Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Milyen tápegységet kell...

Milyen tápegységet kell vennem hogy tudjam húzni a procit?

Figyelt kérdés

Mostani alaplapom: ASUS A88XM-A

CPU: AMD Athlon X4 860K

RAM: Kingston 4gb 1600mhz

GPU: Nvidia GTX 950 2gb gddr5 DX12

(mostani tápegység: FSP 400-60APN)

Vagy ez is megfelel?



2016. febr. 22. 16:18
1 2 3
 11/22 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

nem hiszem hogy tapcserevel vesztene

egy magasabb kategorias jobban felszerelt hosszabb kabeles tap kesobb jol jon

es abbol hogy tuningolna valoban fejleszteni is fogja kesobb (mivel kevesli)


egy apn 400 gari nelkul 5ezer alatt még most elmehet gari is max 1-2ezret tesz ra csak


ellenben azzal hogy megtartja az apn t semmit nem nyert


ellenben ilyen tap melet felmerul hogy egy tuningra teljesen alkalmatlan gephazrol van szo

es a cpu huto ezeaetben hasonlo alkalmatlan lehet de egy jonak sincs ertelme abban a hazban

2016. febr. 22. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
És azt honnan tudja a táp, hogy egy fx 8370 van rákötve, ami alap órajelen felvesz stresszt teszt alatt 130W-ot pl., vagy egy fx6300 van rákötve, ami meghúzva fogyaszt 130W-ot?
2016. febr. 22. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

És az alaplap megfelel hozzá?

Akkor húzhatom vagy sem ez a kérdés?!

2016. febr. 22. 21:01
 14/22 anonim ***** válasza:

Miért ne?


Felrakod 4,4Ghz-re, leteszteled pár tesztprogrammal, ha stabil, akkor ok. Milyen hűtőd van hozzá?


Ha nem bírja a táp ami kizárt, akkor is csak lekapcsolna. Ha nem bírja a lap/cpu, nem lesz stabil és kisebbre állítod, ennyi.


Bár inkább ramot tennék a helyedbe bele, játékra. 1866ot is kezel a lapod és a procid egyébként.

2016. febr. 22. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 A kérdező kommentje:
És hogyan húzzam segítenétek ? :/ Nem nagyon tudom hogy hogyan kell.
2016. febr. 22. 21:45
 16/22 anonim ***** válasza:

BIOS-ba felhúzod majd teszteket futtatsz le.Addig jó amíg stabil.

[link]

2016. febr. 22. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek megy a zöld pacsi!
2016. febr. 22. 21:54
 18/22 anonim ***** válasza:

12#, nem mondanál ilyet, ha tisztában lennél az elektronika alapjaival. Nem a tápegységnek kell tudnia, hanem a processzornak, hogy a tápegység mennyire jól szűri a búgófeszültséget és az alaplapnak kell tudnia, hogy mennyire jó a feszültségszabályozása.


Próbálom összefoglalni a lehető legegyszerűbben, de egy képet érdemes megvizsgálni; Ha oszcilloszkópot veszel a kezedbe, akkor a feszültség valahogy így néz ki:

[link]

Na és most azért nem babapopsi egyenes, mert a megvizsgált tápegység történetesen szar és tökmindegy hogy 400W tápegység vagy 1500W.


Na most ha egy cég (jelen esetben az FSP) úgy dönt, hogy csinál irodai felhasználásra egy tápot (jelen esetben az APN szériát), akkor őket marhára nem érdekli, hogy milyen tisztán adja le azt, amit le kell adnia. Az a lényeg, hogy egy bizonyos "ATX standard"-nek megfeleljenek, azaz hogy az alaplapon található kondenzátorok ne durranjanak szét azonnal első bekapcsolásra (hanem mondjuk 10 év múlva). A költségeken való spórolás miatt meg ugye, nem tömik tele a tápot ilyen titániumból készült szabályzó hülyeségekkel meg erősítik agyon a tranzisztorokat, amikor versenybe kell maradni a tápegység piacon: mindenen spórolni KELL, ahol lehet (főleg ebben a kategóriában, ahol senki nem akar 10 ezer Ft-nál többet kiadni semmire).


Szóval ott tartottunk, hogy van egy millivoltos feszültségtüskékkel agyonszurkált "egyenáramunk" idézőjelben, mert esetenként elkolbászol 11,6V-ról 12,4V-ig ezen az ágon. Mi történik? Az alaplap szabályzókondenzátorai stabilizálják az össze-vissza mászkáló feszültséget (emiatt felforrósodik és romlik az alaplap élettartama) hogy a processzor tényleg egyenáramra hasonlító valamit kapjon meg, de a tüskesor átmegy rajtuk (ezek a kondik nem a szűrésre lettek kitalálva), a processzor pedig így kapja meg. Ez húzás nélkül nem baj, mert ezúttal "csak" a processzor élettartama romlik. Na de mi történik akkor, amikor meghúzzuk? Röviden: sok tüske = rossz OC potenciál.


Hosszan: mielőtt belemerülnék a részletekbe, vess egy pillantást erre a képre:

[link]

Az az 5 kiálló valami az gyakorlatilag az órajelet jelképezné. A piros egy feszültséghatár, ami szükséges ahhoz, hogy a processzorba található 28nm-es tranzisztorok megcsinálják azt, amit meg kell csinálniuk. A zöld pedig az, amilyen feszültségre lettek szabályozva az alaplap által.

