Rendszerhűtők. Melyek azok a csapágytípusok amelyek tényleg jóknak számítanak?
Folyadék?
Hidrodinamikus?
Stb
Csak olyan írjon, aki tényleg ért hozzá!
Matsushita FDB (fluid dynamic bearing) designt mondják a legjobbnak, természetesen le van védve és fizetni kell a Panasonicnak a forgalmazásához. Nem összekeverendő a hydroulic, hydrodinamic, fluid bearing 'klónokkal', amiknek köze sincs az eredeti designhoz. Ezért se kívánnék magyarul bocsátkozni a beszélgetésbe, mert az agyhalott magyar forgalmazók úgy fordítják le a csapágytípust, ahogy éppen jónak látják. Például tudjuk, hogy a BeQuiet, Fractal Design stb alkalmazza az eredeti designt, részben ezért ilyen drágák. Noctua teljesen egyedi deignt használ. Arctic egy módosított FDB designt használ, elvileg rosszabb minőségű, de mivel nem kell részesedést fizetniük ezért olcsóbban meg lehet úszni velük. Thermaltake ventilátorai meg csak hírből FDB, valójában egyszerű sleeve modellek, ami elég gáz, ha ez pár év után derül ki stb. tehát én a "Folyadékos" ventilátorok elemzésébe én nem szeretnék belemenni.
Két (már három) nagy csoportja van a ventilátorcsapágyaknak: sleeve és ball (újonnan magnetic levitation), és minden csapágy ezeknek a módosítása (a "folyadékos" csapágyak is sleeve csapágyak). Azt kell tudni, hogy a sleeve család alapesetben halk, olcsó, de elég gyorsan romlik az állapota, ha vízszintes helyzetben vannak, ahogy a magas fordulatszámot és hőmérsékletet sem szeretik, ezt néhány egyedi design többé-kevésbé kiküszöbölte. A ball család ezzel szemben drága és hangosabb, de eléggé ellenálló, nagyon nagyon sokáig jók és teljesen mindegy, hogy hol használjuk, milyen hőmérsékleten és milyen fordulatszámon. Pont ezért szokás tápegységek és videokártyák ventilátorain ball bearinget használni (mármint az értelmesebbikeken, ahol nem spórolnak ezen), mert általában vízszintes pozícióban vannak és huzamosabb ideig kell nekik magas fordulatszámon, forró környezetben pörögetni. Rendszerventilátorokon (amik vízszintes helyzetben vannak, azaz elől és hátul) sleevet szokás használni, a költséghatékonysága és a csendessége miatt. Ezeket szerencsére tudjuk, mivel már nagyon régóta a piacon vannak így könnyen meg tudtuk vizsgálni az élettartamromlásukat 5-10 év távlatában. Újonnan megjelent a mágneses hülyeség, amiről még fogalmunk sincs, hogy marketingfogás-e, vagy hogy strapabíró-e, mindenesetre például az új Corsair ML szériája aránytalanul drága a teljesítményéhez vagy a zajszintjéhez viszonyítva, az egyetlen érvük, hogy hosszútávon a mágneses csapágy miatt a teljesítménye és a zajszintje nem fog romlani, de erre még hosszú éveket kell várni, hogy kiderüljön az igazság. Mindenesetre nagyon marketingszaga van, hogy 8 ezres prémiumot kérnek egy közepes teljesítményű ventilátorért.
Összességében szerintem a Matsushita FDB egy nagyon jó csapágy, de a Corsair természetesen azt állítja, hogy az ML jobb. A noctua pedig azt, hogy az SSO a legjobb, ami lehetséges, de tökmindegy, teszteket kell nézni, +8 ezres prémiumot meg ne fizess egyetlen ventilátorért se, mert az már inkább a hülyeség kategória.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!