Tápegység vásárlásnál mit kell megnézni?
400W-os kellene.
Ezen kívűl még van valami más amit megkell nézni egy tápegységen?
Mindent.
1. Először is szűkítsük le a kört azokra a gyártókra, akik megbízható tápegységeket (is) gyártanak, amiket itthon forgalmaznak:
Antec
Be Quiet!
Chieftec
Cooler Master
Corsair
Cougar
DeepCool
Enermax
EVGA
Fractal Design
FSP
NZXT
Seasonic
Super Flower
Thermaltake
Xilence
XFX
Zalman
Fontos megjegyezni, hogy sok tápegységgyártó még forgalmaz mai felhasználásra veszélyes darabokat, amik nem teljesítik az előírásokat (pl ebben a listában is elég sok), ezért mindig ellenőrizzük, hogy az adott modell a mai igényeknek megfelelő-e, mert ennyi gyártótól is van még ezernyi modell, ami közül lehet válogatni.
2. Meg kell bizonyosodni hogy megfelelő minőséget képvisel-e a kiszemelt darab. Ez két lépésből áll, az első, hogy a 6 db fontos védelmet ellenőrizni kell (OCP, OVP, UVP, SCP, OTP és OPP). Ha megvannak, akkor itt jön a képbe az a bizonyos "ATX sztenderd", ami segít nekünk eldönteni, hogy egy tápegység veszélyes-e vagy sem a többi komponensre nézve (különösen veszélyeztetett a videokártya). KÜLÖNÖSEN fontos, ha OC (tuning) is a láthatáron van. Ez a következőket foglalja magában:
-Standby tesztelés
-feszültségszabályozás tesztelése
-Tranzisztens tesztelés
-elektromos zajszint (ripple) tesztelése
-hőmérséklet terhelés alatt
Minél jobbak az eredmények, a tápegység annál jobb választás a konfiguráció számára és a komponensek élettartama annál nagyobbak lesznek. Ami ezeket nem teljesíti, kiesnek a listából és leszűkítettük a választási lehetőségeinket ~50 szériára.
4. Egyéb fontos dolgok:
Miután megtudtuk, hogy melyek azok a tápegységek, amik számunkra a lehető legnagyobb biztonságot nyújtják, utána jönnek a kényelmi funkciók:
-Ventilátor típusa: FDB (folyadékcsapágyas) a cél, ami a legstrapabíróbb és a leghalkabb - de a legdrágább. DBB (golyócsapágyas) ventilátorok vannak az 1000W fölötti modellekben, amik a légáramlásra vannak optimalizálva, rendszerint hangosak és OC konfigurációk alá ajánlott. Minden más nem feltétlenül ajánlott (legolcsóbb a sleeve) és kerülendő, mert nagyon rövid élettartamúak, ezért pár év után nagyon hangosak lesznek vagy akár tönkremehetnek. Tápegységek ventilátor cseréje pedig nem minden esetben ajánlott ráadásul kényes dolog.
-Ellenőrizni kell a hegesztés és a kondenzátorok minőségét: Ha problémát találunk, akkor a tápegység várható élettartama nagyon rövid lesz, ami radikális esetben kevesebb, mint egy évig csökken, ideális esetben több, mint 10 év. Megbízható kondenzátorgyártók listája:
Rubycon
United (Nippon) Chemi-Con
Nichicon
Sanyo/Suncon
Panasonic
Hitachi
FPCAP
ELNA
Elfogadható kondenzátorok, budget tápegységekben:
Taicon
Teapo
OST
Toshin Kogyo
Minden más veszélyes és kerülendő. Noname OEM a hegesztést is rendszerint elrontja, ami hosszútávon elég problémás tud lenni, instabil lehet. ~30 széria még átjutott a szűrőn.
4. Utolsó lépés: saját igények.
- Most, hogy van ~30 széria, először is ki kell deríteni, hogy mennyire fontos szempont a tuning. Egy OC konfigurációba különösen szigorú ATX feltételek vannak, a lehető legstabilabb áramellátást kell biztosítani a processzornak, mert a tuningpotenciál csak így lesz elfogadható. Ugyanígy, ha nem akarunk tuningolni, akkor feleslegesen drágák a nagyon szigorú tápegységek, így ~15 szériára csökkentettük a lehetőségeinket.
- El kell dönteni, hogy mekkora teljesítményre van szükség, modern tápegység esetében a dobozra írt teljesítményt a 12V ág egy az egyben le tudja adni és mivel modern tápegységet keresünk elsősorban, ebben biztosak lehetünk. Modern, egy videokártyás konfiguráció alá 450W elég, tuninggal 550W elég. 2way SLI/CF konfiguráció számára 600-700W ajánlott, Tuninggal 850W elég. Ennél nagyobb rendszerek számára arányosan nagyobb tápegységet kell választani. Egyébként a tápegységhez járó tápcsatlakozók árulkodnak arról, hogy mekkora kapacitása van és milyen felhasználásra lettek tervezve. Így a ~15 szériából a legidálisabb teljesítményű 15 modellt ki tudtunk választani.
- A hatásfokot célszerű a teljesítményhez és az üzemidőhöz optimalizálni: hiába jó hatásfokú a tápegység, ha soha nincs bekapcsolva, nem spórolunk semmit. Illetve hiába nagy hatásfokú a tápegység, ha a konfiguráció 100W-t sem fog soha enni. Otthoni felhasználás során 600W alatt a hatásfokot nem kell figyelembe venni. 15 modellből maradt 5.
- Ergonómia: Semmit nem ért ez a kiválasztás, ha a rövidek a kábelek vagy marha hangos a ventilátor. Saját igényednek megfelelően ki kell választanod azokat a modelleket, amik neked megfelelőek, legyen az néma, moduláris vagy harisnyázott darabok. mATX vagy kisebb házban például különösen fontos, hogy moduláris legyen, mert az amúgy is kevés helynél sokat számít. eATX házban ezzel szemben elhanyagolható szempont. Ugyanígy aki a zeneiparban dolgozik, különösen fontos, hogy a tápegység teljesen néma legyen.
Gratulálok! Sikeresen kiválasztottad a számodra legideálisabb tápegységet! Nem volt nehéz, ugyee?
Szóval most olyan semekkora szűrőből, hogy GTX750Ti alá egy 400W tápegység kell, nem sokat tudtam meg, szerintem 300W is elég. A következő erősen budget tápegység szériákat vedd figyelembe, ezek megbízhatóak és olcsóak:
Antec NeoECO
Antec VP
BeQuiet! System Power 8
Chieftec A80 (CTG)
Chieftec Force (CPS)
Cooler Master B
Cooler Master GX New Storm
Corsair CX
DeepCool Aurora
Enermax MAXPRO
EVGA Bronze
FSP Hexa+
FSP Hyper
Seasonic ECO
Super Flower Amazon
Thermaltake Smart SP
Xigmatek Maverick S
Xilence Performance "A"
Zalman GLX
És az olyan gépházak amikbe van egy alap tápegység?
Egy ilyen gépházam van amibe ugyaz a tápegység megy már vagy 3 éve és elég jól bírja.
Link: [link]
Nagyon nem találok semmi leírást a tápegységről az a baj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!