Ugyanaz a proci, Intel Pentium G4400 DDR3 vagy DDR4 memóriával, mert?
DDR4-nek inkább olyan helyeken van előnye, ahol gyorsan sok adat dolgozódik - tárolódik. Ilyenek például a nagyobb forgalmat bonyolító szerverek, video - hang - 3d vágás/renderelés, szimulációk, ramdisk használat...
Tehát átlagfelhasználásban mint például irodai szoftverek, filmek, játékok... nincs észrevehető különbség ddr3 és 4 között, mindegy milyen frekvencia meg időzítésről beszélünk. Hosszabb távon mindig az újabb éri meg, ha az kevés lesz akkor bővíteni is könnyebb lesz, hisz a régebbit nem fogják már gyártani.
Lényegében átlagos felhasználás alatt, diszkrét videokártya mellett valószínűleg észrevehető különbség nem lenne még a DDR3-1333 és a DDR4-2133 modulok között sem. Mérhető különbség lenne, de csak bizonyos memória intenzív feladatoknál jönne ki 5%-nál nagyobb differencia, míg lenne olyan terület, ahol kb semmi. A gyors memóriákat leginkább az erősebb integrált GPU-k hálálják meg érezhető módon, hiszen azok olyan feldolgozást végeznek, ahol sokat számít a memória sávszélessége. A memória órajele ugyanis meghatározza a sávszélességet, ami eleve duplázható dual chanel módban. Ha a komplex feladatokat végző processzornak nagy szüksége lenne a sávszélességre és nem lenne elég mondjuk egy single chanel DDR3-1333, akkor jelentősen sokat gyorsulna a mondjuk egy dual chanel DDR3-1600-tól, de a gyakorlati tesztek azt mutatják, hogy még az ilyen jelentős sávszélesség eltérés ellenére (10,6GB/s vs 25,6GB/s) is csak pici a teljesítménykülönbség. Ergo a CPU teljesítménye kevésbé függ a memória sávszélességtől és ugyanez elmondható az időzítésről is, ami egyébként az órajelek növekedésével általában romlik. Idáig egyik DDR generáció váltás sem hozott plusz teljesítményeket önmagában illetve az ilyen fejlesztések mögött (a spéci felhasználási területeken felül, mint a szerverek és munkaállomások) az asztali megoldásoknál legalább annyira szerepet játszott a marketing, mint a szükség (ha nem jobban). Most persze majd az egyre erősebb IGP-k örülni fognak a minél gyorsabb moduloknak, de aki komolyabban játszani akar, az úgyis videokártyát vesz és akkor máris lényegtelenebb a RAM sebessége. Amúgy gyönyörűen látszik a Prohardveres tesztben is, hogy az i5 4670K és az i5 6600K között minimális a teljesítmény különbség úgy, hogy előbbi régebbi architektúra, 100MHz-vel kisebb az órajele és DDR4-2133 helyett csak DDR3-1600 memória van mellette:
Lényegében a DDR4 önmagában nem sokat ér. Persze kisebb fogyasztás és időtállóbb DIMM foglalat és egyelőre ennyi. Egy kis Pentiumnál meg még ennyit sem számít.
De még egyszer mondom, ugyanezt lehetett tapasztalni eddig az összes DDR váltásnál....persze most már valószínűleg kevés lenne egy mai erős processzornak a DDR-400 memória, akármilyen alacsony is az időzítése. A nagy memória sávszélességnek akkor van igazán szerepe, ha nagy mennyiségű adatot kell áramoltatni (ez például egy GPU-nak fontos), míg az alacsony időzítés akkor jó, ha gyakran kell a memóriához fordulni kisebb adatokért (ez jellemző egy CPU-ra). A lassú időzítés, magas órajel is kompenzálja valamennyire egymást, de a tesztek alapján önmagában egyik érték módosulása sem okoz drasztikus különbségeket. Enne oka az, hogy a teljesítményében nem a sávszélesség okoz szűk keresztmetszetet, hanem a művelet végrehajtás hatékonysága....ha a processzor megkap minden adatot úgy, ahogy igényli és a belső számolási kapacitáson múlik jóformán az, hogy mennyire gyors az egység, akkor valóban nincs értelme az extra sávszélességeknek és időzítéseknek.
Én gyakorlatban is megtapasztaltam amikor a Phenom II X4 procim alatt deszkát cseréltem és a DDR2-800 helyett DDR3-1333 memóriákat kapott. A CPU teljesítmény gyakorlatilag nem (vagy csak alig) változott. Most nemrég egy A8-7600 alatt cseréltem memóriákat DDR3-1600-ról DDR3-2133-ra (mindkettő dual chanel felállásban volt, ráadásul azonos időzítéssel!) és a CPU benchmarkok szinte semmit nem változtak...persze az IGP teljesítménye gyorsult átlag +20%-t, de ez nem is csoda.
Persze-persze :) Kérünk erről egy hiteles linket is!
Persze IGP esetén hihető, de diszkrét kártya mellett (ami a saját, normális esetben még sokkal gyorsabb memóriáit használja) ez kb lehetetlen. Persze gamer pistikék már terjesztik a legújabb urban legendet. Jót nevettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!