Miért esett ennyire vissza a pc-k fejlődése?
Magadnak mondasz ellent.
Ha kevésbe menne a fejlődés, akkor tovább kellene bírja a régi gép.
Tudom már miért érzed ezt! Mert mennek fel az árak!
De ez a mobiloknál sem megy máshogy! 5 éve 150 ezerből megvehettél simán egy most kijövő csúcskészüléket, ma meg már a flagshipek 250-300 ezres kezdőárral jönnek a piacra (az ájfonokról pedig már ne is beszéljünk...)
"Miért mondanék ellent magamnak?"
Mert ha nagyobb mértékben fejlődnek a hardverek, az pontosan azt jelenti, hogy gyorsabban is avul el az, ami jelenleg van. A videojátékok és a hardverek fejlődése meg nem független egymástól, mivel a játékfejlesztést behatárolja a hardverek erőssége. Tehát a lassabb fejlődés pontosan azt jelenti, hogy ha veszel egy hardvert, az sokkal tovább lesz ugyanazon a szinten használható, mert sokkal lassabban jön az, ami túlteljesítené.
Egyébként igazad is van, meg nem is (mivel ellentmondasz magadnak, ez magától értetődő, de hallgass végig)
Az igazság az, hogy valóban lassul a fejlődés, ennek az egyik legsúlyosabb oka a fizika. A gyorsabb hardvereket elsősorban a kisebb tranzisztorok gyártása teszi lehetővé, kisebb tranzisztor -> több fér el ugyanakkora helyen. Ez viszont nem csökkenthető a végtelenségig, ugyanis közelít a történet ahhoz a ponthoz, ahol már a fizikai korlátok nem teszik lehetővé kisebb komponensek gyártását.
De vannak itt más okok is, üzleti okok, and the like.
Amiben viszont nincs igazad, hogy nem minden területen lassul a technológiai fejlődés. Ami ugyanis a mai napig is gőzerővel fejlődik, az a grafikus gyorsítók fejlesztése (videokártya). Kell is, mivel most léptünk be abba a korszakba, amikor hatalmas ugrás következett be a követelményeket tekintve (4k felbontás, VR, miegyéb), és egyelőre ezeket az igényeket még nem képesek teljeskörűen kiszolgálni. De ellenpéldaként egy processzor nagyon hosszú ideig tökéletesen meg fog felelni, mivel ilyen területen nem nőnek az igények sem jelentős mértékben.
A kétezres években gyakorta még 2-3 ghz közötti egy-két magos gépek voltak, egy quad-core maga volt a királyság.
Én 2004-ben cseréltem le a p4 1,8 Ghz-es gépem egy athlon dual core 6400-re, hogy fusson rendesen a battlefield 1942. 3 évre rá már megfizethető árban voltak a 3 magosok, így lett m440-es processzorom. 2013-ig elég volt, lett helyette 4 magos A8 6500, 2016-tól meg i5 4460.
A processzorok magonkénti ereje a 3,2-3,6 Ghz között állandósult, némelyiket 4 Ghz-ig is húzzák. De ez a vége, tovább nem tudnak erősödni, ellentétben az ezredfordulóval. A magok számát is megnövelték a 2000-2012-es időszakban, hisz mára már 8 magos szörnyek, sőt, 10 magosok is léteznek (nem szerver, hanem sima asztali gépeknél). Ráadásul intel vonalon megkapták a hyper threading feldolgozószálat, amely párhuzamosítást jelent, ellentétben a régi fizikai magokkal.
A gyártási csík kisebb lett, ezért energiahatékonyabbak a procik.
A processzor ereje a programozás miatt számottevően jobb ma. Egy régi 2 magos (pl. core 2 duo) és egy mai 2 magos (intel g, vagy n széria), hiába tudja ugyanazt a magonkénti frekvenciát, a korszerűbb, újabb sokkal erősebb lesz, mert a jelenkori igényeknek jobban megfelelő utasítássor fut le benne.
Tehát a fejlődés soha nem állt le és soha nem lassult be, csak megváltozott. A magok erejének növelése és a magok számának sokszorítása helyett, mely előbbi a maximumnál van, utóbbit meg nem képesek az alkalmazások kihasználni - a fejlesztőipar a programozási algoritmusokra koncentrál és a gyártási technológiák javítására. Ez pedig nekünk felhasználóknak igen jó.
#6 Mert '96-ban még sokkal fejletlenebb volt a technika, könnyebben lehetett fejleszteni.
Az a baj, hogy te ezt úgy akarod érzékelni, mint egy lineáris dolgot, évről évre javulnak a dolgok, a végtelenségig. Ez nincs így. Van egy pont, amin nem lehet túljutni, ami bekorlátozza a technikai fejlődést, és minél közelebb kerülünk ehhez a ponthoz, annál nehezebb lesz fejlődést elérni.
Gondolj rá úgy, mint egy futó teljesítményére. Amikor még csak elkezdi a sportot 16 másodperc alatt futja a százat. Ezen sokat lehet javítani. Pár hét edzés, és már 14 másodpercnél tart. De ahhoz, hogy mondjuk 10 másodpercről 9,8-ra javítson, már hosszú évek kemény munkája kell. Ahogy fejlődik, és egyre jobb időket fut, egyre nehezebben, és egyre kisebb mértékben tud csak javítani az idején. A technológia fejlődése pontosan ugyanezt az analógiát követi.
És egyébként még egy kulcsfontosságú pont a mondandódban. "Szoftver és a hardver fejlődése két külön dolog". Ez elég logikátlan kijelentés. A szoftverfejlesztők is az adott hardverekkel dolgoznak és optimalizálnak, hogy minél szélesebb körű vevőréteg vásárolja a szolgáltatásaikat.
Az árak változását meg elsősorban a piaci verseny határozza meg.
Régen létezett AMD processzor, ma nem létezik.
Nvidia hozzáállása: dobjuk ki founders editiont 50 dolcsival drágábban, csak mert nvidia. Ez is szépen tükrözi a versenyállapotot.
Ha az árakat nézzük AMD-nek kellene egy nagy boost és akkor talán szebbek lennének.
Reménykedjünk, hogy sikerül nekik visszavágni és akkor szebbek lesznek az árak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!