OC alatt az órajel besűrűsödik, emiatt az alaplap által megszabott zöld határt már nem képesek elérni, de semmi baj, amíg a piroson felül marad, addig a műveletet végrehajtja a processzor:

[link]

Most kérdezhetnéd, hogy: hogy jön ide ez a sok sületlenség és a rosszul szűrt, magas zajszint? Hát az ebben a történetben így néz ki:

[link]

A sok tüske miatt kapni fogsz egy kékhalált, mert a nagy tüskék miatt nem képes mindig elérni a feszültséghatárt ahhoz, hogy a processzor végezze a dolgát. Mit kell csinálnod a rossz tápegység miatt? Tovább kell emelned a feszültséget, hogy stabilizáld. Mit jelent a nagyobb feszültség? Még nagyobb élettartamromlás. Ha elég szar a tápegység (például codegen vagy akyga valami) akkor még alapórajelen sem biztos, hogy sokáig fogja húzni a processzor. Egész egyszerűen azért, mert a feszültségszabályozás is olyan szar, hogy ha megemeled a feszültséged, akkor lehet hogy stabilabb lesz a processzor, de az alaplap szénné ég vagy kidurran. Így a processzor halálra van ítélve.


Természetesen most eltúloztam, az APN nem szar, csak nem processzorhúzásra van kitalálva. Számomra rejtély, hogy te ezt miért hagyod figyelmen kívül. Őket (FSP) marhára nem érdekeli, hogy húzod a processzort olyan tápegységgel, ami nem alkalmas rá. Egyrészt nem a tápegység megy tönkre, másrészt világosan leírták a honlapon, hogy ez nem arra van. A húzásra ott van 6 db Aurum széria. Utána nem érdekli a processzor és az alaplapgyártót sem hogy hogyan teszed a terméküket tönkre, mert világosan leírták, hogy processzorhúzásnál lemondasz a garanciáról - meg egyébként sem vállalnak garanciát, ha külső ok (táp) miatt megy tönkre valami.


Ettől függetlenül lehet, hogy ilyen magas, 4,4GHz órajelet ilyen érdekes kompozícióval is el lehet érni, csak akkor lehet nem 20 évig marad stabil, életképes konfiguráció, hanem mondjuk 2 hónapig.

2016. febr. 22. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Tisztelem, hogy ezt leírtad és köszi.


DE


Nézzünk egy FX8320, FX8350, FX8370 processzort. Mi a különbség köztük? A szorzó.


Tehát ha megveszem a 8370-et, ami gyárilag OC-s, vagy megveszem a 8320-at, amit én OC-zok (állítom át a szorzót) fel a 8370 szintre, akkor tönkremegy vagy rövidül az élettartam? Ez nem logikus.


Kérdésbeli esetben egy X4 860K van, ami elvileg egy nem jól sikerült APU, így le van tiltva benne az IGP és meg van emelve gyárilag a feszültség, hogy stabil legyen. Erre írtam, hogy ebben a prociban nem kell feszt emelni, csak szorzót és a fogyasztása sem fog a gyári magas fesz miatt emelkedni. (prohardveres tesztben láttam).


A gariról meg annyit, hogy senki nem vizsgálgatja ma már, mitől mehetett tönkre (táp vagy oc, esetleg mindkettő) egy vga, mbo vagy egy cpu, csak cserélik.


[link]


max. terhelésen is alacsony zajszintet produkált a táp és a feszültégek is megfelelőek voltak.


Persze szó sincs ennél a konfignál 100% terhelésről, húzva a cpu és a vga-t is talán enne a komplett gép 250W-ot a konnektorból.


Szóval én nyugodtan átállítanám a szorzót és 4,4Ghhz-en járatnám a procit, mert nem lesz gond. E pillanatban a világon rengetegen tették már meg ugyanezt gagyi tápokkal is (mert bizony az otthoni gépek nagyobbik része olyanokkal fut) és nyomatják a benchmarkokat. Neked van egy minőségi tápod, pont te aggódj emiatt?

2016. febr. 23. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:

[link]


A másik oldalon egy "kicsit" durvábbak ezek az értékek. Gyanús, hogy az anandtechék úgy számolnak zajt, ahogy feszültséget, holott a két legszélsőségesebb eset különbségét kell megmérni.


Alapvetően igen, FX-8320 és 8370 között tényleg az órajelben van a különbség. Itt egyébként van egy ellentmondás. Egyrészt az AMD azt állítja, hogy a 8370 szerkezetébe annyira belenyúlt, hogy stabilabb legyen - itt elsősorban nem a feszültségekről van szó. Ezt igazolja a magasabb ár illetve az, hogy 8370-nel jobb órajelet sikerül kicsikarni a felhasználóknak. Ami viszont bezavar a képbe az az, hogy akik 8370 cput vesznek, azok általában jobb körítést is választanak hozzá így az OC potenciál is nagyobb. Így igazából az állításodat megerősíteni, se cáfolni nem tudom.


Mindegy is, mert mondtam, hogy tőlem lehet húzni, csak számoljunk a következményekkel. Ha mindenképpen húzni kell, akkor ne egy adott GHz legyen a cél, hanem az, hogy gyári feszültségen tartsuk a processzort és álljunk le, ha instabil lesz.

2016. febr. 23. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!