobb melegekkel.


És azt is érdemes figyelembe venni, hogy AMD-s vagy NVIDIA-s kártyát veszünk. Hatalmas az eltérés. Erről is lehetne oldalakat írni. Az nVidiás kártyákra több játék van optimalizálva, viszont a Dx12-es, Vulkan API-s játékokat meg az AMD újabb jövevényei kedvelik jobban. Itt meg kell nézni, hogy melyik cég mit ajánl, és, hogy nekünk mi kell.


Azaz végül, de nem utolsó sorban, tudni kell, hogy mire kell a kártya. Pl ha te 4K-ban akarsz játszani, akkor egyértelműen felső kategóriát kell nézegetni. Ha munkára kell, akkor az nVidia Quadro kártyái talán a legjobbak. Ez megint szubjektív dolog.



Én egy MSI Rx480 8GB-ot használok nagy elégedettséggel. Csak ajánlani tudom. Minden játékomat viszi ultrán 75FPS-sel (a monitorom FreeSync limitje) mindezt úgy, hogy közben megfelelő beállításokkal a TwinFrozer VI (MSI egyik nagyon kedvelt GPU hűtőrendszere) nem engedi 50 fok felé menni a kártyát. DX12-es, vulkan API-s játékokkal (pl.: Doom) csak úgy hasít.


Szerintem vásárlás terén AMD oldalon az új RX 4xx szériában érdemes gondolkodni, még nVidia oldalon a szintén új 10xx szériában. Mindkét oldalon mindkét szériában fellelhető az összes árkategória, amiért cserébe elég új hardvert kapunk, amibe igyekeztek minden földi jót beletömködni.

2017. jan. 1. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Előző vagyok.

Ajánlom az Rx480 8GB-ot, ha nem akadály a pénz. Mert azért az összegért nem biztos, hogy a legjobbat kapod. A legjobb ár-érték arányos az Rx470 szerintem is.

2017. jan. 1. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

3-4#-es

Huh...te nem kispályás vagy.

2017. jan. 1. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

igy mennek fel fele a videokártyák

GTX 1060 3GB-6GB, GTX 1070 8GB, GTX 1080 8GB

van sima OC és Gamer modja a videokártyának

2017. jan. 1. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ennyi sületlenséget....


Nem lehet videókártyákat aszerint rangsorolni, hogy milyenek az órajelei, vagy a memória sávszélessége, memória mérete, stb.


Ezeket kell tudnod:


kb. 20k keretből 2 videókártyát érdemes venni használtan (lehetőleg garival) (Ezeknél gyengébb/régebbi kártyákért NEM szabad pénzt adni. Általában nincs gari se már azokra és ha meghibásodik pisloghatsz nagyokat)


GTX-750 2GB és R7 360 2GB


20-25k keret között van (reálisan) GTX-750Ti 2Gb és R7 370 2GB (lehetőleg garival, utóbbi picit erősebb)


25-30k között használtan garival RX-460 2GB*


30-35k között használtan garival RX-460 4GB



Újonnan pedig kb. ez a sorrend a VGA-k között:


RX-460 4GB > RX-470 4GB* vagy 8GB > RX 480 4GB** vagy 8GB


GTX-1050Ti 4GB > GTX-1060 3GB** > GTX 1060 6GB > GTX 1070 8GB


A csillagozott kártyákon szűkös a vram mennyisége a GPU erejéhez képest, hosszútávon, de jó áron vállalható, csak nehezebb lesz eladni is.


A GTX-1050Ti erősebb az RX-460-nál, akár 20-30% is előfordulhat, játéka válogatja. Az RX-470/480 pedig a GTX-1060 kártyákkal verseng, hol ez hol az a jobb. A GTX-1070-nek jelenleg nincs AMD megfelelője erőben.


De legjobb, ha vásárlás előtt ITT kérdezel, hogy X keretből mi a jó választás és majd segítenek!!!

2017. jan. 1. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
de lehet hogy bele van építve a videókártya az alaplapba.
2017. jan. 1. 15:23
 9/9 anonim ***** válasza:

Nem az alaplapba, hanem a processzorba.

Viszont azok általában nagyon gyengék és nem nagyon tudsz velük még a csgo-ban sem 40-50 fps-nél többet elérni. Azok általában irodai célokra megfelelnek, de játékra, vagy komolyabb grafikai munkánál már összeroppannak. Az újabb i7-esekben a HD graphics 530 egész jól teljesített nálam egy évig, de így is megváltás volt még egy középszintű videókártya is. Szóval integrált videókártyát CSAK akkor, ha a játék nincs benne a felhasználási körödben. Internetezés, filmezés, irodai munkára viszont bőven elég.

2017. jan. 5. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!